×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
افت ۷ درصدی اقتصاد عربستان در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۰

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، اقتصاد عربستان سعودی به عنوان اصلی ترین تولید کننده عضو اوپک، در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۷ درصد کوچک تر شده است.
بنا به این گزارش، امواج جدید گسترش ویروس کرونا و تاثیر آن بر بخش های نفتی و غیر نفتی اقتصاد عربستان، مهمترین علت کوچک تر شدن اقتصادی این کشور عنوان شده است.
پس از آغاز اولین موج کرونا در جهان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ عربستان با نوعی از رکود اقتصادی مواجه شده بود اما این امید را داشت که با کاسته شدن از امواج این بیماری بتواند بر این وضعیت غلبه کند اماگسترش امواج جدید ویروس کرونا در بخش هایی از جهان نه تنها اوضاع اقتصادی برای عربستان را بهبود نبخشیده که باعث کوچکتر شدن اقتصاد این کشور به نسبت ماه‌های قبل نیز شده است.
آمارها و ارقام موجود نشان می دهد که بخش خصوصی و دولتی اقتصاد در عربستان به دنبال گسترش ویروس کرونا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب ۱۰.۱ و ۳.۵ درصد کوچکتر شده اند.
وقتی این آمار را با اوضاع اقتصادی عربستان در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ مقایسه کنیم بزرگی خسارت وارد به اقتصاد عربستان در اثر امواج جدید کرونا بیشتر به چشم می آید.
در حقیقت، میزان تقلیل اقتصاد عربستان بر اثر ویروس کرونا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی تنها یک درصد بوده است .
بخش غیر نفتی عربستان که در مرکز توجهات اصلاحات اقتصادی این کشور تحت نظر محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور قرار دارد در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۸.۲ دهم درصد با کاهش درآمد مواجه بوده است و این در حالی است که کاهش ثروت و درآمد بخش نفتی عربستان ۵.۳ درصد گزارش شده است.
مونیکا مالک، اقتصاددان ارشد در کامرشیال بانک ابوظبی امارات می گوید آمار و ارقامی که از عربستان گزارش می‌ شود تعجب‌ برانگیز نیستند. وقتی با انسداد اقتصادی در سطح جهان روبه رو می شویم باید منتظر چنین خساراتی بود.
به گفته مالک، رکود اقتصادی در جهان به طور طبیعی به کاهش فعالیت های صنعتی منجر شده و این موضوع نیز پایین‌ آمدن تقاضا برای نفت را موجب می شود. کشوری مثل عربستان به نفت اتکا دارد این وضعیت قطعاً موجب خسارت خواهد بود.
او اضافه می کند آنچه که اهمیت دارد ادامه این اوضاع است. در حقیقت هر چه که اقتصادها قدرتمندتر باشند توانایی بیشتری برای کنترل تبعات منفی و درازمدت اقتصادی کرونا دارند. به همین دلیل از اینجا به بعد توانایی درونی اقتصاد عربستان به محک گذارده خواهد شد.
به گفته این تحلیل اقتصادی اگر این کشور بتواند جلوی پیامدهای منفی بیشتر کرونا را بگیرد می تواند نشانه ای باشد از توانایی درونی اقتصاد این کشور و به ویژه افزایش تنوع اقتصادی ریاض. این گزاره ای طبیعی است که هر چه تنوع اقتصادی بالاتر باشد تبعات مخرب اوضاع غیر مترقبه ای همچون کرونا نیز به همان نسبت سرشکن شده و پایین می آید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false