×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اوپک  و ۳ عامل آینده خاکستری

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اوپک پذیرفته است که میزان تقاضا برای نفتش به نحو قابل توجهی از آن چه که پیشتر تصور می کرده است، کمتر خواهد بود. این سازمان صادر کننده نفت می گوید، شماری از عوامل از جمله ضعف اقتصاد کشورها، افزایش مازاد عرضه در بازار و فشارهای ناشی از مطالبات صیانت از اقلیم جهانی بر کاهش تقاضا برای نفت در سال آینده نقش خواهد داشت.

اوپک در گزارش چشم انداز خود نوشته است که تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۴ تنها به رقم ۳۲٫۸ میلیون بشکه نفت در روز خواهد رسید؛ رقمی که به نحو معناداری از ۳۵ میلیون بشکه در روز که سابقا از سوی اوپک پیش بینی شده بود، کمتر است. این گزارش می افزاید که تقاضا برای نفت نزد کشورهای عضو سازمان اقتصادی همکاری و توسعه همچنان رو به افزایش خواهد بود اما در سایر کشورها، میزان تقاضا در سال ۲۰۲۰ به اوج خواهد رسید و بعد از آن باید منتظر کاهش این نرخ بود.

کاسته شدن از سرعت رشد اقتصادی دولت ها مهمترین دلیل در پایین آوردن میزان تخمین تقاضا برای نفت است. این گزارش می افزاید که به دلیل وجود اخلال در اقتصاد جهانی و چشم انداز نه چندان روشن در وضعیت کوتاه مدت و میان مدت اقتصاد کشورهای مختلف به نظر می رسد که میزان تقاضا برای نفت نیز رو به کاهش خواهد رفت. ادامه جنگ تجاری میان چین و آمریکا، دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان و شرایط ناپایدار ژئوپلیتیک در شماری از نقاط جهان باعث شده است تا اقتصاد جهانی وارد دوره جدیدی از رکود و عدم ثبات شود.

این گزارش همچنین می افزاید که میزان تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک به ویژه آمریکا افزایش پیدا می کند. اوپک ناگزیر است برای مقاله با این وضعیت از میزان تولیدات خود بکاهد. نفت شل آمریکا در حال حاضر با سرعت کمتری در حال تولید است اما این گزاش می گوید که این سرعت در ادامه افزایش خواهد یافتت. در حال حاضر کشورهایی همچون نروژ، برزیل، کانادا و گویان مشغول تولید نفت هستند و انتظار می رود که به میزان نفت تولیدی این کشورها در سال های آینده افروده شود. هر چه میزان نفت تولیدی کشورهای غیر عضو اوپک بالاتر برود به همان میزان از تقاضا برای نفت تولیدی این سازمان فرامنطقه ای کاسته خواهد شد.

در گزارش اوپک به دلایل دیگر از جمله مطالبات مبتنی برصیانت از اقلیم اشاره شده است. در این گزارش نزدیک به ۵۰ بار از واژه تغییرات اقلیمی استفاده شده و البته به این موضوع مهم نیز توجه شده است که پدیداری خودروهای الکتریکی اهمینی دوچندان در توجه به تحولات نفت خواهد داشت. اخبار کنونی حاکی از آن است که باید شاهد موج جدیدی از تولید خودروهایی بود که به جای نفت به الکتریسته وابسته هستند و این می تواند یک خطر بسیار بزرگ برای نفت به شمار آید.

اوپک اعلام کرده که کاملا به توافق پاربس پایبند است و هیچ راه جایگزینی برای آن سراغ ندارد. این گروه تاکید کرده است که کشورهای صادرکننده نفت نیاز فوری دارند که اقتصاد خود را متنوع کنند هر چند در حال حاضر بعید است که این کشورها برنامه ای برای این موضوع داشته باشند.

درواقع اوپک هنوز برای دوره پایان نفت آماده نیست. با این همه گزارش اوپک می افزاید که تا سال ۲۰۴۰ هنوز بیش از نیمی از نیاز جهان به انرژی از طریق نفت و گاز تامین خواهد شد و این می تواند برای کشورهای عضو این سازمان امیدوار کننده باشد.

به هر روی بخش های پایین دست، میانی و بالا دست نفت و گاز برای تامین نیازمندی های جهان به سرمایه گذاری تقریبی معادل ۱۰٫۶ میلیارد میلیارد دلار تا سال ۲۰۴۰ احتیاج دارند.

این گزارش می افزاید که اعضای اوپک خود را متعهد می دانند که این میزان از سرمایه گذاری را تامین کنند. اما این گزارش افزوده است که دغدغه ها و مطالبات مربوط به صیانت از زمین در مقابل تغییرات اقلیمی قطعا بر حجم سرمایه گذاری تاثیر گذار خواه بود و این می تواند یک دغذغه جدی برای اعضای اوپک در آینده باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false