×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آمریکایی‌ها به دنبال کمک به صادرات نفت کردستان عراق

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از خبرگزاری روداو، دو مقام رسمی ایالات‌متحده و دولت اقلیم کردستان عراق (KRG) برای اولین بار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر ملاقات کردند و در مورد همکاری در حوزه انرژی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

دن برویلت، وزیر انرژی ایالات‌متحده پیش از برگزاری جلسه به خبرنگاران گفت: «امروز می‌خواهیم یک معجزه را جشن بگیریم، معجزه شما (اشاره به نخست وزیر بارزانی). خطاب به آن دسته از شما (خبرنگاران) که نمی‌دانید من درباره چه چیزی صحبت می‌کنم، کردها مردم محاصره شده در وسط یک اقلیم هستند. ما می‌خواهیم به آنها در توسعه (صادرات نفت) کمک کنیم.»

نخست وزیر اقلیم کردستان به خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که بتوانیم همکاری خود را در زمینه انرژی با آمریکا افزایش دهیم.»

به گزارش رویترز، صادرات نفت این منطقه در حال حاضر حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار بشکه در روز است که بیشتر آنها از طریق ترکیه صادر می‌شود.

برویلت پس از این دیدار، در حساب توییتر خود اعلام کرد که هر دو دولت «فرصت‌های کافی برای افزایش امنیت انرژی در منطقه و سرمایه‌گذاری قابل توجه ایالات‌متحده در بخش انرژی کردستان دارند.»
وی در ادامه افزود: «ما نسبت به فرصت‌های انرژی ایالات‌متحده و دولت اقلیم کردستان عراق خوش‌بین هستیم.»

بارزانی نیز در توییتی پس از جلسه گفت: «ما در مورد چگونگی کمک شرکت‌های آمریکایی به توسعه بخش انرژی اقلیم کردستان مذاکره کردیم. به‌گونه‌ای که شرکت‌های نفتی آمریکایی، از جمله اکسون‌موبیل و شورون نقش اصلی را در توسعه بخش انرژی اقلیم کردستان عراق ایفا خواهند کرد.»
البته برویلت در گفتگو با خبرنگاران در مورد اختلاف‌نظری که آمریکایی‌ها با دولت اقلیم کردستان عراق در مورد صادرات نفت به طور مستقل توسط کردها وجود داشت، هیچ اشاره‌ای نکرد.

دولت اقلیم کردستان عراق، سابقاً از طریق شرکت ملی SOMO متعلق به بغداد نفت خود را صادر می‌کرد، اما پس از برقراری خط لوله با آنکارا در سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲)، اولین محموله مستقل نفت خود را از این طریق به بازار عرضه کرد.

اختلاف اربیل-بغداد با کاهش سهم بودجه دولت اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳) به اوج خود رسید و تا زمان انتصاب عادل عبدالمهدی در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی (مهرماه ۱۳۹۷) ادامه یافت.

میزان صادرات نفتی اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶)از ۶۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت و آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند که سطح صادرات خود را دو برابر کنند و به یک میلیون بشکه در روز برسانند. با این حال، میزان صادرات در اواخر سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت، هنگامی که ارتش عراق و نیروهای حشد الشعبی، نیروهای کرد را از کرکوک و دیگر مناطق نفت‌خیز مورد اختلاف دو دولت بیرون کشیدند.

عبدالمهدی از روابط خوبی با مقامات کرد برخوردار بود، اما اعتراضات اخیر در عراق منجر به استعفای وی شد. محمد توفیق علوی در تاریخ ۱ فوریه (۱۲ بهمن‌ماه) به عنوان جانشین وی انتخاب شد.

در میان بی‌ثباتی دولت، هنوز مشخص نیست که آیا بغداد و اربیل قرارداد خود را تمدید می‌کنند که نشان می‌دهد دولت اقلیم کردستان باید روزانه ۲۵۰ هزار بشکه از نفت تولیدی خود را از طریق SOMO بفرستد. گزارش‌های تایید نشده می‌گویند که دو دولت به توافق نسبی رسیده‌اند.

زمانی که ریک پری در مقام وزیر انرژی ایالات‌متحده بود، برویلت تا دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان معاون وزیر انرژی ایالات‌متحده فعالیت می‌کرد. وی به دنبال تبدیل ایالات‌متحده به یک کشور مستقل در زمینه انرژی و کاهش وابستگی این کشور به تنش‌های مناطق نفت‌خیز خاورمیانه بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false