×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بد اقبال ترین کشور نفتی روزهای اخیر

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، کاهش قیمت نفت در اثر جنگ نفتی روسیه و عربستان و همچنین شیوع ویروس کرونا و رکود در بازارهای جهانی بزرگترین اقتصاد آفریقا یعنی نیجریه را تحت فشار قرار داده است.
همزمان با اعلام کاهش ارزش پول های ملی نیجریه و آنگولا به سطحی غیر قابل سابقه، صندوق بین المللی پول اعلام کرده که در روزهای آینده همکاری نزدیکی با مقامات نیجریه‌ای خواهد شد تا میزان خساراتی که کاهش قیمت نفت خام به اقتصاد نیجریه وارد می شود، مورد ارزیابی قرار گیرد.
بازارهای بورس در روز هفته اخیر در نیجریه به پایین‌ترین ارزش خود در چهار سال اخیر رسیده اند. سقوط قیمت نفت به کانال ۳۰ دلار در هر بشکه می تواند به افزایش بدهی خارجی دولت نیجریه منجر شود. این وضعیت برای کشوری با ۱۹۰ میلیون جمعیت که بیشترین تولید ناخالص داخلی را در آفریقا در اختیار دارد قطعاً دشوار خواهد بود.
اگرچه تاثیر منفی کاهش قیمت نفت بر اقتصاد نیجریه گریز ناپذیر است ما این کشور در قیاس با آنگولا وابستگی کمتری به نفت دارد و در نتیجه آسیب پذیری آن از سقوط قیمت نفت نیز پایین تر خواهد بود.
اما نباید فراموش کرد که با ورود آسیب به اقتصاد نیجریه، ارزش پول ملی این کشور نیز کاهش یافته و در نتیجه میزان بدهی خارجی این دولت نیز افزایش پیدا می کند و این همان نگرانی اصلی دولت در نیجریه به شمار می آید.
قبل از بحران جدید نفتی، نایرا، پول ملی نیجریه در حال از دست دادن ارزش خود بود و در نتیجه بحران جدید نیز این پول را در وضعیت دشوارتری قرار می دهد. پیش بینی می شود که تا پایان سال هر دلار آمریکا ۴۰۰ برابر بیشتر از نایرا ارزش داشته باشد.
از آنجا که نیجریه صادرات غیر نفتی چندانی ندارد بنابراین پایین آمدن ارزش ارز این کشور نمی‌تواند کمکی به این کشور کند. چرا که کاهش قیمت ارز ملی، برای کشورهایی مناسب است که دارای توانمندی هایی برای صادرات هستند.
پارلمان نیجریه اخیراً به محمد بوهاری، رئیس جمهور این کشور اجازه استقراض خارجی به میزان ۲۲٫۷ میلیارد دلار را داده اما حالا با توجه به ضربه پذیرتر شدن اقتصاد نیجریه به نظر می رسد که نگرانی های قابل توجهی درباره چگونگی بازپرداخت این وام ها پدید خواهد آمد.
باید گفت که تثبیت قیمت نفت در کانال ۴۰ دلاری در هر بشکه تا پایان سال جاری، ارزش صادرات نیجریه را تقریبا به اندازه ۱۴ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. این موضوع در ادامه سال دشواری های پی‌درپی دیگری برای این کشور ایجاد می‌کند. بنابراین شاید بیش از هر کشور دیگری مقامات نیجریه‌ای منتظر پدیداری توافقی جدید میان روسیه و عربستان برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت باشد. توافقی که ظاهرا نه عربستان و نه روسیه در حال حاضر تمایلی به ایجاد آن از خود نشان نمی دهند. هر دو کشور در هفته جاری و بعد از شکست مذاکرات وین، به صراحت گفته اند که حجم تولید نفت را تا سر حد امکان افزایش خواهند داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false