×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اعضای اوپک پلاس نباید به تبعات ویروس کرونا بر نفت بی تفاوت باشند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفته است که کشورهای عضو بلوک اوپک پلاس نباید نسبت به تبعات ویروس کرونا بر بازار نفت بی تفاوت باشند. او گفته که این موضوع جدی است و نیازمند توجه و مراقبت است.

وزیر انرژی عربستان که در نشستی رسانه ای شرکت کرده بود افزوده که مطمئن است همه اعضای بلوک اوپک پلاس مسئولانه رفتار می کنند.
عربستان از زمان شیوع ویروس کرونا در چین و کاهش تقاضا برای نفت مصرانه از کشورهای عضو بلوک اوپک پلاس درخواست نشست فوری و تعمیق کاهش تولید کرده است؛ پیشنهادی که هنوز مورد موافقت اعضای دیگر به ویژه روسیه قرار نگرفته است.

بن سلمان به همین دلیل گفته است که اوپک و شرکایش همچنان در حال همکاری با یکدیگر برای رسیدن به راه حلی واحد هستند و تاکید کرده که این کشورها راهکارهای متفاوتی برای ایجاد توازن در بازار نفت دارند.

او افزوده: «ما در حال همکاری و ارتباط با یکدیگر هستنیم. ما از هر فرصتی برای گفت و گو با یکدیگر استفاده می کنیم.»

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که برخی اخبار از سردی روابط نفتی میان روسیه و عربستان بعد از مخالفت مسکو با پیشنهادی اخیر ریاض مبنی بر کاهش تولید نفت، خبر می داد.

در همین حال خبرگزاری بلومبرگ نیز از نشست خبری وزیر انرژی عربستان خبر داده که او تاکید کرده که اعضای اوپک هنوز درباره اصلاح یا ادامه سیاست کاهش تولید تصمیمی نگرفته اند.

قرار است نشست اعضای اوپک در روزهای ۵ و ۶ مارس برگزار شود. در نشست کمیته مشورتی فنی اوپک که دو هفته پیش برگزار شد، پیشنهاد کاهش تولید ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز مورد موافقت شرکت کنندگان قرار گرفت اما برای اجرای این پیشنهاد باید کمیته وزارتی با آن موافقت کند؛ موضوعی که هنوز انجام نشده است.

بن سلمان در نشست رسانه ای خود همچنین به اخبار مربوط به اختلافات میان عربستان و روسیه نیز پرداخت و با اشاره به این جمله الکساندر نواک، همتای روس خود که پیشتر گفته بود کشورش هنوز درباره کاهش بیشتر تولید تصمیم نگرفته است، گفت که این جمله نشان می دهد که شرکای روس ما متعهدانه به راه حلی برای مشکلات کنونی فکر می کنند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در چین و گسترش آن به کشورهای دیگر، صنعت حمل و نقل و به تبع آن تقاضا برای نفت با افت دوچندانی رو به رو شده است. عربستان بیش از همه کشورهای اوپک پلاس برای واکنش به این وضعیت تقلا می کند اما هنوز به نتیجه مشخصی در این خصوص نرسیده است.

تحلیل ها حاکی از آن است که روسیه به این دلیل تصمیم گیری را به تاخیر انداخته که تصور می کند گذشت زمان می تواند تبعات ویروس کرونا را کمتر کند. اگر این اتفاق نیقتد، پیش بینی ها نشان می دهد که مسکو نیز به ناچار باید با سیاست کاهش بیشتر تولید موافقت کند وگرنه حیات بلوک اوپک پلاس احتمالا با تهدیدهای جدی رو به رو خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false