×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اینجا بدون نفت

 نزدیک به دوماه تا آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران این‌گونه به نظر می‌رسد که بازار نفت جهانی در حال آماده شدن برای شرایط جدید است.  شرایطی که در آن  احتمالا  بخش مهمی از صادرات نفت ایران به خصوص به کشور‌های  آسیایی با توقف یا کاهش قابل توجه مواجه خواهد شد. این همه در حالی است که  هنوز  اقتصاد ایران  خود را برای  قرار گرفتن در برابر  یکی از مهم ترین چالش‌های  خود در  دهه‌های اخیر آماده نکرده است. بر اساس اعلام  مرکز پژوهش‌های  مجلس شورای اسلامی  وابستگی  بودجه سال ۱۳۹۷ به  درآمدهای نفتی  در حدود ۳۶ درصد تخمین زده می‌شود.   رقمی که البته احتمالا بدون احتساب برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی برای تامین برخی مخارج دولت، محاسبه شده  است. اویل پرایس یکی از نشریات مهم حوزه انرژی، هفته گذشته در گزارشی یه کاهش قابل توجه  صادارت نفت ایران در  نیمه اول ماه آگوست پرداخت. این رسانه در گزارش  خود مدعی شد که صادرات نفت ایران در نمیه اول آگوست  ۶۰۰هزار بشکه نسبت به ماه جولای کاهش داشته است. در این میان بیشترین کاهش صادارت نفت ایران مربوط به هند بوده که از اول تا  شانزدهم آگوست ۲۰۳/۹۳۸ هزار بشکه نفت  از ایران خریداری کرده است در حالی که در جولای( احتمالا مدت مشابه) ۷۰۶/۴۵۲ هزار بشکه خریده بود. چین، به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت ایران در نیمه نخست ۶۱۵/۶۸۸ هزار بشکه نفت از ایران  خریداری کرده است این در حالی که در جولای۷۲۲/۱۰۰ هزار بشکه  نفت از ایران دریافت کرده بود. در همین حال صادارت  نفت ایران  به ژاپن در ماه جاری همچنان ثابت باقی مانده بود. همچنین  صادارت میعانات گازی ایران به کره جنوبی  در روندی مشابه با دوماه گذشته همچنان متوقف  بوده است. این ارقام به خوبی نشان می‌دهد که  اکثر خربداران  نفت ایران در آسیا خود را برای آغاز تحریم ‌های آمریکا علیه کشورمان آغاز می‌کنند.

 نام کشور میزان صادارت در آگوست  میزان صادارت  در جولای
 هند ۲۰۳/۹۳۸ بشکه ۷۰۶/۴۵۲ بشکه
چین ۶۱۵/۶۸۸ بشکه ۷۲۲/۱۰۰ بشکه

در زیر پوست بازار نفت چه خبر است؟

 کاهش میزان صادارت نفت ایران به کمتر از دو میلیون یکصد هزار بشکه خبر مهمی بود که دیروز در رسانه‌های نفتی بازتاب یافت اما در این بین پرسش اصلی این است که نفت  چه کشورهایی جایگزین نفت ایران خواهد شد؟  اویل پرایس در گزارش دیگری که  به این موضوع اختصاص یافته بود، رفتار عراق به عنوان همسایه و رقیب کشورمان در بازرهای جهانی را زیر ذره بین برده بود. این نشریه مهم نفتی در این باره نوشت:«در فیلم سینمایی «خون به پا خواهد شد»  به کارگردانی پی تی آندرسون، نخستین ‏روزهای کشف نفت به تصویر کشیده شده است. در سکانسی از این درام سینمایی دانیل دی لویس ‏و پل دانو روبروی هم نشسته‌اند که لویس به رقیبش می‌گوید:من میلک شیک‌ات را سر میکشم!‏. » اویل پرایس در ادامه  می‌نویسد:«همه صادرکننده‌های ‏فعال در بازار، تلاش‌ خود برای نوشیدن از میلک شیک ایران یا دزدیدن سهم بازار نفت این ‏کشور،همزمان با کاهش تولید و صادرات طلای سیاه تهران را آغاز کرده‌اند ». ‎ در این بین اقدامات عراق به عنوان  همسایه  و البته متحد ایران در اوپک  بیش از سایرین قابل توجه بوده است.  بیژن زنگنه پیش تر در یک سخنرانی به  شکل تلویحی اقدامات مخرب عراق برای بدست گرفتن بازارهای نفت ایران  پرداخته بود و  با اشاره به حمایت‌های کشورمان از دولت این کشور در جنگ با تروریسیم به آنها یادآوری کرده بود که  اگر این حمایت‌ها نبود، امروز کنترل پایتخت این کشور در دست داعش بود. حالا عراقی‌ها برای بدست آوردن سهم ایران در اروپای شمالی دندان تیز کرده اند. اقدامات عراقی برای صادارت  نفت به این منطقه از ماه‌ها پیش آغاز ‏شده است. بر اساس گزارش اویل پرایس در ماه گذشته میلادی، صادرات نفت ایران به فرانسه و هلند به عنوان دو بازار مهم در شمال اروپا،  به صفر رسید. در همین حال بر اساس گزارش‌ها عراقی‌ها  تا نیمه ماه آگوست ۷ میلیون بشکه نفت خام در پایانه این دو کشور ‏تخلیه کرده‌اند. از سویی دیگر  بر اساس اخبار دو میلیون بشکه نفت سبک بصره در فرانسه تخلیه شده و دو محموله با مجموع ۲ میلیون بشکه نیز ‏در ماه گذشته در این کشور پهلو گرفته است‎. ‎اویل پرایس در مورد رقابت میان ایران و هندوستان در بازار هند می‌نویسد:« ایران در حال از ‏دست دادن سریع سهم بازار خود است. مشتریانی نظیر «رلیانس اینداستریز» برای حفظ روابط ‏خوب خود با آمریکایی‌ها، تصمیم گرفته‌اند خرید نفت از ایران را متوقف کنند. نکته شایان توجه ‏این است که در ماه جاری میلادی، شاهد  رکوردی جدید در و‌اردات گریدهای مختلف ‏نفت آمریکا به هند بوده ایم‎. ‌‏‏  درهمین حال پیش‌بینی‌ها درباره رفتار هند نشان می‌دهد که در ماه جاری با کاهش ۶۰۰ هزار ‏بشکه‌ای واردات روزانه نفت ایران (برابر با کاهش ۷۵ درصدی) شاهد افزایش روزانه واردات ۲۰۰ ‏بشکه‌ای نفت عراق خواهیم بود‎. ‎علاوه بر هند، در چند بازار دیگر نیز شاهد تغییر چشمگیر در سهم بازار ایران هستیم. همچنین ‏علاوه بر عراق، چند صادرکننده دیگر نیز برای مکیدن نوشیدنی ایران، رقابت سختی را آغاز کرده‌اند‎. »

تحریم‌ها چه بر  سر اقتصاد ایران خواهد آورد؟

 هرچند به اذعان بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد انرژی ایالات متحده ، آنچنان که ادعا می‌کند، نخواهد توانست صادارت نفت ایران را به صفر برساند، اما  نمی توان به راحتی از کنار این واقعیت گذشت که بالاخره این تحریم‌ها بخش قابل توجهی از بازار نفت ایران را  به رقیبانش واگذار خواهد کرد. این موضوع  به طور قطع به کاهش درآمد‌های نفتی ایران منجر خواهد شد. دولت دوازدهم در بودجه پیشنهادی سال ۹۷ کل کشور به مجلس شورای اسلامی سهم هر ایرانی را از درآمدهای نفتی ۱۳۷ هزار تومان برآورد کرده بود. درآمدی که حالا به احتمال زیاد در نتیجه کاهش صادارت نفت در ماه‌های آینده با کاهش قابل توجه مواجه خواهد شد. بر اساس بودجه سال ۹۷ قرار بود حدود ۲ میلیون ۱۳ هزار بشکه در روز نفت صادر کنیم. همچنین قرار بود حدود۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی صادر کنیم و  حدود ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی به پتروشیمی‌ها بفروشیم. قیمت هر بشکه نفت و میعانات را حدود ۵۵ دلار در نظر گرفته شده بود. براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس ارایه کرده است، به این ترتیب، مجموع صادرات نفت و میعانات در حدود ۲/۶ میلیون بشکه پیش بینی شده بود که  با  قیمت ۵۵ دلار، عددی معادل  ۵۲ میلیارد دلار بدست می‌آید. حالا با نزدیک شدن به دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه  کشورمان و همچنین مشکلات مربوط به  نقل و انتقال پول به داخل کشور هنوز مشخص نیست که مسئولان چه تمهیدی برای مقابله با  بحران پیش روی اقتصاد ایران خواهند اندیشید. ریچارد نفیو هماهنگ کننده سابق  تحریم‌های ایران در وزارت خزانه داری  آمریکا در این‌باره می‌گوید:«ظرف سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ تحریم‌های دولت اوباما توانست ایران را از بیش از ۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش محروم کند و میلیاردها دلار از پول این کشور را در بانک‌های خارجی بلوکه کرد، نتیجه همه این فشارها توافق بر سر برجام بود. در شرایط کنونی اما نمی توان امیدور بود که ایران به میز مذاکره و انجام یک توافق دیگر بازگردد. »

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false