×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آقای خادمی! لطفا کمی خبرها را بخوان

به گزارش نفت خبر از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، در اینکه طرح فعلی سهمیه بندی بنزین دارای اشکالاتی است تردیدی نیست. اما اینکه با بهره گیری از این اشکالات، مدعی و فراموشکار شویم، بحث دیگری است! آقای خادمی گویا خبر ندارد که این طرح در نشست سران قوا تصویب شده و یکی از سران قوا هم رییس مجلس شورای اسلامی است. حالا اینکه آقای علی لاریجانی رییس مجلس، به عنوان نماینده مجلس، دیگر مجلسیان را از این موضوع مطلع کرده یا نکرده و چرا، موضوعی است که طبیعتا به رییس مجلس ارتباط دارد، نه دولت! وقتی می شد از شبیخون دولت سخن گفت که دولت به تنهایی درباره بنزین تصمیم گرفته باشد. اما در اینجا نه تنها رییس مجلس بلکه رییس قوه قضاییه هم در تصمیم گیری شریک بوده اند و همگی باید پاسخگو باشند.

از سوی دیگر آقای خادمی، بیژن زنگنه را در سیاستگذاری قیمت بنزین مقصر دانسته و خواسته در مجلس پاسخگوی نمایندگان باشد. صرفنظر از اینکه زنگنه، علاوه بر روز سه شنبه(دیروز) قرار است هفته آینده هم در کمیسیون تخصصی انرژی که اتفاقا آقای خادمی هم عضو آن است حاضر شود و درباره این موضوع پاسخ دهد که گویا آقای خادمی از آن خبر ندارد، نکته مهمتر و اساسی تر که ان نماینده هم می داند اما خود را به ندانستن زده، این است که سیاستگذاری درباره قیمت بنزین، وقتی از انحصار دولت خارج است و قوای دیگر هم درباره آن می دهند، به طور اولی از اختیار وزارت نفت هم خارج است. وقتی موضوعی به آن حد از امنیتی بودن برسد که شورای عالی امنیت مالی وارد ماجرا شود یا اطلاعیه افزایش قیمت بنزین درست در زمان اجرای طرح – و نه ساعتی زودتر – منتشر شود، مشخص است که موضوع بنزین تا چه حد حایز اهمیت و تعیین قیمت یا سیاستگذاری درباره آن فراتر از اختیارات وزارت نفت است. همه می دانیم که وزارت نفت از بدو دولت اول حسن روحانی، مخالف دونرخی شدن بنزین بود و وزیر نفت، سهمیه بندی را موجب زحمت مردم و دونرخی شدن را عامل فساد می دانست. اما وقتی نظرات مقامات بالاتر بر اجرای طرح سهمیه بندی، آن هم از بین چهار سناریوی موجود بوده، وزارت نفت در اینجا صرفا نقش مجری را دارد.

البته وقتی آقای خادمی که نقش علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در تصمیم گیری بنزینی را نقشی شخصی می داند و به این موضوع توجه ندارد که او به عنوان رییس یکی از قوای سه گانه در این تصمیم گیری مشارکت کرده و نه در قامت “علی لاریجانی”، طبیعتا نباید به این موضوع هم توجه کند که تصمیم گیری در مورد قیمت بنزین در جایی فراتر از وزارت نفت و حتی دولت اتخاذ می شود و دولت تنها یکی از بازیگران موضوع است. البته در آستانه انتخابات مجلس، شاید آقای خادمی فکر می کند دوباره سوار شدن بر موج انتقاد از مسوولان در جهت تامین نظر افکار عمومی، بتواند موجب اقبال به او در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک شود؛ هرچند آنچه که در نظر مردم مهم است، عملکرد یک نماینده، آن هم در یک حوزه انتخابیه محروم است، نه موج سواری برای انتقاد از این و آن.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false