×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازگشت عربستان و روسیه به خط آرامش

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، کابینه دولت عربستان روز گذشته اعلام کرد که در حال بررسی نتایج نشست مشترک دولتی میان دو کشور درباره توسعه همکاری های متقابل در خصوص بازار نفت است.
مقامات دولتی عربستان پس از برگزاری این کمیته مشترک دولتی اعلام کردند که قصد دارند همکاری در بخش تولیدات نفتی را توسعه داده و از ظرفیت‌های عربستان برای ایجاد ثبات در بازار نفت به طور کامل استفاده کنند. آن ها همچنین گفته اند که همکاری ها در این زمینه با روسیه فراگیرتر خواهد شد.
هنوز جزئیات دیگری از دستاوردهای نشست دولتی میان مقامات روسیه و عربستان به بیرون درز نکرده است اما پس از اختلافات ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ میان عربستان و روسیه که به سقوط بی ‌سابقه قیمت نفت منجر شد این نشست را باید اولین تلاش علنی میان دو طرف برای کاهش اختلافات دانست.
در ماه می سال گذشته و به دنبال اختلاف روسیه و عربستان بر سر ادامه توافق کاهش تولید دو طرف تصمیم گرفتند بدون توجه به منافع دیگر دولت ها ظرفیت تولیدی خود را به حداکثر برساند. این اختلاف به کاهش شدید قیمت نفت منجر شد تا آن درجه که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای جلوگیری از ورشکست شدن تاجران نفتی در آمریکا تصمیم گرفت میان دو کشور میانجی ‌گری کند تا قیمت نفت افزایش پیدا کند.
اختلاف میان روسیه و عربستان مجدداً در نشست اخیر اوپک پلاس که به تصمیم گیری بر سر تمدید توافق کاهش تولید در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ اختصاص داشت شعله ور شد. نهایتاً با چرخش برخی از شرکای سنتی عربستان مثل امارات به سمت پیشنهاد روسیه عربستان ناچار شد رهیافت مسکو مبنی بر اضافه شدن تدریجی تولید نفت را بپذیرد.
حالا پس از مدت ها اختلاف، دو طرف تصمیم گرفتند تا در عالی ‌ترین سطح اختلافات نفتی خود را به مذاکره بسپارند. مقامات عربستانی و روسی احتمالاً درباره میزان تولید نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ مذاکره کرده اند.
یکی از اصلی ترین دغدغه های بازار نفت افزایش تولید نفت عراق برای سال آینده و بازگشت لیبی و احتمالاً ایران به چرخه تولید نفت در دوران جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا است. به هر روی، نشست دو جانبه مقامات روسیه و عربستان می تواند حداقل نشان دهنده ثبات رویکرد دو تولید کننده بزرگ نفت در ماه های آینده باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false