×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازار انرژی، بزرگترین بازنده جنگ تجاری آمریکا و چین

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، هفته‌ای که پشت سر گذاشته شد، هفته بسیار بدی برای بازارهای سهام بود؛ اما یک بازار بیش از بازارهای دیگر لطمه دید. تنها بازاری که اکنون با افت قیمت رو به رو است، بازار انرژی است که در آن به نسبت ابتدای ماه با ۶ درصد کاهش قیمت مواجه بوده‌ایم.
اگرچه وضع کنونی به اندازه کافی برای سرمایه‌گذاران در بخش انرژی وخیم است اما تحلیل‌ها حکایت از آن دارد که وخامت بخش انرژی ادامه‌دار خواهد بود و اوضاع از آن چه که اکنون وجود دارد، بدتر هم خواهد شد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل چنین وضعیتی در حوزه انرژی به جنگ تجاری یک سال اخیر میان چین و آمریکا مربوط می‌شود. این جنگ هفته گذشته و پس از اعلام آن که آمریکا تعرفه‌های جدیدی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین اعمال خواهد کرد وارد فاز جدیدی شده است. به این ترتیب، کالاهای چینی از ابتدای سپتامبر با ۱۰ درصد تعرفه بیشتر وارد خاک آمریکا خواهند شد. دو طرف طی این مدت، مذاکراتی برای کاهش حجم مناقشات داشته‌اند اما این مذاکرات جز تنش بیشتر، نتیجه‌ای در برنداشت.

چین در پاسخ به اقدام آمریکا فورا تصمیم گرفت تا اقدامات متقابلی انجام دهد. اقدامات متقابل یکی از راهکارهای همیشگی چین و آمریکا از ابتدای وقوع جنگ تجاری میان آن‌ها که از سال گذشته آغاز شده است، به شمار می‌آید. چین در این اقدام تصمیم گرفته است تا به هدف ارزان کردن کالاهای خود، ارزش پول ملی‌اش را کاهش دهد. چین در تلاش است تا هر چه بیشتر کالاهای خود را رقابت با کالاهای آمریکایی برای مشتریان جذاب‌تر کند. یکی از عوامل جذابیت می‌تواند ارزان بودن قابل توجه قیمت نهایی کالاها باشد.

فوریس در گزارشی که هفته پیش منشر شده بود نوشته که وزارت خزانه‌داری آمریکا معتقد است که ارز ملی چین، یک ارز کاملا دست‌ساز است و دولت این کشور هر موقع بخواهد با قیمت آن بازی می‌کند.

یکی از فوری‌ترین تبعات شدت چنگ میان آمریکا و چین افت قیمت نفت خام است که تأثیرات خاص خود را بر کل حوزه‌های انرژی خواهد گذاشت. بلافاصله بعد از آن که در هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از طریق توئیترش وضع تعرفه‌های جدید علیه کالاهای چینی از روز اول سپتامبر را اعلام کرد قیمت نفت ۸ درصد کاهش داشت. این کاهش قیمت، شدیدترین کاهش قیمت در طی یک روز از سه سال گذشته تاکنون به شمار می‌آید.

یکی از آثار کاهش قیمت نفت پایین آمدن ارزش سهام شرکت‌های نفتی بوده است. مثلاً، ارزش سهام شرکت نفت اکسون‌موبیل از جمله این موارد است.

سهام اکسون‌موبیل از مدت‌ها رو به کاهش داشته و اوضاع جدید نیز این کاهش را شدت بخشیده است. این در حالی است که سهام این شرکت متناسب با افزایش قیمت نفت از سال ۲۰۱۶ به این سو، افزایش پیدا نکرده بود اما جنگ تجاری اخیر میان واشنگتن و پکن و بالطبع، کاهش قیمت نفت باعث افت ارزش سهام آن در بازار بورس شده است.

این وضعیت در حالی است که بانک آو آمریکا، بزرگترین بانک در نظام اقتصادی آمریکا هشدار داده بود که اگر چین تحت تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار گیرد، قیمت نفت تا ۳۰ دلار کاهش پیدا می‌کند. این موضوع به این دلیل است که جنگ تجاری میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان به یک رکود قابل توجه و کاهش قدرت خرید در همه بخش‌ها منجر خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false