×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازی ترامپ با تصمیم‌های اوپک

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از بلومبرگ، اوپک سال ۲۰۱۸ میلادی را با سردرگمی و دو تصمیم متناقض افزایش و کاهش سقف تولید پشت سر گذاشت. از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی، طرح کاهش عرضه اوپک آغاز شد و شاهد کاهش تدریجی عرضه تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک همراه با سقوط تولید نفت ونزوئلا هستیم.
چالش کلیدی اوپک و همکاران آنها در ائتلاف نفتی اوپک پلاس اینست که در حقیقت، آنها کنترلی کمتر از آنچه منتقدان می‌گویند، بر بازار دارند. بسیاری از برنامه‌های زمان‌بندی آنها به همین دلیل با ناکامی روبرو می‌شود.
عوامل خارجی غیرمنتظره به ویژه در سال‌های اخیر از تأثیری فزاینده برخوردار شده‌اند و عمو سام در پشت پرده بسیاری از اتفاقات این نمایش خیمه شب بازی نقش آفرینی می‌کند.
افزایش و کاهش چشمگیر قیمت نفت در تابستان و پاییز گذشته می‌تواند درس‌های زیادی برای تحلیلگران بازار به ارمغان آورد. در ماه ژوئن ۲۰۱۸ میلادی، دونالد ترامپ در توییتی اعلام کرد از ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی خواسته تا تولید نفت کشورش را در آستانه تحریم نفتی ایران و سقوط دولت ونزوئلا افزایش دهد.
ملک سلمان که به عروسک خیمه شب بازی ترامپ تبدیل شده، به سرعت بر تولید نفت خود افزود. اما قیمت نفت به ویژه در سایه شعارهای ترامپ در مورد به صفر رساندن صادرات نفت ایران در آستانه ۴ نوامبر ۲۰۱۸ میلادی، به عنوان زمان آغاز تحریم تهران در مسیر افزایش قرار گرفت.
در نمودار ۱ ، نوسانات تولید نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان داده شده است.

نمودار ۱ . نوسانات تولید نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ میلادی


نمودار ۱ . نوسانات تولید نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ میلادی

میزان تولید نفت عربستان در سال گذشته در هر ماه تغییر کرده است. در آستانه آغاز تحریم ایران، تولید نفت عربستان به رکورد ۱۱.۰۷ میلیون بشکه در روز رسید. اما آنها ناباورانه با طرح اعطای معافیت به ۸ کشور مشتری نفت تهران از سوی واشنگتن روبرو شدند. این اتفاق آب سردی بر روی سر شیوخ ریاض بود. بدین ترتیب برای ماه‌ها این کشورها توانستند یک میلیون بشکه در روز از ایران نفت خام و میعانات گازی خریداری کنند.
در نمودار ۲ ، تولید پیش‌بینی شده و واقعی نفت ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان داده شده است.

نمودار ۲ . تولید پیش‌بینی شده و واقعی نفت ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی

نمودار ۲ . تولید پیش‌بینی شده و واقعی نفت ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی

در مدتی کوتاه، هراس از کمبود عرضه جای خود را به نگرانی در مورد رکود در بازار داده است. موضوعی که در ماه‌های اخیر کمتر به آن توجه شده، تغییرات قابل توجه تولید نفت ایالات‌متحده در تابستان ۲۰۱۸ میلادی و تأثیر آن بر بازار است.
در گزارش اداره اطلاعات انرژی اعلام شده در فاصله ماه‌های ژوئن تا آگوست، تولید نفت آمریکا ۶۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. پیش از انتشار این گزارش، تصویر متفاوتی از شرایط در میان فعالان بازار وجود داشت. بازار با افزایش تولید غیرمنتظره‌ای به ویژه از سوی شرکت‌های تگزاسی تولیدکننده نفت شیل روبرو شده بود.
آنها در یک دوره پنج‌ماهه منتهی به نوامبر ۴۵ میلیون بشکه نفت بیشتر روانه بازار کردند. این میزان رشد غیرمنتظره عرضه برابر با کل تولید سالانه کشور گینه استوایی به عنوان کوچک‌ترین عضو اوپک است.
این افزایش عرضه در کنار رشد تولید چشمگیر دولت‌های عربستان سعودی، روسیه و امارات متحده عربی، بازار را در ماه نوامبر با سقوط قیمت‌ها به دلیل ایجاد مازاد عرضه روبرو کرد.
در ماه دسامبر، رهبران اوپک با فشارهای روسیه توافق کردند تا در مجموع ۱.۲ میلیون بشکه از تولید خود از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی و بر اساس میزان تولید اکتبر گذشته بکاهند.
در نمودار ۳ ، میزان کاهش تولید اعضای اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی نشان داده شده است.

نمودار ۳ . میزان کاهش تولید اعضای اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی

نمودار ۳ . میزان کاهش تولید اعضای اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی

آغاز تحریم نفت ونزوئلا توسط کاخ سفید، مشکلات زیادی را برای مادورو پدید خواهد آورد. نفت سنگین ونزوئلا، مشتریان محدودی دارد و از نفت این کشور برای مخلوط کردن با نفت‌های سبک‌تر استفاده می‌شود. تولیدکنندگان نفتای سنگین آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی توانستند در سایه تحریم‌های کاراکاس، عملکرد مالی مناسبی به دست آورند.
اگر تولید نفت ونزوئلا در ماه‌های فرارو ۵۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش یابد، نباید چندان تعجب کرد. همچنین در صورت سقوط دولت مادورو نباید امیدوار بود که شاهد افزایش سریع میزان عرضه نفت این کشور باشیم.
در نمودار ۴ ، نوسانات قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان داده شده است.

نمودار ۴ . نوسانات قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ میلادی

نمودار ۴ . نوسانات قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ میلادی

ممکن است افزایش تولید ونزوئلا در تابستان آینده با تصمیم اوپک پلاس برای کاهش عرضه همزمان شود. گویی در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز باید شاهد اسکی قیمت‌ها بر روی تابلوهای بورس‌های نفتی باشیم. نبرد بزرگ ترامپ و اوپک پلاس از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false