×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آثار قابل توجه جنگ تجاری با چین بر اقتصاد نفت آمریکا

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، ادامه جنگ تجاری با چین بر بسیاری از صنایع آمریکا اثر گذاشته است. بی‌ثباتی بازار به دلیل راهکار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر سیاست تهدید و آتش بس در این جنگ تشدید شده است.
بازارها در اوایل آگوست، به دلیل تهدید دونالد ترامپ به وضع عوارض بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از واردات چینی سقوط کردند. بازارها به شدت تحت تاثیر قرار گرفتند ولی ضربه‌ای که به بازار انرژی وارد شد به مراتب بیشتر بود. قیمت نفت خام به کمترین زمان خود در ۴ سال اخیر رسید.
ترامپ پس از آن، اندکی عقب نشست و درباره هزینه‌های خرده‌فروشی در فصل تعطیلات آمریکا ابراز نگرانی کرد. برای تاکید بیشتر بر این خطر باید اشاره کنیم که سود ۱۰ ساله اخیر خزانه‌داری آمریکا اخیراً به پایین‌تر از سود دو ساله این خزانه‌داری رسیده است. این جریان باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌های امن بروند. این تمایل، نشان دهنده یک رکود قابل توجه در آمریکاست.
دلیل رکود چیست؟ اکثر اقتصاددانان تصور می‌کنند اقتصاد در آمریکا هنوز در وضعیت سلامتی به سر می‌برد ولی جنگ‌های تجاری برای مصرف‌کنندگان هزینه به همراه دارد. وقتی مصرف‌کنندگان پول کمتری برای خرج کردن داشته باشند، کالاهای کمتری می‌خرند و اقتصاد در کل کندتر می‌شود. این شرایط آمریکا و کل جهان را به سمت رکود می‌برد.
ترس از یک اقتصاد کندتر بر صنعت نفت هم تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که بازار نفت پس از تهدید ترامپ نسبت به وضع عوارض به شدت سقوط کرد. ترامپ هنوز اقدامات خود را به پایان نبرده است. وی در جدیدترین رشته توییت‌های خود گفت که اقدام چین درباره وضع تعرفه بر کالاهای آمریکایی را تلافی خواهد کرد: «چین نباید عوارض جدیدی بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای آمریکایی وضع می‌کرد. (این قدامی باانگیزه‌های سیاسی بود) از اول اکتبر بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاها و محصولات چینی که در حال حاضر ۲۵ درصد عوارض دارند، ۳۰ درصد عوارض اعمال خواهد شد. به علاوه، ۳۰۰ میلیارد دلار باقی مانده از محصولات چینی که قرار بود از اول سپتامبر ۱۰ درصد عوارض بپردازند، حالا باید ۱۵ درصد بدهند.»
این آخرین توییت ترامپ، بازارها را به شدت بی‌ثبات کرد. شاخص صنعتی داو جونز بیش از ۶۰۰ امتیاز پایین آمد و قیمت نفت ۲ درصد دیگر سقوط کرد.
آرتیوم تیچن، تحلیلگر ارشد در موسسه ریستاد انرژی تاثیر احتمالی جنگ تجاری بر بازار نفت را این گونه خلاصه می‌کند: «ما اعتقاد داریم جنگ تجاری آمریکا و چین و تضعیف رشد اقتصادی ناشی از آن، از عواملی است که توزان میان عرضه و قیمت نفت را بر هم می‌زند. ما پیش‌بینی می‌کنیم رشد تقاضا در سال ۲۰۱۹ به رقم ۱٫۲ میلیون بشکه در روز برسد در حالی که پیش‌بینی قبل از جنگ تجاری ۱٫۴ میلیون بشکه در روز بود.»
علاوه بر تهدید رکود اقتصادی، جنگ تجاری با چین به دو روش دیگر نیز بر بازارهای نفت تاثیر می‌گذارد: صنعت نفت یک صنعت سرمایه محور است و بخشی از این سرمایه از چین می‌آید. برای مثال، فولاد چین بسیار ارزان‌تر از فولاد آمریکاست پس اگر یک شرکت خط لوله مجبور شود فولاد گران‌تری بخرد، بر بودجه سرمایه‌ای آن تاثیر می‌گذارد و در نتیجه پروژه‌های کمتری اجرایی می‌شوند.
ولی آخرین و مستقیم‌ترین تاثیر جنگ تجاری بر صنعت نفت این است که چین به تدریج در حال تبدیل شدن به بزرگترین بازار مصرفی نفت صادراتی آمریکا بود. تابستان گذشته، صادرات آمریکا به چین به نیم میلیون بشکه در روز رسید ولی به خاطر جنگ تجاری، چین واردات نفت از آمریکا را متوقف کرده و به جای آن به سراغ ایران رفته است.
این موضوعات انگیزه چینی‌ها برای دستیابی به یک توافق بلندمدت با آمریکا را تضعیف می‌کند. چینی‌ها می‌گویند تا زمانی که ترامپ وجود دارد تنها حرف از تعرفه می‌زند.
در کل، این جنگ تجاری طولانی‌مدت آسیبی جدی به صنعت نفت آمریکا می‌زند و در آینده مشکلاتی برای بازارهای نفت پدید می‌آورد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false