×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ادعاهای عجیب میلیاردر نفتی و یک سوال بی پاسخ: چرا حکم بابک زنجانی اجرا نمی‌شود؟

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، در نخستین هفته های دولت حسن روحانی، بیژن زنگنه، وزیر نفت گفته بود که او دو میلیارد دلار از پول فروش نفت را به خزانه واریز نکرده است. در همان ابتدا البته جریان سیاسی مدافع احمدی ‌نژاد و مدعی دستیابی به “تکنیک‌های دور زدن تحریم‌ها” ضمن تکذیب ارتباط سیاسی بابک زنجانی با خود مدعی شده‌ بودند که بابک زنجانی دست پرورده “حزب کارگزاران” است!

دم خروس چگونه بیرون زد؟

کشمکش‌ها بر سر بابک زنجانی البته هیچگاه به نتیجه قطعی نرسید. در این سال‌ها جریان مخالف برجام و مدافع روش‌های دور زدن تحریم هم هر از چندگاهی با تمسک به موضوعاتی همچون پرونده کرسنت، استات اویل و مخالفت باIPC و .. تلاش کرد خود را از زیر فشار افکار عمومی خارج کند. تلاشی که البته با محکومیت بابک زنجانی در دادگاه تا حدود زیادی ناکام ماند.

خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی اما فرصت مناسبی برای پاتک جریان سیاسی مشتاق تحریم کشور به وزارت نفت را فراهم کرد. فشارها به شخص وزیر نفت در ماه‌های اخیر کار را به جایی رساند که زنگنه در روزهای پایانی سال گذشته از اقدامات آشکار مافیای بابک زنجانی علیه وزیر نفت خبر داد. زنگنه در این نشست گفت بابک زنجانی از داخل زندان او را تهدید می‌کند. فشارها بر وزارت نفت اما در روزهای اخیر به شدت افزایش یافت، آنچنان که مشتاقان استیضاح وزیر در مجلس با تمسک به شایعه و اخبار جعلی به تخریب چهره زنگنه در نزد افکار عمومی پرداختند. شایعه وجود یک دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر نفت که در مرحله نخست توسط یکی از مخالفان نشان‌دار زنگنه در مجلس از سال گذدشته کلید خورده بود، این بار از طریق صفحه ویژه یک بنگاه رسانه‌ای مخالف دولت و زبان یکی دیگر از نمایندگان با چند خبر دروغ دیگر بازتاب یافت. صفحه‌ای که بر اساس اعلام این رسانه مخالف دولت رسماً برای تخریب زنگنه تاسیس شده بود. هم زمان با انتشار این خبر شبکه تولید محتوای مخالف دولت در توئیتر بدون پروا به انتشار این شایعات پرداختند و جالب آنکه یکی از چهره‌های اصلی این جریان در این شبکه اجتماعی به صورت رسمی از “لزوم آزادی بابک زنجانی” و استفاده از او به جای وزیر نفت خبر داد! هر چند وزارت اطلاعات در بیانیه ای تقریباً تمام ادعاهای طرح شده در خبرگزاری فارس را تکذیب کرد اما اینگونه به نظر می رسد که طرح نام بابک زنجانی به عنوان کاندیدای اصلی جریان مشتاق تحریم نفتی کشور بی ارتباط با این تحرکات نیست.

آخرین تحولات در این خصوص اما به اظهارات نماینده حقوقی وزارت نفت در مورد تهدید زنگنه توسط بابک زنجانی باز می‌گردد. خبرگزاری ایرنا از قول اصغر هندی در این باره نوشته است: در ادامه جلساتی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط برای تبادل نظر درباره مسائل مرتبط با پرونده در زندان و با حضور بابک زنجانی برگزار می‌شود، چهارشنبه اول خرداد ۹۸ نیز جلسه‌ای تشکیل شد که در آن‌جا آقای زنجانی ادعاکرد که استیضاح آقای زنگنه در مجلس رأی خواهد آورد!نماینده حقوقی وزارت نفت همچنین گفت زنجانی در این جلسه مدعی شد که به زودی جای ما با هم عوض خواهد شد و من آزاد و شما زندانی می‌شوید.

به هر رو اینگونه به نظر می‌رسد که رخ نمایی بابک زنجانی در دعواهای سیاسی کشور در هفته‌ها و روزهای اخیر پرده‌ای دیگر از رسوخ تمایلات مافیایی در اقتصاد سیاسی کشور است. پدیده‌ای که حالا و با آشکار شدن فشارهای پیدا و پنهان به نخستین سنگر مقاومت در برابر تحریم‌ها نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. پرسش اصلی این است که چرا حکم بابک زنجانی اجرا نمی‌شود؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false