×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا باید منتظر کاهش شدید قیمت نفت در ۲۰۲۰ بود؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اوپک و شرکایش، میزان کاهش تولید را بیشتر نخواهند کرد اما قرار است مجددا در این خصوص در ماه دسامبر تصمیم‌گیری کنند. این روایتی است که عبدالعزیز بن سلمان، وزیر جدید نفت عربستان از نتیجه نشست روز ۵ شنبه وزرای نفت دولت‌های عضو اوپک اعلام کرده است. اما به نظر می‌رسد که ممکن است اعضای اوپک مجبور شوند برای جلوگیری از کاهش هر چه بیشتر قیمت نفت، بر میزان کاهش تولید خود بیفزایند.
هنگامی که در دسامبر سال گذشته، اعضای اوپک با کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در بازارهای جهانی موافقت کردند، قیمت نفت واکنش چندانی به این موضوع نداشت. این بازتاب نشانگر اوضاعی سخت برای اوپک بود. اگرچه قیمت نفت در ابتدای دومین فصل سال فصل تااندازه‌ای افزایش داشت اما این افزایش کاملاً مقطعی و موقتی بود و به سرعت به پایان رسد.
اوپک به نوعی به مازاد تولید رسیده بود اما تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و تا حدودی علیه ایران ازاین‌جهت به اوپک کمک کرد. اما این موضوع نیز باعث نشد تا قیمت نفت افزایشی پیدا کند. قیمت نفت برنت در کانال ۶۰ دلاری باقی ماند و قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز ما بین ۵۰ تا ۵۸ دلار در نوسان بود. البته از آن جا که چشم‌انداز روشنی برای افزایش تقاضای نفت وجود ندارد، احتمال کاهش قیمت نفت بیشتر از آن چیزی که رخ داده است، قابل توجه است.
حالا با توجه به شرایط جدید می‌توان گفت که روزهای سخت‌تری منتظر اوپک و شرکایش است چرا که آخرین آمارهای سازمان بین‌المللی انرژی می‌گوید که تقاضا برای نفت رشد اندکی دارد.
این سازمان اعلام کرده است که تقاضا برای نفت به طور متوسط در سال ۲۰۱۹، به میزان ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود و این در حالی است که پیش‌بینی قبلی این سازمان ۱٫۳ میلیون بشکه نفت در روز بوده است.
اخبار بد برای اوپک زمانی کامل می‌شود که به یاد داشته باشیم که میزان تولید نفت شل آمریکا و همچنین نفت تولید در نروژ و برزیل در حال افزایش است. به نظر می‌رسد که نفت شل آمریکا ۱٫۸ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. این رقم بیشتر از پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی در خصوص میزان افزایش تولید نفت آمریکاست. این نهاد، نرخ افزایش تولید نفت آمریکا را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده بود. همچنین پیش‌بینی‌شده است که میزان تولید نفت برزیل در شش‌ماهه دوم سال جاری ۱۳۰ هزار بشکه نفت در روز افزایش پیدا کند.
در این شرایط اوپک انتخاب‌های کمی دارد. در واقع دو راهکار پیش روی این سازمان تولیدکننده نفت نیست اما حقیقت آن است که همه فقط از یک راهکار صحبت می‌کنند. یکی از این راهکارها این است که اوپک تا جایی که قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود همانند سال ۲۰۱۴ برسد به تولید ادامه دهد. راهکار دوم بیشتر کردن میزان کاهش تولید است.
اما در مقابل راهکار دوم یک مانع جدی وجود دارد. روسیه مکررا این نشانه را مخابره کرده است که علاقه‌ای به کاهش میزان تولیدش بیشتر ازآنچه اکنون هست ندارد. اخیراً بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که پیش‌بینی می‌کند که در بدترین حالت، قیمت نفت به بشکه‌ای ۲۵ دلار سقوط کند و برای این وضعیت آمادگی دارد. این قیمت قطعا اعضای اوپک را به‌طورجدی به کاهش بیشتر سوق می‌دهد. به‌هرحال آنچه اکنون قطعی است آن است که روزهای سختی برای اوپک در پیش است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false