×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
العبادی بازنده بزرگ تحریم‌های ایران

شاید حیدر العبادی نخست وزیر عراق یکی از جدیدترین قربانیان تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با این کشور باشد. العبادی که در روزها و هفته‌های آخر نخست وزیری خود در عراق به سر می‌برد هنوز نتوانسته که باقی ماندن خود در این منصب را با توجه به زاویه سیاسی شدید با مقتدی الصدر پیروز انتخابات پارلمانی تضمین کند و با یک اظهارنظر و تصمیم بحث برانگیز دوباره به صدر اخبار این کشور بازگشته است. العبادی درباره تحریم‌های آمریکایی علیه ایران موضع غیر قابل تصوری گرفته و خود را در سیل انتقادات احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف عراقی قرار داده است که با توجه به همکاری نزدیک و بی‌سابقه حکومت دو کشور پس از سقوط صدام حسین، اظهارنظر العبادی از پیش بینی‌ٔها به دور بود.

سیل انتقادات به نخست وزیر عراق در داخل این کشور اگرچه اغلب از سوی هم‌پیمانان سیاسی ایران در داخل عراق آغاز شد اما به دیگر احزاب و شخصیات‌های سیاسی غیر همسو با ایران نیز کشیده شد که اغلب مطرح شدن این موضوع از سوی العبادی وهمکاری با آمریکا علیه ایران را موفقیت تضمینی برای کشورشان نمی‌دانند. بیشترین کنایه‌ها به العبادی زمانی است که آنها همکاری با آمریکا علیه ایران را به او گوشزد کرده در حالی که ایالات متحده کشوری است که در ۱۵ سال گذشته با حمله به عراق و اشغال این کشور بیشترین سهم در بی ثباتی در این کشور را داشته و باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات داخلی پس از سقوط نظام بعثی سابق در عراق شد.

به ریاست رسیدن العبادی بر مسند نخست وزیری عراق شاید قبل از این برای وی موضوعی سخت و دشوار بود اما به نظر می‌رسد در این مرحله چندین برابر سخت‌تر شده است چرا که احزاب و تشکل‌های دارای رابطه سیاسی همسو با ایران در این کشور، در آستانه اعلان نتائج نهایی انتخابات پارلمانی پس از بازشماری قطعا بر انتخاب العبادی برای دومین بار متوالی به عنوان نخست وزیر ملاحظات بیشتری خواهند داشت.

اشتباه استراتژیک العبادی وقتی پر رنگ‌تر می‌شود که با بررسی اجمالی شاهد حمایت اغلب کشورهای منطقه از ایران در مقابل تحریم‌های آمریکایی علیه این کشور هستیم. دیگر کشورهای همسایه با ایران از جمله سوریه و ترکیه ضمن محکوم کردن تحریم‌ها علیه ایران، بر پایبندی بر روابط همه‌جانبه با این کشور تاکید داشته و کشورهای دیگر همچون روسیه ، چین ، هند و حتی اتحادیه اروپا تحریم‌های آمریکایی را محکوم کرده و خواستار حفظ روابط خود با ایران شده‌اند. در مقابل برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی با حمایت آمریکا از تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرده که این روزها آمریکایی‌ها به مطرح کردن طرح قدیمی « ناتو عربی» درصدد تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر ایران با حمایت سری (رژیم) اسرائیل هستند.

علاوه بر آنچه گذشت بسیاری همراهی ایران در پرونده‌های حساس چند سال گذشته داخلی در عراق را بسیار ارزشمند خوانده و خواستار عقب‌نشینی العبادی از موضع خود در قبال ایران شده‌اند. موضوع نخست، عرض اندام گروه تروریستی داعش در برخی از شهرهای عراق و اشغال آنها توسط این گروه بود که تحت تصرف در آمدن کامل شهر موصل و رسیدن نیروهای آنها به پشت دروازه‌های بغداد از مهم‌ترین رویدادهای آن زمان است که مستشاران ایرانی با چراغ سبز مقامات عراقی به کمک حکومت و ارتش بغداد آمده و با همکاری آنها طی سه سال آنها را در شهرهای مختلف سرکوب کرده و توانستند این خطر را از عراق دور سازند.

موضوع دوم حمایت همه جانبه ایران از تمامیت ارضی عراق در برابر استقلال منطقه کردستان و نقش مهم آن در خنثی شدن آن است. ایران که به همراه دیگر کشورهای همسایه عراق از مخالفان سرسخت جدایی کردستان از حکومت مرکزی عراق بود به مراتب نقش پررنگ تری نسبت به دیگر همسایگان خود در رایزنی‌ها با طرف‌های کرد داشت و توانست تا حدی سران برخی از احزاب کردی را نسبت به انصراف از تایید نتایج همه‌پرسی و توطئه‌های پس از آن متقاعد کند.

از سویی دیگر اقتصاد عراق یکی از زیان دیدگان اصلی قطع رابطه اقتصادی با ایران است. حجم تبادل تجاری بین دو کشور در سال‌های اخیر ، ماهانه به ۶ میلیارد دلار رسیده است و یکی از اصلی‌ترین منابع تامین مایحتاج بازار مصرفی عراق در زمینه‌های مختلف، کالاهای ایرانی است که در برخی از تولیدات از کیفیت بالاتر و قیمت کمتری نسبت به محصولات دیگر کشورها برای عراق برخوردار است و هم‌جواری و کاهش هزینه ترانزیت کالاها نیز سهم بسزایی در سوددهی بیشتر تامین کالا از ایران دارد . همچنین عراق به دلیل وجود اماکن مذهبی در این کشور و حضور سالیانه بیش از ۴ میلیون ایرانی برای زیارت از این مکان‌های مذهبی، سود سرشاری از ویزا و خدمات رفاهی و نیز رونق گردشگری مذهبی را کسب می‌کند که با توجه به حضور بالای زائران ایرانی نسبت به دیگر کشورها، هرگونه کاهش این تعداد با زیان قابل توجهی برای عراق همراه خواهد بود.

دیگر مسئله موجود بین دو کشور، موضوع تامین برق عراق از ایران است که با توجه به کاهش آن در ماه‌های گذشته ، به عنوان یکی از دلایل اصلی ناآرامی‌ها در شهرهای جنوبی عراق به شمار می‌آید.

ایران بعد از پیروزی انقلاب در این کشور در سال ۱۹۷۹ ( ۱۳۵۷ شمسی ) با تحریم‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده است و به نظر می‌رسد که با توجه به ضعف اقتصادی داخلی در این روزها و کاهش ارزش پول ملی این کشور، آزمون سختی در ماه‌های آینده به واسطه تحریم‌های آمریکا پیش رو خواهد داشت اما مسئله مهم‌تر برای عراق زیان بیشتر در برابر سود است که اگرچه العبادی موضوع تبعیت از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را مسئله مصالح کشورش را دانسته است اما بررسی همه جانبه آن ، نشانگر زیان سیاسی و اقتصادی بیشتر برای عراق است و اشتباه العبادی در محاسبات خود در اعلام این موضع در موقعیت حساس آغاز به کار مجلس جدید در این کشور و تعیین نخست وزیر، ممکن است به یک خودکشی سیاسی برای العبادی منجر شود و او را از این منصب تا حد زیادی دور خواهد کرد.

نویسنده : عیدالباری عطوان / رزونامه رای الیوم

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false