×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ابوظبی ۱.۵ میلیارد سهام آرامکو را می خرد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، عربستان سعودی، پس از مشاهده این که سرمایه گذاران خارجی خیلی هم عجله ای برای خرید سهام آرامکو ندارند اکنون بر دوستان و همسایگان خود تکیه کرده است تا با یک پیروزی به خانه بازگردد.

امیرنشین پرنفت امارات آماده است تا از طریق یکی یا بیشتر شرکت های دولتی خود در آرامکو سرمایه گذاری کند. مقام های رسمی دو کشور این هفته با یکدیگر دیدار کردند تا درباره جزییات طرح توافق کنند.

عربستان سعودی ۰.۵ درصد از سهام خود را به سرمایا گذاران خرد پیشنهاد کرده است و در مجموع ۱.۵ درصد از سهام آرامکو را تا ماه دسامبر در بورس سهام سعودی، تداول عرضه خواهد کرد.

به هرحال دو نقطه ضعف عمده در عرضه اولیه سهام آرامکو وجود دارد. نخست ارزشگذاری شرکت. به نظر می رسد که ارزش اید غول نفتی چیزی حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کمتر از رقم ۲ تریلیون دلاری است که سعودی مدنظر دارد.
ثانیا بنگاه های سرمایه گذاری خارجی آنقدر متمایل به سرمایه گذاری آرامکو نیستند. حالا می خواهد پرسودترین شرکت جهان هم باشد.

اما چین. چین ممکن است در آرامکو سرمایه گذاری کند که روابط بزرگترین وارد کننده نفت، چین و بزرگترین صادرکننده نفت، سعودی را تحکیم می کند. روسیه اما برنامه ای برای سرمایه گذاری ندارد. صندوق ذخیره دولتی روسیه بنا به گزارش ها سرمایه گذاری بزرگی نخواهد کرد، اگر اصلا بخواهد که سرمایه گذاری کند.
هرچند دیگر صندوق های روسی چندان هم از معامله بدشان نمی آید.

اما بزرگترین صندوق ذخیره جهان که نروژی است و ارزشی ۱.۱ تریلیون دلاری دارد حتی به فکر سرمایه گذاری در آرامکوژ سعودی نیست. هفته گذشته نیز، شرکتدولتی نفت مالزی، پتروناس که آرامکو حساب ویژه ای روی سرمایه گذاری آن باز کرده بود اعلام کرد که از سرمایه گذاری منصرف شده است. ضربه دیگری به امیدهای سعودی برای عرضه موفق سهام آرامکو.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false