×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اوپک مازاد عرضه نفت در بازار را حذف می‌کند

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، جفری کری، رئیس گلدمن ساکس، به CNBC گفت: «اوپک استراتژی شوک و فریب را دنبال می‌کند، کاهش تولید را سریعتر و عمیق‌تر از مقداری که این موسسه سرمایه‌گذاری انتظار داشت، انجام داد. این نشان می‌دهد که عرضه تا ماه آوریل (اردیبهشت‌ماه ۹۸) به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت تا اوپک بتواند این مأموریت با موفقیت به اتمام برساند.»

کری در ادامه گفت: « احتمالاً یک یا دو ماه طول خواهد کشید تا اوپک اعلام کند که چگونه این کاهش را ادامه خواهد داد و این باعث می‌شود تولیدکنندگان ایالات‌متحده از افزایش بیشتر تولید خود جلوگیری کنند که منجر به سقوط مجدد قیمت نفت نشوند.»

کاملاً روشن است زمانی که اوپک پایان طرح کاهش تولید را اعلام کند، قیمت‌های نفت سیر نزولی پیدا خواهد کرد، این تنها چیزی است که می‌توان با اطمینان از آن سخن گفت. کری گفت: «به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت نفت برنت می‌تواند به بالاتر از ۷۰ دلار به ازای هر بشکه بازگردد، اما تقریباً یک ماه پیش نگرانی در مورد تقاضای نفت، قیمت‌ها را تحت فشار قرار داد و مانع از افزایش بیشتر آن شد. به عبارت دیگر، هیچ‌چیز قطعی نیست، به خصوص جایی که در مورد قیمت‌های نفت صحبت می‌کنیم.»
اگر بیانیه اخیر خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان را مد نظر بگیریم، میبینیم که این عدم قطعیت بیشتر نمایان می‌شود، زیرا او اعلام کرد که خواهان تمدید طرح کاهش تولید برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی است. در حال حاضر این امر قطعاً از قیمت‌ها پشتیبانی می‌کند، اما این کار به طور خاص اطلاعات اقتصادی آسیا را آسیب‌پذیر می‌کند، به طوری که هر کس به دنبال پیش‌بینی تقاضای نفت در آینده باشد، دچار تردید می‌شود.

اخیراً چین در خصوص پایین نگه داشتن قیمت نفت تأثیرگذار بوده است. پکن پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور را از نیم درصد کاهش داده و میزان آن را ۶/۵ درصد پیش‌بینی کرده است. لی کیکیانگ، نخست‌وزیر چین اعلام کرد که اقدامات متعددی جهت رشد اقتصادی صورت گرفته، اما قیمت‌های نفتی همچنان آسیب‌پذیر خواهد بود که همین امر احتمال تمدید مجدد طرح کاهش تولید نفت اوپک را افزایش می‌دهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false