×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازار نفت در انتظار جهش قیمت‌ها

مترجم: محسن داوری

به گزارش گروه انرژی نفت حبر از اویل پرایس، قیمت نفت دبلیو تی آی در یک ماه اخیر، یکی از بزرگترین سقوط‌های خود در سال‌های اخیر را تجربه کرده است. پس از عبور قیمت نفت از مرز ۷۶٫۹۰ دلار در ماه گذشته، قیمت نفت ۱۸ درصد کاهش یافته است. این نوسان دور از انتظار، توفانی برای فروشندگان طلای سیاه پدید آورده و بر عرضه و تقاضای نفت خام، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

اما شواهد مختلفی از بازگشت رونق به بازار و تغییر شرایط کنونی به چشم می‌خورد. بدین ترتیب، سودآوری زیادی در انتظار فروشندگان نفت پس از رشد قیمت‌ها خواهد بود.

در نمودار (۱)، نوسانات قیمت نفت در یک سال اخیر نشان داده شده است.

نمودار (1)، نوسانات قیمت نفت در یک سال اخیر

نمودار (۱)، نوسانات قیمت نفت در یک سال اخیر

در روزهای اخیر، دو عامل بر بخش عرضه تأثیرگذار بوده است. نخست اینکه تولید نفت شیل با رشد قیمت‌ها، افزایش چشمگیری داشته است. در دوره پیشین رشد قیمت‌ها نیز شاهد اتفاق مشابهی بودیم. تولید نفت شیل حساسیت بالایی به نوسانات قیمت داشته و با عبور قیمت نفت دبلیو تی آی از مرز ۷۰ دلار، شاهد افزایش سریع تولید نفت شیل بودیم.

اینک، با قیمت‌های کمتر از ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت، بهترین راهکار منطقی رشد بسیار اندک عرضه پیش از افزایش قیمت‌ها خواهد بود.

از سوی دیگر، در بخش عرضه، شاهد رویدادهایی ژئوپلیتیک بین‌المللی هستیم. بازار انتظار داشت با تحریم نفتی ایران توسط دولت ترامپ، شاهد کاهش عرضه باشیم، اما نگرانی‌ها در این مورد به‌ویژه در یک ماه اخیر، به‌سرعت کاهش یافت.

مهمترین دلیل کاهش نگرانی‌ها به عرضه نفت عربستان سعودی مربوط است که با فشارهای گسترده دونالد ترامپ، تولید خود را افزایش چشمگیری داد تا تأثیر خروج ایران از بازار نفت، جبران شود.

شیوخ ریاض که سال گذشته، توافق فریز نفتی را با اعضای غیراوپک به رهبری روسیه برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت امضا کرده بودند، با وجود بحران قتل وحشیانه جمال خاشقجی، تلاش می‌کنند تا با ایجاد ثبات در بازار، موقعیت سیاسی خود را بهبود دهند.

نگرانی‌ها در بخش تقاضا، مهمترین دلیل کاهش قیمت‌ها در یک ماه اخیر بوده است. اختلافات تجاری واشنگتن و پکن و سیاست‌های مالی سختگیرانه، این هراس را پدید آورده که شاهد رکود چشمگیری در رشد اقتصادی دنیا و ایالات‌متحده باشیم.

در روزهای گذشته، کاخ سفید نسبت به دستیابی به توافق تجاری با دولت چین پس از جنگ تعرفه‌ها ابراز امیدواری کرده است. لذا یکی از عوامل ایجاد نگرانی، در حال برطرف شدن است.

نرخ بهره در آمریکا نیز همچنان یکی از عوامل ایجادکننده نگرانی به شمار می‌رود. فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی به تدریج در حال افزودن بر نرخ بهره هستند تا از ایجاد فضای تورمی جلوگیری کنند. این شرایط فشار بیشتری بر بازار نفت ایجاد خواهد کرد.

تأثیر عوامل فوق بر بازار نفت در حال کاهش است، اما آنها باعث کاهش کوتاه‌مدت قابل توجهی در قیمت نفت خام شده‌اند.

به هر ترتیب، در آخرین گزارش بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی به این موضوع کلیدی اشاره شده که عرضه و تقاضای نفت در اوج تاریخی خود و در حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز هستند.

در این شرایط، ظرفیت مازاد تولید به کمتر از ۲ درصد تقاضای جهانی کاهش یافته است.

این شرایط می‌تواند قیمت نفت را به‌سوی افزایش سوق دهد. عوامل تأثیرگذار بر بازار نشان می‌دهد که پس از آغاز ماراتون بالا رفتن قیمت‌ها، شاهد سرعت گرفتن این رشد نیز خواهیم بود.

 

 

نمودار (2)، شاخص‌های نرخ بهره و پیش‌خرید نفت

نمودار (۲)، شاخص‌های نرخ بهره و پیش‌خرید نفت

نمودار (۲) نشان می‌دهد که شاخص‌های نرخ بهره و پیش‌خرید نفت در کمترین میزان خود در ۵۲ هفته اخیر هستند. در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی نیز شاهد چنین شرایطی و افزایش قیمت نفت از ۵۰ دلار به ۷۵ دلار بودیم.

ما در شرایطی قرار داریم که همه عوامل کاهش‌دهنده قیمت، در حال زوال و یا تغییر جهت در آینده نزدیک هستند.

درمجموع، شرایط بازار نشان می‌دهد که در ماه‌های فرارو، شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار نفت خام خواهیم بود.

این رشد قیمت‌ها ممکن است به زودی اتفاق نیفتد، اما احتمال زیادی برای آن وجود دارد. بورس بازان نفتی باید به دقت عوامل تأثیرگذار بر بازار را مورد توجه قرار دهند تا با کنترل ریسک‌های موجود بتوانند در بلندمدت به بهترین جایگاه در بازار دست یابند.

بهترین راه برای پیش‌بینی آینده، ساختن آن است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false