×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازگشت عربستان و شرکا به نوار افزایش تولید

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، ریاض سرانجام به این نتیجه رسید که سیاستش مبنی بر کاهش یک میلیون بشکه نفت در صادرات روزانه ‌اش را متوقف کند اما در عین حال تاکید کرده است که در صورت تغییر اوضاع، مجددا در این خصوص تامل خواهد کرد.
در اوضاعی که وضعیت فعالیت های اقتصادی به دنبال کنترل ویروس کرونا احیا شده و همچنین تولید نفت در آمریکا به دلیل یخبندان شدید به شدت پایین آمده است انگیزه لازم برای بالا بردن تولید از طرف کشورهای تولید کننده نفت به ویژه عربستان بالاتر رفته است.
بازگشت یک میلیون بشکه نفت به عرضه جهانی و احتمال زودهنگام خاتمه یخبندان در ایالت های نفت خیز در آمریکا تأثیرات منفی بر قیمت نفت خواهد داشت. به همین دلیل عربستان اعلام کرده برای هر نوع سناریویی آماده است. در مقابل روسیه در ادامه خوشبینی هایش نسبت به بازار نفت گفته که هیچ دلیلی برای نگرانی در هفته های آینده نمی بیند.
الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه گفته است که بازار نفت همچون هفته های گذشته با ثبات خواهد بود. او تاکید کرده که تزلزل اندکی ممکن است در ماه های آینده در قیمت نفت رخ دهد و افزوده که همه این ها بدان معناست که بازار در وضعیت متعادلی قرار دارد و قیمت ها نیز به تبع بازار در خط صعودی قرار دارند.
در همین حال گزارش ها حاکی از آن است که عراق نیز در دو هفته ابتدایی ماه فوریه و علیرغم برنامه اعلامی قبلی مبنی بر کاهش تولید به منظور جبران اضافه تولیدش همچنان روی نوار افزایش تولید به سر می برد. عراق در این دو هفته بالاتر از سقف اعلام شده اش یعنی ۳.۶ میلیون بشکه نفت تولید داشته است.
این موارد نشان می‌دهد که کشورهای تولید کننده نفت برای نخستین بار در یک سال جاری بسیار امیدوار تر از گذشته به آینده بازار نفت می‌نگرند. هرچند که عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت سعودی گفته است که باید بار دیگر به کشورهای تولیدکننده نفت هشدار داد که علی ‌رغم رویت وضعیت بهبودی در بازار نفت همچنان باید با دقت به تعهدات خود وفادار باشند. او افزوده است که عدم قطعیت در بازار نفت همچنان بالاست و باید با احتیاط دوچندانی رفتار کرد.
با وجود همه این ها اظهار نظر وزیر نفت عربستان در پاسخ به تحلیل گرانی که از او خواسته بودند تصمیم بعدی اوپک ‌پلاس را پیش بینی کند نشان می دهد که ریاض دیگر مانند سابق علاقه ‌ای به ادامه سیاست کاهش تولید ندارد. وزیر نفت سعودی در پاسخ به تحلیلگران گفته است که نباید سعی کرد یک موضوع غیرقابل پیش بینی را پیش بینی نمود. این اظهار نظر در حالی است که تا پیش از این دولت عربستان همواره سیاست کاهش تولید را به عنوان یک سیاست درست برای ایجاد ثبات در بازار نفت معرفی می ‌کرد.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false