×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آرایش جنگی وزارت نفت یا آرایش جنگی علیه وزارت نفت؟

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، در دیدار هفته گذشته جمعی از دانشجویان با رهبر معظم انقلاب، نمایندگان برخی تشکل های دانشجویی سخنرانی کردند و از دغدغه های خود گفتند. اما دغدغه برخی نمایندگان تشکل های دانشجویی، برای من به عنوان یک شنونده جالب بود. دغدغه هایی که به نظر نمی رسید دغدغه بخش زیادی از دانشجویان باشد و با دقیق شدن روی عبارات به کار رفته در تعداد اندکی از آنها و سطحی بودن آن، شاید با کمی جستجو بتوان برخی خط و ربطها را پیدا کرد.

یکی از نمایندگان تشکل های دانشجویی اصولگرا – که البته این روزها بیشتر تشکل های دانشجویی، اصولگرا هستند و یکدست شده اند- به انتقاد از وزیر نفت پرداخت و با لحن خاصی گفت: چرا نتایج آرایش جنگی مخفیانه وزارت نفت، در زندگی مردم مشخص نیست؟

سخن این دانشجو از دو منظر قابل ارزیابی است. نخست از منظر فضایی است که طی ماهها و هفته های اخیر بر ضد بیژن زنگنه شکل گرفته؛ به گونه ای که منتقدان دولت، وزیر نفت را به هدف اصلی انتقادات خود تبدیل کرده اند. اما منظر دوم، محتوای انتقادی است که این دانشجو بیان کرده. انتقاد اصلی او این است که چرا نتایج آرایش جنگی وزارت نفت در مقابل تحریم، در زندگی مردم قابل مشاهده نیست!

سوال اینجاست که آیا واقعا نتایج دور زدن تحریمها یا آرایش جنگی وزارتخانه ای همچون نفت در مقابل تحریم، آنقدر ملموس است که باید در زندگی مردم معلوم شود؟! اصلا دور زدن تحریمها و فروش نفت بیشتر، چه تاثیر ملموسی بر زندگی مردم دارد؟ جالب است که زمانی که دولتی اصولگرا با شعار “آوردن نفت بر سر سفره ها” روی کار آمد، اصلا اثر فروش نفت صد دلاری قبل از شدت گرفتن تحریمها، بر سفره مردم پیدا نشد و حتی رییس آن دولت، شعارش را از بیخ و بن تکذیب کرد! حالا که فروش نفت کشور به خاطر تحریمها به حداقل رسیده و همان میزان اندک هم با تخفیف و مشکلات فراوان نقل و انتقال پول و … به فروش می رسد تا چرخ اقتصاد کشور متوقف نشود، چگونه می توان انتظار داشت که نتیجه و اثرش بر زندگی مردم پیدا شود تا منتقدان دولت و زنگنه راضی شوند؟

به نظر می رسد اغلب این انتقادات از همان جایی نشات می گیرد که ادعا می کنند زنگنه در دور زدن تحریم ناتوان است و باید افراد دیگری تحریم را دور بزنند و اصلا توجه نکنند که روشهای دور زدن تحریم را نمی‌توان شفاف کرد. همین چند روز پیش بود که یکی از وابستگان به دلواپسان، در توئیتی خواستار آزادی بابک زنجانی از زندان شد تا به جای زنگنه، تحریمها را دور بزند! گویا درد مشترک آنها این است که همان کسانی تحریم را دور بزنند که قبلا دور می زدند. آنها برای اثبات ناتوانی دولت کنونی، هر کاری لازم باشد انجام می دهند. از تحریک وزارت نفت برای لو دادن روشهای دور زدن تحریم با این بهانه که وزارت نفت نمی تواند تحریم را دور بزند؛ تا تخریب وزارت نفت در محضر رهبر معظم انقلاب. این یعنی دولت و وزارت نفت، علاوه بر مقابله با دشمن بیرونی، با مخالفان درونی هم باید بجنگند. اما گویا برخی فراموش کرده اند که نتیجه این نبرد داخلی، تضعیف کلیت نظام – و نه فقط وزارت نفت – در مقابل تحریم کنندگان است. درحالیکه در دور قبل تحریمها، همه در مقابل تحریم یکپارچه شده بودند و اگر هم روشهای دولت وقت را در دور زدن تحریم و نفت فروشی قبول نداشتند، سکوت می کردند. هرچند حاصلش، ظهور بابک زنجانی هایی شد که حالا راهکار دور زدن تحریم را در آزاد کردن بابک دنبال می کنند! اما امروز برخی در مقابل وزارت نفت آرایش جنگی گرفته اند تا اثبات کنند وزارت نفت علیه تحریم، آرایش جنگی ندارد. هرچند، آنهایی که باید بدانند، از همه چیز خبر دارند…

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false