×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اروپا از گاز روسیه خلاص می‌شود؟

مترجم: محمد آزاد

این خط-لوله بزرگترین قسمت از طرح ۴۰ میلیارد دلاری ‘کریدور گاز جنوب’ است که گاز را از میدان شاه دنیز II آذربایجان به اروپا می رساند.
پروژه ۶.۵ میلبارد دلاری TANAP از قلب ترکیه، از شرق به غرب می رود و قادر است سالانه ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز آذربایجان را منتقل کند. ۱۰ میلیارد مکعب سهم اروپا است و ۶ میلییارد مکعبش نصیب ترک ها می شود. سرمایه گذاری اگر بیشتر بشود تا ۳۱ میلیارد متر مکعب هم ظرفیت انتقالی دارد.
به همین مناسبت روز شنبه جشنی در شهر ایپسالای ترکیه در مرز یونان برپا شد که رییس جمهور رجب طیب اردوغان و رییس جمهور الهام علی اف در آن شرکت داشتند.
در این مراسم تکمیل زیرساخت های انتقالی به یونان و نیز کل خط-لوله TANAP را جشن گرفتند.
اردوغان در این مراسم گفت:’ تضمین نیازهای انرژی ترکیه به کنار، با TANAP ما در تامین امنیت انرژی اروپا هم سهیم هستیم.’
این خط-لوله به خط-لوله دیگر، یعنی ترانس-آدریاتیک TAP که هنوز در دست ساخت است متصل خواهد شد و ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به یونان، آلبانی و ایتالیا می فرستد.
آقای اردوغان در این زمینه هم سخن گفت: ‘از حالا به بعد مسئولیت واقعی بر دوش همسایگان ما است در آن سوی مرزها. ترانس-آدریاتیک باید هرچه زودتر آماده شود.’ و در ادامه اضافه کرد که این زمان سال دیگر، سال ۲۰۲۰ است.
سهامداران TANAP شرکت انرژی دولتی آذربایجان، سوکار ۵۱ درصد؛ بوتاش، پیمانکار خط-لوله ترکیه ای، ۳۰ درصد؛ بی.پی.، ۱۲ درصد؛ و سوکار ترکیه ۷ درصد هستند.
رجب اردوغان در اظهارات جداگانه گفت ترکیه و روسیه جشن افتتاح ترک-استریم را هم ۸ ژانویه در استانبول برپا خواهند کرد. روسیه بزرگترین تامین کننده گاز ترکیه است.
یکی از تحلیلگران ارشد انرژی وود مکنزی، رابرت موریس، به خبرگزاری رسمی دولتی آذربایجان می گوید: ‘این خط-لوله ۱۸۰۰ کیلومتر است و بزرگترین قسمت طرح عظیم کریدور گاز جنوب. اما طرح پیچیده هنوز در دست اجراست و با قیمت کمتر؛ خوش بینی هم هست و نیز کاهش ارزش لیره ترکیه.’

خبرگزاری آناتولی ترکیه بخش دیگری از سخنان رییس جمهور ترکیه را پوشش داده است که به مناقشات شرق مدیترانه بر سر منابع هیدروکربنی اشاره دارد. اردوغان می گوید که سیاست کشورش در قبال منابع این منطقه بر اساس سهم مساوی است؛ مساوی میان کشورهایی در منطقه که به گفته او ‘برخی’ می خواهند در آن تنش باشد: ‘در حالی که این فرصت هست که همه سهم مساوی داشته باشیم برخی سیاست تهدید و ارعاب را پیگیری می کنند. اما هیچ کشوری بالاتر از قوانین بین المللی نیست.’ اشاره آقای اردوغان به تنش های این کشور در قبرس شرقی است.
او سپس به تاریخ دو قرن گذشته بشر گریزی زد و گفت که انسان در این دو قرن چه جنگ های خونینی که برای انرژی نکرده است و جهان و منطقه را ناامن کرده است و اضافه کرد دولتش چشم خود را بر روی این مسائل نخواهد بست و تسلیم هیچ تهدیدی هم نخواهد شد. ترکیه دو کشتی عملیاتی های-تک در این آب ها دارد که با نیروی دریایی ارتش این کشور حفاظت می شوند: ‘ما این کشتی ها بیرون نخواهیم آورد و به عملیاتشان ادامه خواهند داد.’ نمونه ای از سخنان همیشه مقتدرانه رییس جمهور ترکیه.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false