×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا اوپک به افزایش تولید نفت برمی‌گردد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اگر ماموریت اوپک با موفقیت انجام شود، اکتشافات نفتی کاهش یافته و قیمت نهایی این کالا افزایش پیدا می‌کند. برای اکثر اعضای اوپک که به صادرات نفت وابستگی دارند، این رویدادی مهم برای ایجاد تعادل در بودجه‌های سالیانه‌شان قلمداد می‌شود.

با وجود این، افزایش قیمت نفت، ناخودآگاه به نفت شیل آمریکا کمک خواهد کرد تا تولیداتش را افزایش داده و سهمی که در اثر توقف افزایش تولید اوپک از دست این سازمان خارج شده است، به خود اختصاص دهد.

به نظر می‌رسد که اوپک در مقطع کنونی می‌کوشد تا قیمت نفت را افزایش دهد و در مقطع بعدی تلاش خواهد کرد تا سهم خود را از بازار پس بگیرد.
در حال حاضر، اوپک و دولت‌های متحدش که تحت رهبری روسیه هستند، می‌کوشند تا با توافق کاهش تولید، اکتشافات نفتی را کم کرده و قیمت را به ثبات برسانند، هر چند که این طرح می‌تواند به بهای پیش‌کش کردن بازار به رقبای اوپک تمام شود. از سال ۱۹۹۱ تاکنون، برای نخستین بار سهم نفت اوپک به زیر ۳۰ درصد در بازار رسیده است.

اما همان طور که کریسیتین ملک، محقق نفت و گاز در موسسه جی پی مورگان گفته است این بذل و بخشش‌ اوپک به نفت شیل آمریکا طولانی نخواهد بود، و عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک تلاش خواهد کرد تا سهم خود را از بازار پس بگیرد.

او می‌گوید: «پایین نگهداشتن تولید نفت تدریجی و آهسته است. انتظار دارم که در سال‌های آینده قیمت ۵۰ دلار برای نفت، قیمت مناسبی باشد و در همان مقطع عربستان برای بازپس‌گیری سهم خود در بازار تلاش خواهد کرد.»

پیشتر نیز خالد فالح، وزیر نفت عربستان گفته بود که تردیدی ندارد که نفت شیل آمریکا به نقطه اوج خواهد رسید و سپس مثل هر پدیده طبیعی دیگری رو به کاهش خواهد رفت.

کشورهای اوپک برای اینکه نفت شیل به نقطه اوج خود برسد باید نیم تا یک دهه صبر کنند چرا که بسیاری از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۲۵ یا سال‌های پس از آن به اوج خود خواهد رسید.

از طرف دیگر، تحمل برای رسیدن نفت شیل آمریکا به نقطه اوج، تنها کار دشوار اعضای اوپک نیست بلکه از آن دشوارتر، بازپس‌گیری بازار است.
در حالی که هدف فوری و کوتاه مدت اعضای اوپک مشخص است اما تحلیلگران این سوال را مطرح می‌کنند که واقعا قرار است دست آخر این سازمان نفتی چه رویه‌ای را در پیش گیرد.

اد مورس، مدیر تحقیقات کالای سیتی گروپ می‌گوید اوپک و متحدانش «هیچ برنامه نهایی مشخصی جز آن که پا به مرحله ای بگذرند که فراوانی نفت موجود در بازار قابلیت کاهش نداشته باشد، ندارند.»

به گفته او، راهکار مبتنی بر توقف افزایش تولید یک راهکار تدافعی است چرا که دولت‌هایی که اوپک را راهبری می‌کنند در مقابل قیمت پایین نفت آسیب‌پذیر هستند و عملا جز این راهکار، راهکار دیگری ندارند.

وارن پترسون، رئیس موسسه استراتژی کالاها می‌گوید که تمدید توقف تولید در اوپک را باید سازنده دانست چرا که این انتظار می‌رود که قیمت‌ها برای ادامه سال از چیزی که اکنون وجود دارد بیشتر شود. با وجود این، واکنش بازار به نشست هفته گذشته اوپک بسیار بد بود. قیمت نفت بعد از آن ۴ درصد با کاهش مواجه شد.

پترسون به این نکته نیز توجه دارد که «مساله مهم این است که با توجه به این که نفت شیل، در حال پر کردن جای خالی نفت اوپک است، چگونه این سازمان نفتی می‌تواند در بلند مدت، توقف کاهش نفت را مدیریت کند.»

اگر توافق کاهش تولید در اوپک به افزایش قیمت منجر شود، زمینه مناسبی برای افزایش تولید نفت شیل خواهد بود. این افزایش قیمت، تولید نفت شیل را توجیه‌پذیر می‌کند. همین موضوع نیز می‌تواند به تسلیم شدن بیشتر نفت اوپک در مقابل نفت شیل منجر شود.

به هر حال، هدف موقتی و فوری اعضای اوپک که همان متعادل کردن تولید و ثبات قیمت نفت است، مشخص است اما حقیقتا مشخص نیست که برنامه نهایی آن‌ها به ویژه زمانی که در حال از دست دادن بازار به سود نفت شیل هستند، چه خواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false