×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تاپیکو اراده‌ای برای برخورد با روند مستعد فساد در نفت پاسارگاد ندارد/ سروش پاسارگاد جایگزین هرمز پاسارگاد می‌شود؟ (بخش چهارم)

کارشناسان مالی معتقدند هر چقدر از شرکت‌های اصلی به سمت پایین و شرکت‌های فرعی و زیرمجموعه می‌رویم، کنترل‌های داخلی و کنترل سازمان‌های نظارتی کمتر می‌شود.
بنا بر گزارش سازمان حسابرسی، معاملات شرکت نفت پاسارگاد با شرکت‌های فرعی‌ و وابسته‌اش از جمله شرکت هرمز پاسارگاد در خصوص نحوه تعیین قیمت و سود و زیان ناشی از آن، دارای ابهام است. همچنین حسابرس تاکید دارد، فرایند فروش در هرمز پاسارگاد دارای ابهام است. در واقع استانداردهای حسابداری و تجاری در خصوص ثبت موارد فروش قیر و نحوه فروش، دارای اشکالات اساسی بوده است. در واقع برای حسابرس اثبات نشده که فروش قیر در شرکت هرمز پاسارگاد دارای چه مکانیسمی بوده؟ اساسا واقعی بوده یا غیرواقعی؟ کامل بوده یا غیرکامل؟ نحوه تخفیف دادن به مشتریان چگونه بوده است؟
همچنین از ایرادات مهم در هرمز پاسارگاد عدم دریافت وثیقه‌های مناسب و عدم ارزیابی درست خریداران است. میزان و دلایل تخفیف دادن به مشتریان هم دارای ابهام است.
تمام این موارد در شرکت هرمز پاسارگاد با اراده آگاهانه مدیران شرکت نفت پاسارگاد رخ داده است. اما پرسش اینجاست که چرا شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، به عنوان سهامدار اصلی و مالک نفت پاسارگاد، در این باره سکوت کرده است؟ به نظر می‌رسد در تاپیکو هیچ اراده‌ای برای برخود با این رویه کاملا نادرست و مستعد فساد در شرکت نفت پاسارگاد وجود ندارد. سکوت مدیران تاپیکو موید این ادعاست.
چرا شرکت نفت پاسارگاد نسبت به تاسیس یک شرکت فرعی مثل هرمز پاسارگاد اقدام می‌کند و عمده قیر تولیدی‌اش را به این شرکت می‌فروشد؟ به باور کارشناسان مالی یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های این کار این است که نفوذ و تحمیل تصمیمات هیئت مدیره شرکت اصلی و بالاسری بر شرکت‌های فرعی آسان‌تر می‌شود.
طبیعتا اگر قرار باشد شرکت نفت پاسارگاد یک خرید یا فروش غیرقانونی انجام بدهد یا تخفیف غیرقانونی به یک مشتری خاص بدهد تصویب آن برای تاپیکو در هیئت مدیره نفت پاسارگاد مسئولیت‌آور است. از این رو با تاسیس یک شرکت فرعی، مانند هرمز پاسارگاد، تصمیمات مسئله‌دار به هیئت مدیره انتصابی شرکت فرعی واگذار می‌شود.
آیا دلیل فقدان اراده در تاپیکو برای برخورد با رویه‌های سوء در شرکت نفت پاسارگاد و هرمز پاسارگاد چیزی جز این است؟
همچنین بر اساس خبرهای واصله، مدیران شرکت نفت پاسارگاد پس از آشکار شدن رویه‌های سوء و خلاف قواعد قانونی در شرکت هرمز پاسارگاد، قصد دارند یک شرکت فرعی دیگر خود با نام شرکت سروش پاسارگاد را جایگزین هرمز پاسارگاد کنند تا همان رویه‌های غلط و مستعد فساد را در پوششی تازه ادامه دهند.
در این میان آنچه بر ابهام‌ها می‌افزاید، سکوت مدیران تاپیکو است. به نظر می‌رسد مدیران تاپیکو نه تنها هیچ اراده‌ای برای برخورد با این پدیده در نفت پاسارگاد ندارند که این اقدامات با آگاهی و تایید آنان در جریان است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false