×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
برجام برنامه هسته ای ایران را حفظ کرد

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از ایرنا، «محمدجواد ظریف» در پاسخ به سوال های دوم و سوم حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مورد این که براساس چه مجوز قانونی بعد از اجرایی شدن برجام توافق محرمانه با نماینده آمریکا امضا شد و آیا مردم و مجلس نامحرم بودند؟ این مطلب را بیان کرد.
وی گفت: مذاکره این نیست که تمام خواسته هایتان را به طرف مقابل دیکته کنید و آن طرف هم خواسته های شما را اجابت کند و همه چیز به وفق مرادتان باشد بلکه مذاکره رسیدن به توافق و توازنی است که براساس آن بتواند درخواست هایتان را حفظ کند.
وزیر امور خارجه در مورد امضای اسنادی بعد از برجام که در این سوال مطرح شد، اظهارداشت: هر سندی که امضا شده در معرض دید عموم قرار گرفته است که آن را می توانید در سایت وزارت خارجه یا اروپایی ها یا محافل خبری مشاهده کنید.
ظریف تصریح کرد: من به صورت دقیق می گویم سندی بعد از برجام علاوه بر برجام امضا نشده است، چند توافق برای اجرای برخی مواد فنی برجام در حوزه انرژی هسته ای انجام شده که آن سندها در معرض دید عموم قرار گرفته و براساس نظر کارشناسان هسته ای ما که مسئول آن توافق ها بودند در جهت منافع ملی کشور بوده است.
وی در پاسخ به این بخش از سوال حاجی دلیگانی که در مذاکرات برجام که زورتان به طرف های مقابل نرسید، چرا به مردم گزارش ندادید، خاطرنشان کرد: همانطور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم بیان کردم برجام حاصل یک توافق چند جانبه است.
رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در توافق چندجانبه هیچ طرفی نمی تواند تمام خواسته هایش را بگیرد، آمریکایی ها وقتی وارد توافق هسته ای شدند، می خواستند برنامه هسته ای ایران متوقف شود و فردو نه تنها تعطیل شود بلکه درش را گل بگیرند.
ظریف یادآور شد: آنها می خواستند رآکتور آب سنگین اراک و مرکز تولید آب سنگین در اراک بسته شود، می خواستند ایران فقط روی سانتریفیوژ IR1 تحقیق و توسعه داشته باشد، می خواستند موضوع موشکی را به بحث هسته ای اضافه کنند.
وی ادامه داد: آنها دهها خواست دیگر داشتند اما به خواسته هایشان نرسیدند، آنها هم زورشان نرسید مذاکره در واقع این نیست که شما بروید و تمام خواسته هایتان را به طرف مقابل دیکته کنید و آن طرف هم خواسته های شما را اجابت کند و همه چیز به وفق مراد شما باشد، بلکه مذاکره رسیدن به توافق و توازنی است که براساس آن بتواند خواسته های شما را حفظ کند.
ظریف یادآور شد: امروز به لطف خدا می بینیم برجام آنقدر در جهت تامین منافع ملت ما بوده که آمریکا با افتضاح از آن خارج شده، امروز اگر تمام اخبار دنیا را نگاه کنید می بینید امریکا مجبور شده از ادعاهای خود عقب نشینی کند. آنها سر و صدای فراوانی کردند و می گفتند که امروز قرار است فروش نفت ایران را به صفر برسانیم. خودشان امروز بیانیه دادند که تا ۶ ماه دیگر فرصت دارید.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: آمریکایی ها می خواستند دنیا را علیه ایران تحریک کنند، در دنیا علیه ایران اجماع ایجاد کنند، ما انواع دروغ پردازی ها را در روزهای گذشته دیدیدم ولی برجام آنچنان از استحکامی برخوردار بود که هنوز همه به آن تاکید می کنند و هنوز برجام منافع جمهوری اسلامی ایران را حفظ می کند.
ظریف افزود: آمریکایی ها بدعهدی کردند و از روز اول هم هیچ کس به آنها اعتماد نداشت، اما مذاکره بحث رسیدن به یک تفاهمی است مبنی بر اینکه بتواند برای همه طرف ها قابل قبول باشد.
وزیر امور خارجه گفت: امروز ببینید چه کسی از برجام خارج شده است و این به آن معناست که آنها زورشان نرسیده بود. آنها بعد از یک سال و نیم تلاش هنوز هم نمی توانند برجام را تضعیف کنند و خواسته هایشان از برجام را بگیرند.
وی در ادامه اضافه کرد: من از برادران و خواهران گرامی خواهش می کنم در شرایطی که دنیا، قدرت دیپلماسی ایران را پذیرفته، نباید مبتنی بر این تصور که در یک مذاکره هر چه که می خواهیم طرف مخالف باید دستش را بالا ببرد و بپذیرد، بگوییم به خواسته های خود نرسیده ایم، هیچ وقت این طور در هیچ مذاکره ای به همه خواسته های خود نمی رسیدیم.
وزیر امور خارجه بیان کرد: اگر قرار باشد یک نفر در مذاکره ای به همه خواسته هایش برسد دیگر قرار نیست که مذاکره ای باشد، روی کاغذ خواسته هایتان را می نویسید و به طرف مقابل ابلاغ می کنید و طرف مقابل هم می گوید چشم من اجرا کردم. مگر آمریکا توانست چنین کاری با ایران بکند که ما چنین توقعی از آنها داریم که آنها همه خواسته های ما را بپذیرند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آن زمان صریح به مردم اعلام کردم برجام آن چیزی بوده که ما می توانستیم بگیریم و بیشتر از آن قابل گرفتن نبوده است، هنوز هم با کمال افتخار می گویم آنچه در برجام با توجه به حمایت های رهبر معظم انقلاب و دستورات ایشان، مقاومت مردم ایران و با استفاده از همه امکانات گرفته شد، بهترین توافقی بود که امکان آن وجود داشت.
ظریف اظهار داشت: ممکن است آرزوی دیگری داشته باشیم البته بنده خودم هم آرزوهای بالاتری داشتم، اما تا آنجا که امکان داشت این اقدام را انجام دادیم.
وی تاکید کرد: امیدواریم با تلاش، همدلی، همفکری در این شرایط حساس با استفاده از داده هایمان کشور را پیش ببریم.
وزیر امور خارجه بیان کرد: در چند ماه گذشته ما توفیقات زیادی داشتیم که از میان آنها می توان به رای دیوان بین المللی دادگستری، تصمیمات اتحادیه اروپا، فضاحت امریکا در شورای امنیت اشاره کرد که نشان دهنده این است که ایران به لطف خدا در سطح دیپلماسی در صحنه بین الملل مولفق ظاهر شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false