×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
احتمال تشکیل همتای آمریکایی اوپک

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، جان کیلداف، از مدیران ارشد موسسه سرمایه‌گذاری اگین کپیتال در نیویورک گفت: «برنامه‌های بلندپروازانه افزایش تولید شرکت‌های نفتی آمریكا در آینده، می‌تواند این اجازه را به آنها اجازه بدهد که روی بخش عظیمی از تولید نفت شیل کنترل داشته باشند و این امر می‌تواند به غول‌های نفتی آمریکایی‌ امکان کنترل قیمت نفت سبک آمریکا را بدهد و درواقع نمونه آمریکایی اوپک را احداث خواهند کرد.»

اگر غول‌های نفتی آمریکایی مانند اکسون موبیل و شورون، بتوانند روی بخش عظیمی از تولید نفت شیل خود کنترل داشته باشند و با برنامه‌ریزی، میزان تولید نفت شیل حوزه پرمین را افزایش دهند و همچنین اگر تولید‌کنندگان کوچک نفت شیل، فروش نفت خود را به شرکت‌های بزرگ نفتی واگذار کنند، در نتیجه این غول‌های نفتی می‌توانند روی قیمت فروش نفت خام سبک کنترل داشته باشند.

هفته گذشته، هر دو شرکت اکسون و شورون هدفگذاری افزایش تولید خود را در حوزه پرمین اعلام کردند. شركت شورون اعلام کرده است که میزان تولید نفت خالص غیرمتعارف حوزه پرمین خود را تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد و تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۹۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. شرکت اکسون نیز قصد دارد تولید خود از حوزه پرمین را تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی به بیش از ۱ میلیون بشکه در روز برساند که نسبت به تولید کنونی، افزایش ۸۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

مایکل ورث، مدیرعامل شرکت شورون هفته گذشته پس از اعلام آخرین اهداف این شرکت برای افزایش تولید در حوزه پرمین، به خبرنگار CNBC گفت: «بازی شیل در حال حاضر یک بازی مقیاس تولید است.»

هرچند که شرکت‌های نفتی بزرگ در حال توسعه فعالیت خود در حوزه پرمین هستند، اما آنها از سوی بانکها تحت فشار قرار گرفته‌اند، بانکها از آنها می‌خواهند که یا درآمد بیشتری از این حوزه کسب کنند یا از این کار کناره‌گیری کنند.
مگنوس نسوین، از مدیران ارشد ریستاد انرژی گفت: « این شرکت‌ها با عملیات گسترده و توسعه حوزه فعالیت خود می‌توانند بازگشت سرمایه خود را تضمین کنند، به عنوان مثال در بخش ولف کمپ A در حوزه پرمین، حتی اگر قیمت نفت وست تگزاس ۴۵ دلار به ازای هر بشکه باشد، این شرکت‌ها می‌توانند در مدت سه سال، ۲۰ درصد بازگشت سرمایه داشته باشند، اما شرکت‌های کوچکتر به دلیل هزینه‌های زیاد حفاری، تولید و عملیات انتقال، باید تلاش بیشتری کنند.»

این شرکت‌ها باید در محیط فعلی بازار مبارزه کنند و با توجه به قیمتهای کنونی نفت، اکنون بهترین فرصت برای کسب درآمد از سرمایه‌گذاری است. آنها می‌توانند زمین‌های خود را به شرکت‌های بزرگتر با تجهیزات کارآمدتر، زیرساخت بهتر و قدرت مذاکره بیشتر واگذار کنند. مگنوس نیسون، از مدیران ارشد ریستاد انرژی در ماه گذشته گفت: «حجم تولید مهم است، خصوصا زمانی که در مورد حفاری نفت شیل در حوزه پرمین صحبت می‌کنیم، این امر بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.»

غول‌های نفتی در حال اتحاد برای کنترل نفت شیل و تعین قیمت نفت سبک در آسیا هستند، در واقع آنها یک جور اوپک با نامی متفاوت تشکیل خواهند داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false