×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
از پروژه جدید صادرات گاز عربستان چه می دانید؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از عرب نیوز، پروژه ۱۱۰ میلیارد دلاری توسعه گاز در نواحی شرقی عربستان، تحولی قابل توجه در بازار گاز به شمار می آید و باعث خواهد تا عربستان برای نخستین بار به صادر کننده گاز تبدیل شود.
میدان جفوره که در جنوب شرقی منطقه نفت خیز گوار در عربستان واقع شده است تقریبا ۲۰۰ میلیارد مکعب دارای ذخایر گاز مایع است و می توان از آن در روز ۱۳۰ هزار بشکه اتان و ۵۰۰ هزار بشکه گاز مایع و میعانات دیگر استخراج کرد.
در طول ۲۲ سال جفوره می تواند ۸٫۶ میلیارد دلار در هر سال درآمد برای عربستان به همراه داشته و ۲۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور بیافزاید.
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دستور داده است که گاز استخراجی از این میدان در وهله نخست به مصرف نیازهای داخلی برسد اما به نظر می رسد یکی از جدی ترین اهداف ریاض از اکتشاف این حوزه گازی استفاده از محصولات آن برای صادرات باشد.
جیمز وادل، محقق ارشد در موسسه اسپکتز انرژی مستقر در لندن می گوید که با توجه به ذخایری که اکنون در عربستان تخمین شده می شود، آغاز صادرات گاز از سوی عربستان باعث تغییراتی قابل توجه در بازار گاز مایع خواهد شد.
در همین حال دسترسی به گاز مایع، می تواند یکی از برنامه های محمد بن سلمان مبنی بر استفاده از سوخت های پاکتر در قیاس با نفت خام و بنزین را نیز محقق کند.
آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان، پیشتر نیز پروژه هایی برای استخراج و استفاده از گاز طبیعی را انجام داده بود و به همین دلیل آمادگی لازم برای توسعه تولید در این بخش را داراست. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ عربستان روزانه ۱۸٫۹ میلیون متر مکعب تولید گاز داشته باشد.
دست یابی عربستان به گاز را باید یکی دیگر از رویدادها برای متزلزل کردن قدرت مطلق روسیه در بازار گاز مایع دانست. این رویداد را باید در کنار دستیابی مصر، قبرس، اسرائیل، ترکیه و لبنان به گاز دانست. آن ها حالا می توانند رقبای جدی روسیه در صادرات گاز به اروپا باشند و به این ترتیب قدرت چانه زنی و برگ برنده روسیه در مذاکرات مختلف با اتحادیه اروپا را تضعیف کنند. به همین دلیل است که احتمالا کشورهای اروپایی یکی از طرف های برنده در ماجرای دستیابی عربستان به گاز مایع باشند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false