×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
با کاهش تولید عربستان، منتظر توییت‌های ترامپ باشید

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از بلومبرگ، ترامپ در توییت‌های خود از موضوعات مختلفی انتقاد می‌کند، اما با پایان تعطیلات کریسمس، بازار نفت در انتظار توییت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد کاهش تولید نفت اوپک نشسته است.
ریاض به عنوان متحد منطقه‌ای واشنگتن برای بهبود قیمت‌ها از ابتدای سال جاری، صدها هزار بشکه از تولید روزانه خود کاسته و صادرات این کشور به ایالات‌متحده در ماه‌های اخیر، سقوط چشمگیری داشته است. بهای پرداختی خریداران آمریکایی برای محموله‌های تحویلی در ماه فوریه، بالاترین رقم در چهار سال گذشته است. این اتفاقات، خبری بد برای رئیس‌جمهوری است که کاهش قیمت بنزین را جشن گرفته است.
اعضای ائتلاف نفتی اوپک پلاس در ماه دسامبر گذشته در وین گرد هم آمدند و با نقش‌آفرینی تأثیرگذار مردان یخی توانستند با گذر از اختلاف‌نظرهای گسترده، برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید خود از ابتدای سال جاری به توافق برسند. با این توافق تولید رسمی نفت خام ریاض به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافت، اما با اعلام خالد فالح، وزیر نفت این کشور، شاهد کاهش بیشتر تولید آنها به ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه خواهیم بود.
در ماه نوامبر گذشته، شاهد رشد پرشتاب عرضه نفت تولیدکنندگان بزرگ اوپک بودیم تا خواسته‌های توییتری ترامپ به واقعیت منجر شود، اما در ماه دسامبر، تولید این کشور پادشاهی به کمتر از میزان تولید ماه اکتبر (به عنوان ماه شاخص میزان تولید) سقوط کرد. در نمودار ۱، نوسانات تولید نفت عربستان در ماه‌های اخیر نشان داده شده است.

نمودار ۱، نوسانات تولید نفت عربستان در ماه‌های اخیر

نمودار ۱، نوسانات تولید نفت عربستان در ماه‌های اخیر

این اتفاقات با خواسته‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در تعارضی آشکار است. وی پیش از برپایی آخرین نشست وزرای نفت اوپک در شهر وین و همزمان با سقوط بی‌سابقه فصلی بهای طلای سیاه، در حساب توییتر خود از شرایط قیمت‌ها در بازار نفت تمجید کرده بود.
ردیابی محموله‌های صادراتی نفت عربستان به ایالات‌متحده نشان می‌دهد در فاصله ماه‌های نوامبر تا دسامبر، با کاهش ۶۰ درصدی میزان محموله‌ها و سقوط آن به ۳۵۰ هزار بشکه در روز مواجه بوده‌ایم. این عدد از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است.
در نمودار ۲، محموله‌های نفت صادراتی عربستان سعودی به ایالات‌متحده نشان داده شده است.

نمودار ۲، محموله‌های نفت صادراتی عربستان سعودی به ایالات‌متحده

نمودار ۲، محموله‌های نفت صادراتی عربستان سعودی به ایالات‌متحده

کاهش میزان نفت صادراتی ریاض به ایالات‌متحده پس از شش هفته مشخص می‌گردد. بدین ترتیب بر اساس اعلام وزارت انرژی فدرال در میانه ماه فوریه، شاهد کمترین میزان صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا در ۳۰ سال گذشته خواهیم بود.
در میانه دهه ۱۹۸۰ میلادی، رهبران ریاض برای مقابله با سقوط طولانی قیمت نفت، تولید خود را به مدت چهار سال کاهش دادند، اما این اقدام به شکست منجر شد.
در نمودار ۳ ، میزان صادرات نفت عربستان سعودی به ایالات‌متحده در سه دهه اخیر نشان داده شده است.

نمودار ۳ ، میزان صادرات نفت عربستان سعودی به ایالات‌متحده در سه دهه اخیر نشان

نمودار ۳ ، میزان صادرات نفت عربستان سعودی به ایالات‌متحده در سه دهه اخیر

پیش‌بینی‌های کارشناسان بازار نفت نشان می‌دهد که ترامپ علاوه بر ناخشنودی از این کاهش عرضه، از افزایش قیمت طلای سیاه نیز ناراحت خواهد شد.
شیوخ ریاض در هفته‌های اخیر، قیمت نفت صادراتی خود را هم افزایش داده‌اند؛ اما این افزایش برای بازارهای مناطق مختلف و انواع نفت صادراتی متفاوت بوده است.
از ماه آگوست گذشته، شاهد تبعیض قابل توجه قیمتی برای خریداران نفت در آمریکا بوده‌ایم و شاهد رکورد قیمت‌ها در چهار سال اخیر هستیم. نفت سنگین عربستان که نزدیک‌ترین جایگزین برای نفت ونزوئلا و مکزیک است، هم اکنون با قیمتی به پالایشگاه‌های آمریکایی عرضه می‌شود که به صورت نسبی از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون یک رکورد محسوب می‌شود.
به دلیل انتشار آمار هفتگی واردات نفت ایالات‌متحده، تأثیر این کاهش بر بازارهای جهانی در مقایسه با سایر بازارها قابل توجه خواهد بود. همچنین تأثیر این راهبرد بر قیمت‌ها، چشمگیر و با سرعت بالایی مشخص می‌شود.
تردیدی وجود ندارد که خالد فالح وزیر نفت عربستان سعودی اظهارات خود در وین را اجرا خواهد کرد. در ماه جولای سال ۲۰۱۷ میلادی نیز پس از کاهش چشمگیر صادرات نفت عربستان سعودی به ایالات‌متحده، شاهد افزایش جهانی قیمت نفت خام و کاهش رکود در بازار بودیم. اینک نیز شیوخ ریاض که نیاز زیادی به درآمدهای نفتی برای تعادل اقتصاد کشورشان دارند، از رویکرد مشابهی بهره برده‌اند. به همین دلیل شیوخ ریاض باید خود را برای توییت‌های خشمگین دونالد ترامپ آماده کنند!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false