×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
استقبال دولتی در لندن و قاهره به لطف دلارهای نفتی

عربستان سعودی در مرحله اول حیات خود دوران بسته‌ای را تجربه کرد که این امر از ابتدای تاسیس این مملکت پابرجا بود. ملک عبدالعزیز، بنیانگذار این کشور نیز در طول پادشاهی خود فقط یک بار و پس از پایان جنگ جهانی دوم برای دیدار با فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری وقت آمریکا در کانال سوئز از کشورش خارج شد. از همین رو، در طول حیات سیاسی عربستان سعودی سفر پادشاه یا ولیعهد به خارج از کشور طبق تشریفات خاص انجام می‌شد و اغلب این سفرها تفریحی  یا به دعوت کشورهای دیگر انجام می‌شد.

پس از به روی کار آمدن ملک سلمان  تغییرات گسترده و سریع در این کشور آغاز شد که مهم‌ترین تغییر، تعیین محمد بن‌سلمان (فرزند پسر کوچک) به عنوان ولیعهد جدید این کشور بود که مسیر ولیعهدی از پادشاه به برادر را به فرزند تغییر داد. ولیعهد جوان سعودی نیز تغییرات گسترده‌ای را آغاز کرد اما در اغلب آنها با مشکلات زیادی مواجه شد.

این روزها ولیعهد سعودی سفر خود را به برخی از کشورها از جمله مصر و انگلستان آغاز کرده است. استقبال از بن‌سلمان در مصر در حد استقبال از یک رئیس حکومت بود. پروتکل اجرایی برای تشریفات از بن‌سلمان در بالاترین حد ممکن بود و شخصیت‌های کشوری و دینی برای استقبال از ولیعهد عربستان سعودی حاضر شده بودند. اما در پشت پرده تشریفات از بن‌سلمان، قراردادهای اقتصادی زیادی پنهان شده است که دلیل اجرای تشریفات رسمی و مجلل از او همگی استفاده هرچه بیشتر مصر از دلارهای نفتی سعودی در ساماندهی به اقتصاد ناتوان داخلی است.

اما اوضاع استقبال در لندن برای ولیعهد جوان سعودی متفاوت بود. محمد بن‌سلمان از سوی مقامات رسمی در لندن مورد استقبال قرار گرفت و در محیط شهری نیز بعضی از اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها نیز با نصب پلاکاردهایی بر روی بدنه خود، ورود بن‌سلمان به لندن را خوش‌آمد گفتند اما در پشت پرده این خوش‌آمد گویی، آگهی یکی از کارمندان سفارت عربستان در لندن در یکی از روزنامه‌های بریتانیایی قابل توجه است که از یک ماه پیش درخواستی مبنی بر کرایه بیش از ۵۰ عدد اتومبیل منتشر کرده بود و مراسم استقبال از محمد بن‌سلمان در لندن را زیر سوال برده است.

سفر بن‌سلمان به لندن مورد اعتراض گسترده دو قشر در لندن شده است. در ابتدا این سفر از سوی حامیان حقوق بشر بریتانیا محکوم شد و دلیل آن نقض گسترده حقوق بشر توسط مقامات سعودی در داخل عربستان و در پرونده‌های خارجی حاضر در آنها و کشتار مردم بیگناه بوده است. در مرحله دوم این سفر از سوی تشکل‌های عربی و اسلامی حاضر در لندن مورد سرزنش قرار گرفته است. کشتار مردم یمن در دو سال گذشته از مهمترین جنایاتی بوده که عربستان در دو سال گذشته انجام داده است و علاوه بر کشتار مردم و غیرنظامیان اقدام به محاصره اقتصادی و زمینی و دریایی یمن نیز باعث کشته شدن ده‌ها هزار کودک یمنی در یک سال و نیم گذشته به دلیل کمبود مواد دارویی و نیز محاصره اقتصادی و کمبود غذا شده است.

موسسه‌های حقوقی و مردمی لندن نیز روز چهارشنبه تجمع گسترده‌ای را در مقابل دفتر تریزا می نخست وزیر این کشور برگزار کردند و با پلاکاردهایی با عنوان توقف جنگ بر علیه مردم یمن و حمایت از کودکان یمنی خواستار مطرح کردن این موضوع از سوی مسئولان در دیدار با بن‌سلمان شدند.

اما امیلی تورنبری وزیر خارجه در سایه انگلیس از حزب کارگر در گفتگوی تلویزیونی با «بی بی سی» با ابراز نگرانی از سفر بن‌سلمان به کشورش اعلام کرد که جنگنده‌های نظامی عربستان در هر ۹۳دقیقه با پرواز بر مناطق مسکونی و غیرنظامی، مردم یمن را مورد هدف قرار می‌دهند و بر اثر همین حملات در هر ده دقیقه یک کودک یمنی به دلیل جراحت ناشی از بمباران و یا کمبود غذا و دارو جان خود را از دست می‌دهد که سوال مهم و اساسی اینجا مطرح می‌شود که چرا بریتانیا باید از حامی اصلی و آغاز کننده جنگ بر علیه مردم غیر نظامی یمن پذیرایی کند؟ همچنین جرمی کوربن رئیس حزب کارگر انگلیس از مسئولان حکومتی خواسته است تا فروش انواع تسلیحات به عربستان سعودی که در کشتار مردم یمن استفاده می شود را متوقف سازند.

دولت انگلیس در جریان سفر بن‌سلمان سعی داشته بهترین بهره‌برداری اقتصادی از عربستان را داشته باشد. تنی چند از اطرافیان تریزا می عنوان کرده‌اند که نخست وزیر بریتانیا منافع اقتصادی کشورش را بر منافع دیگر کشورها از جمله یمن مقدم‌تر می‌داند و به همین دلیل سعی دارد در طی سفر سه روز محمد بن‌سلمان به لندن همکاری های اقتصادی بین کشورش و عربستان را به بالاترین حد ممکن افزایش دهد. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس نیز از تشکیل کمیته استراتژی مشترک بین بریتانیا و عربستان خبر داد که هدف بزرگ این کمیته بررسی همه جانبه ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور است و در مرحله اول عربستان متعهد شده که طی ده سال مبلغ ۱۰۰ میلیارد پوند در بخش‌های  مختلف انگلیس سرمایه گذاری های گسترده ای داشته باشد.

در بخش فروش سلاح انگلستان به مانند آلمان همکاری با عربستان را به دلیل جنگ بر علیه یمن متوقف نکرده و درخواست‌های جرمی کوربن رئیس حزب کارگر را نادیده گرفته و همچنان منفعت اقتصادی بیشتر از جان انسان‌ها برای آنها اهمیت دارد.

محمد بن سلمان در سفرهای خود به قاهره و لندن سعی داشته است تا علاوه بر بازسازی چهره عربستان با بازکردن فضای جدید در داخل کشورش و خارج از آن، روابط شخصی خود را با دیگر کشورها نیز رونق ببخشد . اگرچه بن‌سلمان در ظاهر توانسته است در مصر و انگلستان مورد استقبال قرار گیرد اما در ظاهر احترامات مقامات این کشورها به دلیل ولخرجی‌های عربستان در قراردادهای اقتصادی در این کشورها است و خوش‌آمدهای دروغین نیز نتوانسته بر محبوبیت بن‌ٔسلمان و کشورش در میان مردم انگلیس بیافزاید.

مترجم : محمدرضا وحیدی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false