×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
برای مصرف داخلی یا طرحی جاه طلبانه؟

اما علی رغم توان تولیدی بالا، این کشور به شدت برای تامین نیازهای داخلی خود به واردات گاز وابسته است. یک سوم گاز کشور از همسایه اش قطر وارد می شود که آن هم با تنش های سیاسی و قطع روابط دو کشور موقعیت تجاری ناخوشایندی ایجاد کرده است.
نتیجتا کشف یک میدان گازی عظیم در مرز دوبی و ابوظبی می تواند به جد یک اکتشاف تعیین کننده و سرنوشت ساز باشد. اگر این کشور از نظر گاز خودکفا شود چه بسا به نحو بالقوه ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهد.
در ابتدای ماه جاری دو شیخ نشین دبی و ابوظبی، اعلام کردند میدانی کشف کرده اند که می تواند بزرگترین اکتشاف گاز طبیعی جهان از سال ۲۰۰۵ میلادی به این سو باشد و امکان دارد کشور را به سمت خودکفایی انرژی سوق دهد.
میدان جبل علی که حاوی ۸۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی استاندارد است. اما به هر روی طرح توسعه این میدان چند سالی طول خواهد کشید و در این مدت امارات همچنان وابسته خواهد ماند. اگر این زمان میانه های دهه ۲۰۲۰ باشد باید تا آن زمان همچنان مشتری قطر باقی بماند. قرارداد امارات با قطر مربوط به زمان پیش از تنش های سیاسی میان اعراب است و چنان که امارات قصد ورود به بازار LNG را داشته باشد می تواند برگ برنده نیز محسوب شود.
هرچند قطر تاکنون صادرکننده خوبی بوده است، حتی بعد از تنش ها، وابستگی انرژی میان دو کشور دوست نیز آن چنان خواستنی نیست. نتیجتا امارات به تنوع بخشی روی آورده است. به انرژی هسته ای و تجدیدپذیرها. مقامات رسمی امیدوارند تا ۲۰۳۰ طرح های تجدیدپذیر خود را دو برابر میزان کنونی کنند.
همچنین امارات نخستین کشور عرب است که سفارش ساخت نیروگاه هسته ای داده است که ساخت آن را یک شرکت کره ای عهده دار است که بنا بود در سال ۲۰۱۷ افتتاح شود اما به تعویق افتادن آن امارات را همچنان نیازمند گاز می سازد.
در صورتی که برنامه گازی امارات خوب پیش برود علاوه بر تامین نیاز داخلی، این کشور می تواند روی صادرات نیز حساب کند. در حال حاضر عمده درآمد قطر از نفت است و نفت با طرح های برقی شدن وسائط نقلیه خطری برای صادرکنندگان محسوب می شود. امارات این تهدید را دریافته است و از همین رو است که برنامه های تنوع بخشی به منابع خود را پیگیری می کند.
گاز طبیعی می تواند سنگ بنای این برنامه جاه طلبانه باشد. در حالی که محاسبات حاکی از این است که رشد تقاضای نفت جایی حوالی ۲۰۳۰ رو به کاهش خواهد گذاشت، پیش بینی تقاضای گاز افزایشی است. نتیجتا ایجاد یک صنعت بومی LNG می تواند بخشی از راه پیش روی این کشور باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false