×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
انرژی و انقلابی که در راه است

 

به گزارش گروه دانش و فناوری نفت‌خبر از فوربس، گذار به منابع تجدیدپذیر غیرفسیلی و سایر انواع انرژی‌های پایدار، از سرعت چشمگیری برخوردار است اما به دلیل ساختار قیمت‌ها، این تغییر نیازمند سرمایه گذاری هنگفت و انطباق زیرساخت‌هاست به همین دلیل در سال‌های فرارو، همچنان شاهد رشد مصرف نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ خواهیم بود.

صنعت انرژی، صنعتی شکل گرفته بر اساس فناوری است. کاهش بهت برانگیز هزینه‌های تولید برق خورشیدی و بادی در یک دهه اخیر به دلیل نوآوری‌های فناوری بوده است. انقلاب منابع شیل در ایالات متحده را باید از دستاوردهای فناوری‌های نوین دانست. هوش مصنوعی و دانش داده‌ها نیز در حال دگرگونی صنعت انرژی هستند.

یک نکته کلیدی را باید آمادگی نیروی انسانی آینده (دانش آموزان مدارس امروز) جهت به کار بردن این فناوری‌های نوظهور و پیشرفته دانست. نوآوری در بخش فناوری‌های داده محور، نیازمند رویکردهای متفاوتی بوده و باید در مورد چگونگی ارتقای توانایی‌ها و مهارت‌های کارکنان، بازنگری لازم صورت گیرد.

بخش قابل توجهی از رشد تولید نفت و گاز ایالات متحده و کاهش چشمگیر قیمت جهانی این محصولات در یک دهه اخیر به دلیل افزایش تولید از منابع شیل بوده است. فناوری‌هایی نظیر حفاری افقی و شکست هیدرولیک نیز در این مسیر نقشی تاثیرگذار ایفا کرده‌اند. در این دوره ۱۰ساله، میانگین هزینه تولید هر بشکه نفت در ایالات متحده ۳۰ درصد کمتر شده است.

در ادامه با سه عامل تاثیرگذار در انقلاب داده‌ها در صنعت نفت و گاز آشنا می‌شویم:

نخست رشد پرشتاب و اجتماعی شدن رایانه‌های محاسبه‌گر است که در دهه اخیر پیشرفت‌هایی شگرف و فراتر از انتظار داشته‌اند.

نکته دوم به شکل‌گیری منابع داده‌های انبوه بازمی‌گردد که اینترنت اشیا، روبات‌های پیشرفته و خودکارسازی فرآیندها را پدید آورده است.

سومین نکته نیز ابزارهای کلیدی نظیر یادگیری ماشینی و محاسبات شناختی است که داده‌های انبوه را به داده‌های هوشمند تبدیل می‌کند.

ابزارهای جدید نظیر آموزش عمیق، مشارکت شناختی و واقعیت‌های مجازی و افزوده، به سرعت در حال توسعه بوده و پرچمدار انقلاب داده محور هستند. واقعیت‌های افزوده و مجازی به عنوان ابزارهایی جذاب به سرعت در حوزه آموزش و شبیه سازهای ایمنی و آموزش کار در سکوهای پرخطر فراساحلی مورد استقبال قرار گرفته‌اند. الگوریتم‌های آموزش عمیق برای تفسیر خودکار اطلاعات لرزه نگاری‌ها و داده‌های زمین شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پژوهش‌های انجام گرفته نشان می‌دهد توسعه انطباق پذیری علوم داده‌ها در گروی عوامل زیر است:

–  خودکارسازی فرآیندهای تجاری و بهبود عملکرد و افزایش بهره وری

–  بهبود تصمیم گیری‌های تجاری و فنی با گسترش تصمیم گیری‌های داده محور

– بهبود روابط کارکنان و مشتریان

در این شرایط یک چالش بزرگ در میان کارشناسان معرفی شده که «انفجار هوشمندی» نامیده می‌شود که در آن، ماشین‌ها از هوش شناختی بیشتری نسبت به اکثر انسان‌ها برخوردار خواهند بود. صنعت انرژی در آستانه این دوره جدید، بیش از همیشه باید نیروهای انسانی متخصص و آموزش دیده را برای استاندارد شدن فرآیندها و بهبود امنیت، قابلیت اعتماد، اخلاق مداری و اجرای مقررات به کار گیرد.

افزایش تخصص و مهارت کارکنان باید از مدارس آغاز شود تا چالش‌های فرارو به صورت بنیادین برطرف شود. اقداماتی نیز در این بخش توسط مدیران آموزش و پرورش آغاز شده است. افزایش ورود اقلیت‌های نژادی و زنان به صنعت انرژی از دیگر ویژگی‌های عصر داده‌ها محسوب می‌شود. بدین ترتیب باید آمادگی‌های مورد نیاز نظیر کار گروهی، همکاری، توانایی تصمیم‌گیری در شرایط عدم اطمینان و پرهیز از فردگرایی، ارایه پاسخ‌های یک کلمه‌ای و اتکا به فرضیه‌های محدود برای این گروه‌ها ایجاد شود. دوره رقابت‌های سنتی پایان یافته و صنعت انرژی نیز باید به سوی عصر رقابت‌های برد-برد، همکاری، ارتباطات و هم افزایی گام بردارد.

صنعت انرژی از ابزارها و هوش مورد نیاز برای انطباق نظام آموزشی برای عصر جدید فناوری‌های داده محور و هوش مصنوعی برخوردار است. گام بعدی برای تامین انرژی آینده و همراهی با نیازهای جوامع ما، تحول خواهی و پافشاری برای به دست آوردن آن است. آینده در دستان بهترین‌ها است.

 

مترجم: محسن داوری

 

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false