×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بشکه‌های اوپک به آمریکا نمی‌رود

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از اویل پرایس، در نیمه دوم سال گذشته میلادی، آمارها نشان از آن داشت که برای اولین بار میزان صادرات بشکه‌های نفت عراق به پالایشگاه بندر آرتور موتیوا از میزان صادرات سعودی‌ها به این پالایشگاه پیشی گرفته است. البته هنگامی که صحبت از کل جریان اوپک به میان می‌آید، مشاهده می‌کنیم که این روند در حال حاضر معکوس شده است، چیزهای بیشتری تغییر می‌کنند، و بیشتر آنها باقی می‌مانند.

همانطور که اطلاعات ClipperData در زیر نشان داده است، در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، جریان صادرات عراق به پالایشگاه بندر آرتور موتیوا که بزرگترین پالایشگاه ایالات‌متحده است، نسبت به میزان صادرات عربستان به این پالایشگاه پیشی گرفته است. در واقع، این کار بیشتر ناشی از کاهش جریان صادرات عربستان سعودی به این پالایشگاه بود، به‌گونه‌ای که اکنون به کمتر از ۳۳ هزار بشکه در روز رسیده و این در حالیست که متوسط صادرات عربستان به این پالایشگاه در ۸ ماه نخست سال گذشته میلادی نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

صادرات عراقی‌ها به موتیوا در نیمه نخست سال گذشته میلادی افزایش پیدا کرد، اما در دو ماه نخست سال ۲۰۱۸ به طور کامل با کاهش رو به رو شد. علیرغم کاهش صادرات عربستان به ایالات‌متحده، واردات نفت به بندر آرتور در پایان سال ۲۰۱۷ به شکل اول بازگردانده شد. بشکه‌های عربستان سعودی در سال گذشته حدود ۷۰ درصد کل نفت موردنیاز این پالایشگاه آمریکایی را تشکیل می‌داد، سطحی که در چند سال اخیر ثابت بوده است.

نمودار منابع واردات نفت خام بندر آرتور موتیوا

نمودار منابع واردات نفت خام بندر آرتور موتیوا

همانطور که عربستان سعودی جریان صادرات نفت خود به ایالات‌متحده را کاهش داده است، تغییراتی در چند مقصد اصلی صادرات نفت این کشور مشاهده شده است. پس از ارسال متوسط روزانه ۱۴۰ هزار بشکه‌ای نفت به پالایشگاه گریویل ماراتون در هفت ماه نخست سال گذشته، در حال حاضر صادرات به این مقصد به طور کامل متوقف شده است.
از سوی دیگر، پس از صادرات متوسط روزانه ۹۵ هزار بشکه در ۷ ماه نخست سال گذشته میلادی، صادرات عراق به این پالایشگاه در شش ماه پایانی سال گذشته میلادی به ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود اما پس از آن دیگر نفت هیچ یک از کشورهای عراق و عربستان سعودی در این پالایشگاه تخلیه نشد.

در پی سقوط جریان صادرات نفت عربستان به موتیوا، بشکه‌های نفت عراق به گریوویل جایگزین نفت سعودی‌ها شد.

نمودار منابع واردات نفت خام ماراتون گریویل

نمودار منابع واردات نفت خام ماراتون گریویل

موفقیت توافق اوپک در تقویت قیمت‌های نفت از طریق صادرات مستقیم به بازارهای در حال ظهور بوده است، که امری واضح است.

اطلاعاتClipperData در زیر این موضوع را نشان می‌دهد که چگونه در ۱۲ ماه از ۱۴ ماه گذشته، صادرت اوپک به مقاصد آسیایی، بالاتر از سطح مرجع در اکتبر ۲۰۱۶ بوده است، در طی این دوره، به طور متوسط روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز صادرات صورت گرفته است. این جریان‌ها در ماه گذشته به بالاترین حد تفاضل خود رسید و به ۱/۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

نمودار میزان صادرات نفت خام اوپک به مقاصد آسیایی و آمریکای شمالی

نمودار میزان صادرات نفت خام اوپک به مقاصد آسیایی و آمریکای شمالی

در مقابل، صادرات اوپک به آمریکای شمالی محدود شده است در ۱۲ از ۱۴ ماه گذشته، در مقایسه با مدت مشابه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. این اختلاف در ۵ ماه گذشته بطور پیوسته گسترده‌تر شده است.

مترجم: عارف صفی پور

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false