×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا روسیه به تصمیم اوپک برای کاهش تولید می‌پیوندد؟

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه در حالی درباره این تصمیم صحبت کرد كه سازمان کشورهای صادرکننده نفت از مسکو خواسته است تا درباره این موضوع تصمیم‌گیری کند. این تصمیم اوپک در واکنش به شیوع کرونا ویروس که به اقتصاد جهانی آسیب‌دیده گرفته‌شده است.

بر اساس اطلاعاتی که منابع آگاه به رویترز داده‌اند متخصصینی که به اوپك و متحدانش مشاوره می‌دهند روز پنجشنبه پیشنهاد كاهش موقت ۶۰۰ هزار بشكه در روز را داده‌اند. همچنین، تولیدکنندگان اوپک پلاس روزهای پنجم و ششم مارس در نشستی در وین یکدیگر را ملاقات کرده و قرار است در خصوص چگونگی تأثیر شیوع ویروس کرونا بر قیمت نفت صحبت کنند. از زمان انتشار ویروس کرونا و تأثیر آن بر قیمت و تولید نفت و از سوی دیگر به دلیل عدم پاسخ روسیه به تصمیم کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک قیمت نفت تحت تأثیر قرارگرفته است.

به گفته وزیر انرژی روسیه، مسكو برای ارزیابی اوضاع موجود نیاز به زمان بیشتری دارد. به گفته الکساندر نواک: «در حال حاضر روسیه نمی‌تواند موضعش را به‌روشنی بیان کند و احتمالا تا هفته آینده و پس از تجزیه‌وتحلیل بازار تصمیم اش را اعلام کند.» روز جمعه و به دنبال اظهارات نواک قیمت نفت خام کاهش یافت. همچنین، روز پنجشنبه در سخنرانی در اجلاس خبری در مکزیکوسیتی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو از طرح کاهش تولید نفت حمایت می‌کند هر چند به طور کلی سخن گفت. لاوروف این پاسخ را پس‌ازاین سوال مطرح کرد که آیا روسیه قصد دارد از تلاش اوپك پلاس برای کاهش تولید نفت حمایت كند. به اعتقاد لاوورف: «روسیه به‌طورجدی از همکاری در چارچوب اوپک پلاس و همکاری بین کشورهای صادرکننده نفت ازجمله کشورهای اوپک و کشورهای غیر اوپک حمایت می‌کند.»
نواك روز جمعه اعلام كرد كه تقاضای جهانی نفت امسال به دلیل شیوع ویروس و سایر عوامل دیگر ممکن است كمتر از سایر پیش‌بینی‌ها در سال جاری یعنی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشكه کمتر در روز باشد. هرچند عوامل دیگری مانند اضافه شدن سایر کشورهای تولیدکننده مانند ایران، ونزوئلا و لیبی نیز می‌توانند بر میزان تولید و قیمت تأثیرگذار باشند. بر اساس اطلاعات BP انتظار می‌رود که کاهش رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ تا حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ بشکه در روز باشد.
نواک همچنین اضافه کرد رشد تولید ایالات متحده نیز مانند پیش نیست: “رشد تولید در ایالات متحده کمتر از انتظار بوده. سال گذشته ۱.۳ میلیون بشکه رشد داشته است…اما پیش بینی امسال رشد ۱ میلیون بشکه ای است.”

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false