×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اختلاف نظر تحلیلگران در جی.پی.مورگان و گلدمن ساکس

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از سی ان بی سی، بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که اوپک و متحدانش، وضیت جاری کاهش تولید را در جریان نشست آینده این سازمان نفتی تا سه ماه دیگر تمدید خواهند کرد اما تحلیلگران در جی پی مورگان معتقدند که اوپک ۳۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از سقف تولیدات خود خواهد کاست.

این تحلیلگران می گویند که اوپک می خواهد به نسبت گذشته ۱٫۵ میلیون بشکه نفت در روز از تولیدات خود بکاهد. طی توافق قبلی هماهنگ شده بود که به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه نفت از تولیدات اعضای اوپک کاسته شود تا قیمت نفت تثبیت شود.این توافق در ماه مارس به پایان می رسد.

اعضای اوپک و روسیه قرار است در روزهای ۵ شنبه و جمعه نشستی را در وین برگزار کنند.

تحلیلگران جی پی موگران می گویند که نتیجه بررسی های آن ها طی نشستی نشان می دهد که اوپک به سوی توقف بیشتر تولید گام برخواهد داشت. آن ها می گویند عربستان در این راه پیش قدم خواهد بود و میزان تولید نفت خود را از روزانه ۱۰٫۳ میلیون بشکه نفت به ۱۰ میلون کاهش خواهد داشت.

پیش بینی می شود که این کاهش بیشتر به تثبیت قابل توجه تر قیمت ها در بازار منجر شود.

این تحلیلگران همچنین گفته اند که تمرکز اوپک بیشتر بر میزان تولید نفت شل آمریکا خواهد بود. آمریکا اکنون در حال تولید روزانه ۱۲٫۹ میلیون بشکه نفت است. تولید کنندگان نفت این کشور همچنین می کوشند تا میزان تولید خود را ۱ میلون بشکه دیگر اضافه کنند.

تحلیلگران در گلدمن ساکس می گویند که انتظار دارند میزان تولید نفت اوپک در سطح جاری باقی بماند و آن ها توافق کاهش تولید را تا ماه ژوئن یعنی زمان برگزار نشست دیگر تمدید کنند. آن ها گفته اند که قیمت تا زمان نهایی شدن تصمیمات اوپک دچار تلاطم خواهد شد چرا که هنوز قطعیت کامل درباره نتایج این نشست وجود دارد.

آن ها البته پیش بینی کرده اند در صورتی که اتفاق ژئو پلتیک خاصی در سال ۲۰۲۰ نیافتد قیمت نفت برنت، با توافق جدید اوپک، هر بشکه ۶۰ دلار معامله شود. قیمت وست تگزاس اینترمدیت هم ۵۶ دلار خواهد بود.

تحلیلگران جی پی مورگران گفته اند که عربستان به قیمت بیشتر علاقمند است و می خواهد که قیمت نفت برنت ما بین ۶۰ تا ۷۰ دلار معامله شود. به همین دلیل عربستان موافق کاهش بیشتر است اما کشورهای دیگر همچون روسیه، نیجریه و عراق تمایلی به چنین کاری ندارند. آن ها گفته اند که پیش بینی می شود بعد از این نشست فشارها بر کشورهایی که بیشتر از سقف ممکن در حال تولید نفت هستند افزایش یابد.

در مقابل تحلیلگران گلدمن ساکس گفته اند تا زمانی که عربستان مطمئن نشود سایر کشورها به سقف تعهداتشان پایبند خواهند بود به سمت کاهش بیشتر نخواهد رفت.

به هر حال این تحلیل ها نشان می دهد که بازار درباره نتایج نشست اوپک به قطعیت نرسیده است. در حالی که برخی تحلیلگران از ادامه وضع موجود تا ماه ژوئن خبر می دهند اما گروهی دیگر می گویند نیازها و فشار عربستان کارساز خواهد بود و اوپک به سوی کاهش بیشتر خواهد رفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false