×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ادعا میکنند، اما حاصلش یا بابک زنجانی است، یا هیچ!

این سخن جهانگیری تاییدکننده همان خبرهای قبلی است که از ناکامی “دستگاههای دارای مجوز برای فروش نفت” حکایت میکرد و نشان میداد که در نهایت وزارت نفت فروش نفت را انجام می دهد. این البته نکته جدیدی نیست ولی یادآوری خوبی است برای مدعیانی که مدام بر طبل ناکامی وزارت نفت در فروش نفت می کوبیدند. امثال سیف الله جشن ساز و سعید جلیلی، در مقاطع زمانی مختلف، وزارت نفت را چه از طریق برخی رسانه ها، و چه از طریق برخی نامه نگاری های پیدا و پنهان تحت فشار قرار دادند تا ادعای ناتوانی وزارت نفت در صادرات نفت در دوران تحریم را به کرسی بنشانند. در آن مقطع زمانی، سعید جلیلی به سران نظام نامه نگاری کرد و رفقای نفتی جلیلی و سایتها و رسانه های وابسته به آنها هم روی این نامه پروپاگاندای گسترده ای انجام دادند تا این شائبه را ایجاد کنند که وزارت نفت در فروش نفت ناکام بوده اما حالا با گذشت زمان اثبات شده که خط سعید جلیلی در این تبلیغات، به جایی نرسیده است. در آن زمان، وزارت نفت بدون نگرش سیاسی به موضوع، از آنجا که به دنبال تامین منافع ملی و درآمدزایی ارزی برای کشور بود، مسیر را برای داوطلبان فروش نفت هموار کرد و مجوزهای لازم هم در اختیارشان گذاشته شد. اما حاصل آن چه بود؟ عملا هیچ!

آنهایی که خودشان در فروش نفت ناکام بودند، در نقش مدعی عمل کردند. آنها نه در دولت قبل از روحانی، و نه در دوران فعلی، موفقیتی در دور زدن تحریمها نداشتند و دسته گل بزرگی به نام بابک زنجانی حاصل همان دوران مدعیان است!

بحث بر سر این نیست که چرا آنها نتوانستند. بحث بر سر این است که دور زدن تحریمها و فروش نفت در دوران تحریمهایی که آمریکا آن را “فلج کننده” توصیف کرده کار ساده ای نیست. در زمان تحریم های ظالمانه نمیتوان به راحتی نفت صادر کرد و اگر هم نفت صادر شود، قیمتش پایینتر است و مشکل بعدی، موانع دریافت پول نفت فروخته شده است. جالب اینجاست که آنهایی که خودشان نتوانستند، فقط شعار دادند و حاصل شعارهایشان که نهایتا به ناکامی مطلق منجر شد، وارد آمدن فشار به مدیران اجرایی بویژه در نفت در شرایط سخت تحریم بود که نیاز به برنامه ریزی و تمرکز بیشتری دارد. آنها با شعارهای پوچ و توخالی، عرصه را بر مدیران اجرایی تنگ کردند چون به جز ادعا، کارنامه و عملکردی در این حوزه نداشتند. آینه تمام نمای اقدامتشان در دوران تحریمهای گذشته، فردی است که سالهاست در زندان است و نه پول حاصل از فروش نفت را به بیت المال بر می گرداند و نه اعدام نمی شود. حاصل اقداماتشان در دوران فعلی تحریمها هم فقط هیچ است!

آن ادعاها را وقتی در کنار این ناکامی که در سخنان اسحاق جهانگیری آشکار است قرار می دهیم فقط یک پیام مخابره می شود: سنگ محک ادعاها، کارنامه و عمل است؛ نه شعارهای فریبنده. هر گاه کارنامه آوردند، مردم هم ادعاهایشان را بپذیرند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false