×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بزرگترین بازنده تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از نشنال اینترست، در بحبوحه تحریم‌های نفتی علیه ایران، کره جنوبی به دنبال یافتن جایگزینی برای نفت وارداتی مورد نیاز پالایشگاه‌هایش است. تا پیش از تحریم نفت دولت دونالد ترامپ علیه ایران، سئول بخش قابل توجهی از نفت خود را از ایران وارد می کرد. نفتی که مورد نیاز کره جنوبی است، نفت بسیار سبک است. هزینه پیدا کردن جایگزین این نفت برای کره جنوبی بسیار هزینه‌بر است و این کشور باید صاحبان پالایشگاه‌ها را برای این که به نفت‌هایی باکیفیت و تنوع‌های دیگری تن دهند، راضی کند.
بنا به اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ تقریبا روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام یا سایر میعانات وارد کرده است. این رقم باعث شده بود تا این کشور به پنجمین واردکننده بزرگ نفت جهان بدل شود. کره جنوبی همچنین در همین مدت ۲٫۷ میلیون بشکه در روز مصرف کننده سایر مشتقات نفتی بوده است. ۳ پالایشگاه از ۱۰ پالایشگاه بزرگ جهان در کره حنوبی ساخته شده است تا این کشور بزرگترین صادرکننده فرآورده‌های نفتی در آسیا شود.
کره جنوبی به دلیل وضیعت تولید نفت در داخل کشورش به شدت به نفت خاورمیانه و نبود مناقشه در این منطقه وابسته است. این کشور ۸۲ درصد از نفت خود را در سال ۲۰۱۷ از این منطقه وارد کرده بود.
کره جنوبی برای تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید سیاست واردات نفتی خود از ایران را تغییر می‌داد. به این ترتیب، واردات نفت کره جنوبی از ایران از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۴ درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده بود. کره جنوبی در این مدت، نفت وارداتی ایران را با نفت وارداتی از ورسیه و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، قطر و امارات جایگزین کرده بود.
وقتی که تحریم‌ها علیه ایران در سال ۲۰۱۶ برداشته شدند، کره جنوبی مجددا شروع به افزایش واردات نفت خود از ایران کرد. به این تریتب، واردات نفت کره از ایران در سال ۲۰۱۷ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد. اما با وضع تحریم‌های جدید از سوی دولت ترامپ علیه ایران، کره جنوبی بار دیگر مجبور است که میزان واردات خود را از ایران بکاهد. به این ترتیب مجددا شاهد کاهش واردات نفتی کره چنوبی از ایران در شش‌ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بودیم. حالا این کشور هیچ چاره دیگری ندارد جز این که به فکر پیدا کردن جایگزینی برای نفت ایران باشد.
قبل از برقراری دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، کره جنوبی بزرگترین واردکننده میعانات نفتی از ایران بود. این مایعات برای صنایع پتروشیمی کره جنوبی بسیار حیاتی است. صاحبان پالایشگاه‌ها و پتروشیمی در کره جنوبی نفت ایران را به نفت قطر ترجیح می‌دهند چرا که نفت ایران ارزان‌تر است. در سال ۲۰۱۸ کره جنوبی ۲۳ نوع مختلف نفت از ۱۵ کشور جهان را برای پیدا کردن جایگزینی برای نفت ایران مورد آزمایش قرار داد. این آزمایش‌ها چیزی حدود ۹ میلیارد دلار برای کره جنوبی هزینه در برداشت.
حالا صاحبان این صنایع نفتی در کره جنوبی چاره ای ندارند جز این که هم نفت گران تر و هم از نظر کیفیت، متفاوت‌تر از نفت ایران را از کشورهایی همچون عراق و قطر بخرند. نباید فراموش کرد که تحریم‌ها علیه ایران باعث شده است تا میزان حرید نفت آمریکا از سوی کره جنوبی ۵ برابر شده و رقم آن در ماه آوریل به ۱٫۴۵ میلیون تن برسد..
دولت کره چنوبی برای کمک به پالایشگاه‌های موجود در این کشور گفته است که برای نفت وارداتی از کشورهایی به غیر از خاورمیانه تخفیف‌هایی خواهد گرفت.
تحریم‌ها آمریکا علیه ایران، کره جنوبی را در وضعیت دشواری قرار داده است. اگر وضعیت کنونی همچنان باقی بماند، نفت خام آمریکا بزرگترین برنده در این میان خواهد بود چرا که می‌تواند سهم بیشتری از بازار آسیا را از آن خود کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false