×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اعضای اوپک امروز درباره سرنوشت توافق کاهش تولید تصمیم می‌گیرند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از هلینیک نیوز، وزیر نفت عراق گفته است که اوپک و متحدانش در نشست وزارتی که قرار است امروز (۵ شنبه) برگزار شود، در این باره بحث کنند که آیا لازم است میزان کاهش تولید نفت را بیشتر کنند یا خیر.

اوپک و دولت های متحد ان که تحت رهبری روسیه قرار دارند، بلوکی با عنوان اوپک پلاس راه اندازی کرده اند. اوپک پلاس سال گذشته تصمیم گرفت به قصد حمایت از قیمت نفت، ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در روز از صادرات خود بکاهد. این توافق از ابتدای ژانویه سال جاری عملیاتی شد.

ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق گفته است که اعضای اوپک به این برداشت رسیده اند که ۶ ماه زمان کافی برای بررسی ابعاد توافق کاهش تولید نیست و نیاز داریم که ۲ ماه آن را بیشتر کنیم.

این وزیر عراقی گفته است که دلیل تشکیل نشست وزارتی در روز جاری (۵ شنبه) همین موضوع است. ما قرار است در این نشست این موضوع را بررسی کنیم که آیا باید همین توافق را ادامه دهیم یا آن را عمیق تر کنیم. این موضوع یک تصمیم یکجانبه نیست و به تصمیم مشترک نیاز دارد.

کمیته مشترک وزارتی وظیفه نظارت بر اجرای تعهدات اعضا را برعهده دارد و قرار است در حاشیه نشست کنفرانس انرژی در ابوظبی، نشستی را برای بررسی موضوع فوق برگزار کند.

ثامر الغضبان گفته است زمانی که در ماه نوامبراعضای اوپک در حال بررسی توافق توقف تولید بودند، دو پیشنهاد کاهش ۱٫۶ و ۱٫۸ میلیون بشکه نفت در روز وجود داشت اما به دلیل مقاومت برخی اعضا به همان میزان کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در روز بسنده شد.

قیمت نفت برنت طی هفته های اخیر به ۶۰ دلار کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که این نفت در همین سال قیمت ۷۵ دلار را نیز تجربه کرده بود.
بازار نفت به شدت از جنگ تجاری میان آمریکا و چین هراس دارد چرا که این موضوع باعث شده است تا میزان تقاضا برای نفت به نحو غیر قابل سابقه ای کاهش پیدا کند. در اثر این جنگ رشد تقاضا برای نفت برای اولین در تاریخ به کمتر از ۱ درصد رسیده است.

وزیر انرژی روسیه نیز گفته است که کشورش نگران وضعیت رشد اقتصادی جهان است. او گفته کاهش رشد تقاضا در نشست روز جاری اعضای اوپک مورد بحث قرار خواهد گرفت. وزیر جدید نفت عربستان نیز نگرانی های مشابهی را ابراز کرده است.

غضبان که کشورش بعد از عربستان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک است، گفته که در حاشیه نشست اعضای اوپک با همتایان روس و عربستانی خود دیدار خواهد کرد.

او همچینین گفته است که کشورش به وادرات گاز از ایران ادامه خواهد داد و احتمال کمی وجود دارد که خطوط انتقال نفت صادراتی عراق از عربستان را باز کند.

او افزوده است که عراق به تلاش هایش برای جست و جو درباره گاز در کشورش ادامه خواهد داد. عراق به تازگی قراردادی با روسیه در راستای اکتشاف میادین گاز امضا کرده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false