×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا بنزین مرغوب صادر می شود؟ ابهامی که باید برطرف شود

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، بر اساس برآوردهافزایش ۳۰۰ درصدی بهای بنزین به کاهش ۲۰ میلیون لیتری تقاضای آن منجر شده .کاهشی مصرفی که حالا خود به معضل درآمدی برای دولت تبدیل شده است. معضلی که حالا باید از طریق صادرات بنزین به خارج از کشور برطرف گردد. در این بین اما پرسش اصلی این است که آیا تمام بنزین تولید شده در پالایشگاه‌های ایران از کیفیت مناسب برای صادرات برخودار هستند؟

برخی گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که دولت،به سبب عدم همسان بودن کیفیت بنزین تولید شده در پالایشگاه‌ها، با کیفیت ترین بنزین تولیدی کشور را به دلیل سختگیری مشتریان خارجی به صادرات اختصاص داده و بنزین بی کیفیت تر را روانه جایگاه‌های سوخت می کند. چرا که پالایشگاه‌های کشورمان بر اساس مدل فرآیندی و ضریب پیچیدگی خود فرآورده‌های نفتی را با کیفیت و کمیت متفاوت تولید می‌کنند.

از همین رو به نظر طبیعی می‌رسد که مهمترین پیامد اجرای این طرح، تشدید آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و کوچک ایران و تولید نارضایتی بیشتر برای هموطنان باشد.

در این بین اگرچه دستگاه های مرتبط با موضوع تولید و توزیع بنزین فرضیه صادرات بنزین باکیفیت را به کل رد می کنند، اما شفاف سازی در خصوص میزان صادرات بنزین و درآمدهای حاصل از آن اقدامی مهم برای از میان بردن شبهات در این خصوص باشد. آیا دولت بنزین با کیفیت مناسب را به خارج از کشور صادر می کند و تامین نیاز شهروندان از طریق ارائه بنزین بی کیفیت انجام می‌شود؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false