×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ادامه ناامیدی اوپک از بازار نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، اوپک روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که با توجه به بالا رفتن میزان شیوع بیماری کرونا و همچنین تداوم رکود اقتصادی، میزان تقاضا برای نفت در سال آینده کمتر از حد انتظار خواهد بود.
در جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تقاضا برای نفت در سال آینده ۶.۵۴ میلیون بشکه نفت در روز افزایش یافته و مجموعا به رقم ۹۶.۹۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که پیش بینی اوپک مبنی بر افزایش تقاضا برای نفت در ماه گذشته ۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از گزارش اخیر این سازمان بوده است.
به این ترتیب به نظر می‌ رسد که اوپک برای متعادل نگه داشتن بازار باید بار دیگر به صورت جدی نسبت به لغو افزایش تولید نفت بیاندیشد اما ظاهراً کشورهای اصلی صادر کننده نفت علاقه‌ ای به این موضوع از خود نشان نمی دهند.
با گسترش کرونا در کشورهای مختلف و کاهش فعالیت های اقتصادی و به ویژه پایین آمدن سفرها قیمت نفت به طور ناگهانی و بی سابقه سقوط کرد. با کنترل این بیماری و کاسته شدن از قرنطینه ها در سه ماهه دوم سال جاری، قیمت نفت تا اندازه‌ای افزایش پیدا کرد و افق های روشن تری را نشان داد. اما تاخیر در کشف واکسن کرونا و در گرفتن موج جدیدی از این بیماری مجددا ‌از امیداری ها درباره رشد تقاضا برای نفت کاسته است.
در گزارش ماهانه اوپک آمده است که اگرچه در سه ماهه سوم سال جاری میلادی برخی اقتصادهای جهانی با رشد روبرو بوده اند اما این میزان بسیار کوتاه مدت و ناچیز بوده و به همین دلیل نمی ‌تواند در مقابل بی ‌ثباتی های بسیاری که در دیگر نقاط جهان وجود دارد مقاومت کند. بنابر این چاره ای نیست جز آنکه پیش بینی از میزان افزایش تقاضا برای نفت کاهش پیدا کند.
در این گزارش همچنین آمده است که تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر ۵۰ هزار بشکه در روز کمتر بوده و به رقم ۱۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. این بدان معناست که اعضای اوپک چیزی حدود ۱۰۴ درصد به تعهد کاهش تولید وفادار بودند.
این حجم از تبعیت از توافق کاهش تولید در تاریخ این سازمان نفتی بی سابقه بوده و نشان دهنده اوج وخامت بازار نفت به شمار می‌آید چرا که دولت های عضو اوپک با علم به شدت وخامت بازار نفت تصمیم گرفتند تا با بیشترین درجه به توافق تولید وفادار باشند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false