×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
از ماجرای محمدعلی نجفی تا پرونده بابک زنجانی؛ از قتل علنی تا مال مردم خوری مخفی

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، البته اتهام آقای نجفی، قتل بوده و طبیعتا مورد دقیقا همانندی را برای آن نمی توان پیدا کرد اما موارد دیگری بودند که هم از جهت تاثیر روی افکار عمومی و هم از جهت فراگیر بودن تخلف، چندان مورد توجه صداوسیما قرار نگرفت و همین امر، یکی از عوامل واکنش افکار عمومی به عملکرد صداوسیما بود. از ذکر مواردی که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داد مثل اقدام به تیراندازی توسط یک مداح یا اتهام تجاوز به کودکان از سوی یک مربی که بگذریم، به موارد متعددی از تخلفات مالی می رسیم که صداوسیما نه تنها در پوشش خبری آن هیچ شتابی نداشت، بلکه هنوز هم تمایلی به بررسی زوایای پنهان آن پرونده ها ندارد. از ماجرای محمود خاوری گرفته تا تخلفات متهم میلیاردر نفتی، بابک زنجانی، که قوه قضاییه با جدیت رسیدگی کرد اما برخی هنوز هم به گونه ای القا می کنند که گویا بابک، فرشته نجات ایران در دوران تحریمهاست!

اگر بخواهیم مقایسه کنیم، نه اقدام به قتل توسط نجفی یا هر فرد دیگری قابل دفاع است و نه تخلف مالی و برداشت از بیت المال به هر عنوانی. اما از لحاظ آثار اجتماعی، هر دو تخلف به نوعی، افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی تخلفات مالی، علاوه بر تاثیر روانی، تاثیر مادی نیز دارد چراکه پولی از بیت المال که متعلق به عموم مردم است برداشت شده و البته همه ما از حساسیت پیشوایان دین و بویژه امیرالمومین حضرت علی (ع) بر روی موضوع بیت المال آگاه هستیم. البته دیروز امام جمعه مشهد حجت الاسلام علم الهدی، تفکیک تازه ای مطرح کردند که مقایسه مال مردم خوری و حجاب بود. ایشان گفتند که “مال مردم خوری و بی حجابی هر دو بد است اما مال مردم را مخفیانه می‌خورند ولی بی حجابی تظاهر به جنگ با خدا و دهن کجی به دین اوست.” در واقع گویا از نظر آقای علم الهدی، منکری که مخفیانه انجام شود، بهتر از منکری است که علنی باشد و شاید از این جهت، حساسیت بر روی “مال مردم خوری” نزد برخی آقایان و همچنین برخی رسانه ها و از جمله صداوسیما کمتر است.

شاید هم دلیل دیگر بی توجهی صداوسیما به موضوعات تخلفات مالی، نمک گیر شدن صداوسیما توسط بابک زنجانی باشد. یادمان هست که صداوسیما در دوره ای با پول بابک زنجانی چه روزهای خوشی داشت و خبرهای پروازهای هواپیمایی متعلق به بابک، همچون یک بخش خبری، هر شب در گرانترین ساعتها، روی آنتن صداوسیما می رفت. این نمک گیر شدن توسط بابک زنجانی، در حوزه های دیگری هم گویا تاثیر داشته و هنوز هم تاثیرش ادامه دارد. از کاهش دادن اهمیت تخلفات بابک زنجانی گرفته تا توصیف او به عنوان بسیجی اقتصادی و پول خرج کردن برای اینکه القا کنند دور زدن تحریمها فقط کار بابک است؛ نه این دولت و زنگنه و امثال آنها.

ماجرای محمدعلی نجفی نشان داد که برخی، از رسانه های خاص گرفته تا نزدیکان به حلقه مخفی ثروت، آنقدر که برای تخریب چهره اصلاح طلبان و برخی وزرای کابینه مصمم هستند، عزمی برای نشان دادن بخشی از کوچک از فجایع مالی دورانی که به بابک زنجانی و امثال آنها اعتماد شده بود ندارند. برای آنها “مال مردم خوری” در درجه دوم و سوم اهمیت قرار دارد و تخریب رقیب مهمتر است. به همین خاطر هم، همان روزنامه ای که عکسی از بیژن زنگنه با تیتری بر ضد او می زند، یک روز بعد، در جریان ماجرای محمدعلی نجفی، روی خون مقتول، دنبال تسویه حساب سیاسی با اصلاح طلبان می گردد. اینجا دیگر نیازی به پیدا کردن دم خروس نیست. بعضی چیزها از نگاه برخی آقایان مباح است و اگر هم مباح نباشد، ارزشی به مراتب بیشتر از خارج کردن رقیب از عرصه دارد.

شاید اگر صداوسیما و برخی رسانه های همفکر آن، یک دهم پوششی که در همین چند روز به ماجرای نجفی دادند، در این شش سال به ماجرای بابک زنجانی داده بودند، یا صداوسیما یک دهم زمانی که آن روزها به تبلیغ شرکتهای بابک زنجانی می پرداخت، پس از اثبات تخلفش درباره تخلفات او برنامه پخش می کرد، این روزها اینچنین دچار بی اعتمادی نمی شدند و زیر فشار افکار عمومی قرار نمی گرفتند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false