×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا ایران و دیگر کشورهای نفتی خاورمیانه از پیروزی جو بایدن سود خواهند برد؟

آنچه که در ظاهر به نظر می رسد آن است که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر تاثیری فوری بر جریان نفت جهانی ندارد اما به هر حال تولید کنندگان نفت در منطقه خاورمیانه از نزدیک تحولات این انتخابات را زیر نظر دارند و امید دارند سهم بیشتری از بازار نفت آسیا را به دست گیرند .
میزان تولید نفت در آمریکا از زمان سقوط قیمت در بهار ۲۰۲۰ رفته رفته رو به افزایش دارد اما آمار و تحلیل‌ها نشان می ‌دهد که سرمایه‌ گذاران آمریکایی هنوز رغبت کافی برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و اکتشاف بیشتر را ندارند.
تحلیل ها نشان می دهد که میزان تولید نفت در آمریکا در سال جاری تقریباً ۸۸۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته و تقریباً بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز نیز در سال ۲۰۲۱ از تولید نفت در آمریکا کاسته خواهد شد.
نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر یعنی جو بایدن گفته است که جلوی حفاری های بیشتر نفت در آمریکا را به دلیل دغدغه ‌های زیست‌ محیطی خواهد گرفت. اگر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد احتمالاً میزان کاهش تولید نفت در آمریکا روزانه به بیش از ۲ میلیون بشکه نفت تا سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.
این موضوع سبب خواهد شد تا تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه به آینده امیدوار شده و بتوانند جای آمریکا در بازار نفت آسیا را بگیرند. آمریکا در زمان ترامپ به یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به واردکنندگان عمده آسیایی همچون چین، هند و تایوان تبدیل شد.
در قیاس با دونالد ترامپ، بایدن مواضع سختگیرانه تری نسبت به سوخت های فسیلی داشته و همین نیز امیدهای تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه را افزایش خواهد داد.
کریس میکلی، تحلیلگر ارشد در پلاتس می ‌گوید که تاثیرات انتخاب بایدن بر بازار نفت در سال اول حضور در کاخ‌ سفید ملموس نخواهد بود. او می گوید که زمان خواهد برد تا برنامه های بایدن راجع به کاهش تولید نفت به مرحله اجرا درآید.
اما تحلیل های دیگری نیز وجود دارند که می گویند نباید به شعارهای تبلیغاتی بایدن امید بست و او در واقعیت، استراتژی دیگری در پیش خواهد گرفت.
کارول نخله، مدیر شرکت کریستول انرژی می گوید صنعت نفت در آمریکا نه تنها در اقتصاد این کشور نقش مهمی بازی می کند بلکه برگ برنده ای برای واشنگتن در امور خارجی به شمار خواهد آمد بنابراین بسیار بعید به نظر می رسد که جو بایدن بخواهد به این امتیازی که آمریکا در دست دارد ضربه بزند.
نباید فراموش کرد که حتی اگر میزان تولید نفت در آمریکا در دوران ریاست ‌جمهوری احتمالی جو بایدن تا رقم دو میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند باز هم آمریکا تقریباً روز ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند که رقم بسیار بالایی است. بنابراین احتمالاً خوشبینی دولت های تولید کننده نفت در منطقه خاورمیانه از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیرات او بر بازار نفت اندکی غیر واقع بینانه است.
نخله می افزاید بنابراین بسیار بعید است که حتی در دوره بایدن آمریکا مجدداً به سیاست واردات نفت بازگردد.
با وجود این، کاهش واردات نفت واردکنندگان آسیایی از آمریکا از همین حالا نیز آغاز شده است. کره جنوبی که بزرگترین مصرف‌کننده نفت آمریکا در سال ۲۰۱۹ به شمار می‌آمد در ماه جولای سال جاری تنها ۵.۲۴ میلیون بشکه نفت در روز از آمریکا واردات نفت داشته است. این رقم ۶۵ درصد کمتر از واردات کره جنوبی در قیاس با همین ماه در سال گذشته به شمار می آید.
در همین حال واردات نفت کره جنوبی از عربستان با افزایش ۵۵ درصدی در ماه جولای به ۳۸.۴ میلیون بشکه نفت در روز در ماه جولای رسیده است. همچنین واردات نفت این کشور آسیای شرقی از امارات و قطر به ترتیب ۲۳ و ۳۳ درصد رشد داشته است.
اما باز هم عوامل دیگری هستند که جلوی خوشبینی کامل دولت های تولید کننده نفت خاورمیانه را می‌گیرد. مثلاً اگر بایدن پیروز انتخابات نوامبر در آمریکا باشد، به احتمال بسیار فراوان مناسبات اقتصادی میان چین و آمریکا احیا شده و محدودیت های پکن برای واردات محصولات انرژی از آمریکا برداشته خواهد شد. حتی در ماه های گذشته چین در راستای اجرای فاز نخست بهبود مناسبات تجاری با آمریکا برخی از این محدودیت‌ها را برداشته بود.
در همین حال به نظر می‌رسد که پیروزی بایدن در انتخابات، بتواند ایران و ونزوئلا را نیز به چرخه فروشندگان نفت باز گرداند. تحلیل ها نشان می دهد که برقراری توافق جدید میان واشنگتن و تهران در دوران ریاست جمهوری بایدن به سرعت ۱.۵ میلیون بشکه نفت به صادرات ایران خواهد افزود. این موضوع رقابت میان تولیدکنندگان نفت را افزایش خواهد داد.
رابین میلز، تحلیلگر ارشد نفتی می گوید همه این داده های متناقض نشان می‌دهد که حتی پیروزی جو بایدن نمی تواند در کوتاه مدت اثر شگرفی به سود تولید کنندگان نفت در خاورمیانه داشته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false