×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
برنامه عراق برای افزایش تولید و صادرات نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، دو عامل وجود دارند که توسعه سریع زیرساخت‌های معیوب و ناکافی صادرات نفت عراق را بیش از هر موقعی ضروری می‌کند. اول شرایط امنیتی فزاینده خطرناک خلیج‌فارس است که در اثر ضبط کشتی‌ها پدید آمده و دوم رشد مداوم صادرات نفت از طرف عراق است.
کل فروش نفت عراق در ماه جولای که شامل نفت اقلیم کردستان هم می‌شود، به طور میانگین ۴٫۰۰۷ میلیون بشکه در روز بوده که در قیاس با صادرات ماه گذشته که میزان ۳٫۹۴۶ میلیون بشکه بیشتر در روز بوده است، افزایش داشته است. بنابراین، صادرات نفت عراق در حال نزدیک شدن به رکورد ۴٫۱۵۹ هزار بشکه در روز است که در دسامبر سال گذشته رقم خورد.
ریچارد ملینسون، تحلیلگر ارشد انرژی در مرکز مشاوره انرژی اسپکتس لندن گفت اگر صادرات عراق در همین حد یعنی ۴ میلیون بشکه در روز باقی بماند، زیرساخت‌های کنونی می‌توانند مناسب باشند، اما این زیرساخت‌ها برای هرگونه افزایش تولید نمی‌توانند دوام آورند. بنابراین، چنین وضعیتی استراتژی اصلی عراق برای افزایش درآمد از طریق افزایش تولید تا ۶٫۲ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۰ و ۹ میلیون بشکه در روز را تا پایان ۲۰۲۳ متوقف می‌کند.
به گفته این کارشناس «تمام تلاش‌های دولت فدرال عراق برای صادرات نفت بر تأسیسات بصره در جنوب متمرکز شده است، یعنی انتقال نفت از طریق خلیج‌فارس؛ جایی که به دلیل مناقشه میان ایران و آمریکا مشکلات امنیتی بسیاری دارد.» اگر چه مقام‌های عراقی هرگونه ارتباط با تانکر ام تی که اخیرا از سوی ایران توقیف شده است را انکار کرده‌اند اما این دست مشکلات، از جمله مشکلاتی است که محتمل است برای عراق دردسرساز باشد.
ملینسون می‌گوید برای این که نفت به بصره برسد از خط لوله‌های داخلی عبور می‌کند. این خط لوله‌ها عمدتاً آسیب دیده‌اند و احتیاج به تعمیر فوری دارند. سپس نفت به ایستگاه اصلی صادرات الفائو می‌رود و در آنجا ذخیره و ترکیب می‌شود. وی تأکید کرد:«مجدداً در اینجا سرمایه‌گذاری کافی دیده نمی‌شود و نفت بیشتر از میزان کنونی را نمی‌توان به اینجا فرستاد. یعنی تولید نفت باید در حد همین میزان باقی بماند. این وضعیت جلوی افزایش تولید نفت عراق را می‌گیرد.»
قبل از ظهور داعش در عراق، طرح‌های واقع بینانه نشان می‌داد که عراق می‌تواند ۱۲ انبار ذخیره و ترکیب نفت را در اطراف الفائو تا پایان سال ۲۰۱۶ بسازد. به این ترتیب، الفائو می‌توانست به همراه انبارهای جدید و قدیمی‌اش، پذیرای ۸ میلیون بشکه نفت در روز باشد.
هفته گذشته وزارت نفت عراق اعلام کرد که راهکارهایی برای جایگزینی پایانه‌های نفتی کائوت که در اثر نشت نفت از کار افتاده بودند، پیدا کرده است. به گفته این وزارتخانه، مذاکرات با شرکت‌های بریتیش پترولیوم و انی به قصد راه‌اندازی یک پروژه ۴۰۰ میلیون دلاری که پایانه‌های نفتی جدیدی را ایجاد می‌کند به‌خوبی پیش رفته است. این موضوع می‌تواند امکانات عراق برای ذخیره‌سازی نفت را افزایش دهد.
اگر عراق نتواند نفت را با امنیت کامل از طریق بندر بصره در جنوب به خاطر درگیری ایران و آمریکا یا از طریق شمال به خاطر تنش‌های ایجاد شده توسط اقلیم کردستان صادر کند، تنها می‌تواند مقادیر محدودی از نفت را از طریق غرب و با استفاده از کامیون‌های نفتکش به ایران بفرستد.
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت که بغداد در فکر راه‌های صادرات نفت از مسیر سوریه و اردن است. با توجه به شرایط امنیتی سوریه این موضوع تا چند سال آینده ممکن نخواهد بود. ولی این طرح همچنان وجود دارد و خط لوله‌ای به طول ۸۰۰ کیلومتر از کرکوک به بانیاس در سوریه کشیده خواهد شد که ظرفیت اولیه آن ۰٫۳ میلیون بشکه در روز خواهد بود.
در حال حاضر مسیر اردن می‌تواند عملیاتی شود. عراق علاقمند به این کار است و اردن هم با این موضوع اعلام موافقت کرده ولی هنوز هیچ گزارشی از آغاز عملیات منتشر نشده است.
به گفته یکی از مقام‌های وزارت نفت عراق، طرح انتقال نفت از اردن در شورای وزیران رای گیری شده و با آن موافقت شده و قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت عراق به بندر عقبه فرستاده شود. عراق در حال حاضر در حال بررسی پیشنهادهای سرمایه‌گذاری از طرف شرکت‌های بین‌المللی است که قرار است این خط لوله را در متقابل دریافت درصدی برای هر بشکه صادرات نفت بسازند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false