×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازگشت لیبی به چرخه صادرات نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، خلیفه حفتر، فرمانده یکی از طرف های نبرد در لیبی روز جمعه اعلام کرد که نیروهای تحت فرمانش به محاصره هشت ماهه برخی بنادر نفتی این کشور پایان خواهد داد.
نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» که تحت فرماندهی خلیفه حفتر قرار دارند به همراه متحدانش، بزرگترین مناطق نفت خیز در لیبی و بنادر اختصاص یافته به صادرات نفت در این کشور را برای ماه ها به کنترل خود در آورده بودند.
در مقابل شرکت ملی نفت لیبی نیز اعلام کرده بود تا زمانی که نیروهای محاصره کننده، مناطق نفت خیز و پایانه‌های نفتی در مناطق مورد درگیری را ترک نکنند، فعالیت های خود را در این مناطق از سر نخواهند گرفت.
حالا و پس از اعلام خروج نیروهای حفتر از مناطق نفت خیز لیبی، شرکت ملی نفت این کشور اعلام کرده است وضعیت اضطراری و فورس ماژور در این مناطق خاتمه یافته است اما در سایر مناطقی که هنوز مخاصمه مسلحانه در آنها بر قرار است وضعیت اضطراری ادامه خواهد یافت.
پایان یافتن وضعیت اضطراری در برخی از مناطق نفت خیز لیبی به معنای از سرگیری تولید و استخراج نفت در این مناطق است و این می‌تواند به بالا رفتن سطح عرضه نفت و تاثیرگذاری بر قیمت نفت منجر شود.
سرزمین لیبی و نهادهای دولتی آن عموما تحت کنترل دو نیرو قرار دارند که با یکدیگر در حال رزم هستند: دولت توافق ملی که در مورد شناسایی جامعه جهانی است و مقر آن در طرابلس پایتخت سنتی لیبی است و دوم ارتش ملی لیبی که تحت فرماندهی خلیفه حفتر به سر می برند.
محاصره پایانه های نفتی لیبی در شرق این کشور توسط نیروهای حفتر باعث ورود خسارت ۹ میلیارد دلاری به این کشور در سال جاری شده است.
اعلام خروج نیروهای تحت فرمان خلیفه حفتر از این بنادر بعد از آن صورت می‌ گیرد که میان دولت توافق ملی و خلیفه حفتر بر سر تخلیه مناطق نفت خیز توافق حاصل شد. اما هنوز مشخص نیست این توافق به معنای تخلیه دائمی این بنادر از سوی خلیفه حفتر است یا اینکه در آینده باید منتظر توافق جدیدی درباره کنترل مناطق نفت خیز در لیبی باشیم.
با توجه به نیاز مبرم این کشور شمال آفریقا به منابع نفتی، شرکت ملی نفت لیبی طی روزهای آینده تولید و صادرات نفت خود را به سرعت از سر خواهد گرفت.
۱۵

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false