×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
افت ۱۱ درصدی صادرات نفت عربستان در ۲۰۱۹

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، صادرات نفت عربستان در سال ۲۰۱۹ رقمی در حدود ۱۰٫۷۵ درصد سقوط داشته است.

کل صادرات نفت خام عربستان و محصولات پتروشیمی این کشور به طور میانگین در سال ۲۰۱۹ رقم ۸٫۳۳۹ میلیون بشکه در هر روز بوده است که در مقایسه با صادرات ۹٫۳۳۴ میلیون بشکه در روز در سال گذشته افت قابل توجهی نشان می دهد.

بنا به آمار و ارقام موجود، صادرات نفت عربستان در ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به گذشته ۷٫۳۷ میلیون بشکه در روز بوده است. این کشور در کل ۲۰۱۹ حدود ۷٫۴ میلیون بشکه نفت خام صادرات داشته است.

در ماه سپتامبر، ریاض کمترین صاردات نفت طی ۲۲ ماه اخیر را به ثبت رسانده است چرا که در این ماه فقط ۶٫۶۷ میلیون بشکه نفت صادرات داشته است. در این ماه حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان در شرق این کشور انجام شد که در اثر آن در نیمی از ظرفیت تولید نفت این کشور که برابر با ۵ درصد از کل نفت جهان است، اخلال ایجاد شده بود.

صادرات نفت عربستان در سال ۲۰۱۹ همچنین کمتر از سال ۲۰۱۴ بوده است. در سال گذشته عربستان به دنبال تثبیت قیمت نفت بود و در حالی که ذخایر نفت در آمریکا افزایش پیدا می کرد تصمیم گرفت تا هر چه بیشتر از مازاد عرضه در بازار نفت ممانعت به عمل آورد.

این کشور در تمامی نشست های دو سال اخیر در اوپک، به طور جدی پیشنهاد کاهش تولید و صادرات نفت را مطرح کرده است. در آخرین نشست نیز عربستان پذیرفت که به تنهایی ۵۰۰ هزار بشکه از تولیدات نفت خود در روز بکاهد.

در سال ۲۰۲۰ نیز به دنبال شیوع ویروس کرونا، میزان تقاضا برای نفت به شدت کاهش یافته است و پیش بینی ها حاکی از آن است که ریاض مجددا در این سال از میزان کلی تولیدات نفتی خود بکاهد.

عربستان در واکنش به تاثیرات مخرب این ویروس بر بازار نفت، پیشنهاد دیگری برای کاهش تولید نفت ارائه داده است که هنوز مشخص نیست تا چه اندازه عملیاتی خواهد شد.

وابستگی گسترده اقتصاد عربستان به قیمت نفت باعث شده تا این کشور تمام اقدامات لازم برای بالانگهداشتن قیمت نفت را در دستور کار قرار دهد. ریاض همچنین در سال جاری، فروش بخشی از سهام شرکت نفت دولتی خود یعنی آرامکو را انجام داد و به همین دلیل به افزایش قیمت نفت نیاز مبرم داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false