×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تجربه بازسازی صنعت نفت عراق در ونزوئلا هم‌ تکرار می شود؟

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از اویل پرایس، بحران سیاسی ونزوئلا به داستانی بی‌پایان تبدیل شده است. از زمان ریاست جمهوری هوگو چاوز، این کشور آمریکای لاتین با بحران‌های مختلف اقتصادی و سیاسی روبرو بوده است.
در شرایط کنونی، بازسازی تأسیسات انرژی ونزوئلا به دلیل نهادینه شدن و فراگیری فساد، با دشواری زیادی روبرو‌ خواهد بود.
شرایط ونزوئلای امروز شباهت زیادی با شرایط عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی دارد.
عراقی‌ها توانستند صنعت انرژی خود را با موفقیت بازسازی کنند، اما کاراکاس با چالش‌های بیشتری روبرو خواهد بود.

راه دشوار تغییر

کشور ونزوئلا با بحران‌های پیاپی روبرو‌ است. با تظاهرات گسترده هفته‌های اخیر، ممکن است شاهد گسترش اعتراضات مردمی به سایر کشورهای آمریکای لاتین نیز باشیم. خوان گوایدو، رهبر مخالفان که خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت معرفی کرده، از حمایت شهروندان و دولت‌های مخالف نیکولاس مادورو برخوردار است.
شرایط کنونی را باید محصول سومدیریت و فساد در دولت‌های سوسیالیست دهه‌های کنونی دانست. این کشور با یک بحران فاجعه‌آمیز انسانی روبرو‌ شده که به آوارگی میلیون‌ها نفر از شهروندان ونزوئلایی منجر شده است.
وضعیت وخیم شهروندان و به رسمیت شناخته شدن گوایدو‌ به عنوان رئیس‌جمهوری موقت از سوی تعدادی از دولت‌ها، آینده دولت بحران‌زده نیکولاس مادورو‌ را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. دولت سوسیالیست و‌ چپ‌گرای وی با فشارهای داخلی و‌ خارجی زیادی روبرو‌ است. پس از چند دهه روابط نزدیک با دولت روسیه، بحران بدهی‌ها، اقتصاد ونزوئلا را با چالش روبرو کرده است. مسکو میلیاردها دلار وام در اختیار دولت چپ‌گرای مادورو قرار داده و بازپرداخت اصل و بهره‌های آن، به گسترش بحران داخلی منجر شده است. گفتنی است با گسترش ناآرامی‌ها، مادورو‌ از آمادگی برای گفتگو با مخالفان سخن گفته است.

شرایط بحرانی حاکم بر شرکت ملی نفت ونزوئلا

دولت ونزوئلا یکی از بنیان‌گذاران اوپک و یکی از کشورهای پیشگام در توسعه نفت در دنیا بوده است. این کشور با وجود دارا بزرگترین ذخایر نفت خام دنیا، با سومدیریت ساختاری و فساد گسترده روبرو بوده و تولید نفت ونزوئلا با سرعت زیادی در حال کاهش است.
هنگامی که هوگو چاوز در سال ۱۹۹۸ میلادی به قدرت رسید، میانگین تولید روزانه نفت ونزوئلا ۳.۵ میلیون بشکه بود. تولید کنونی نفت این کشور ۱.۱ میلیون بشکه است و‌ در صورت عدم انجام سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، باز هم شاهد سقوط تولید نفت این کشور خواهیم بود.
در نمودار (۱)، تولید روزانه نفت ونزوئلا از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۸ میلادی نشان داده شده است.

نمودار (۱). تولید روزانه نفت ونزوئلا از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۸ میلادی

نمودار (۱). تولید روزانه نفت ونزوئلا از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۸ میلادی

ناآرامی‌های سیاسی، فساد و ملی شدن صنعت نفت، به خروج شرکت‌های نفتی خارجی از ونزوئلا منجر شده است. سومدیریت در صنعت نفت و عدم سرمایه‌گذاری مورد نیاز باعث کاهش تولید نفت این کشور شده است.
به دلیل شرایط خاص میادین نفتی ونزوئلا، باید طرح‌های حفظ میزان تولید به صورت دائمی در این کشور اجرا شود. برداشت نفت از منطقه اورینوکو به تجهیزات و‌ نیروی انسانی زیادی نیاز دارد.
علاوه بر بخش بالادستی، پالایشگاه‌های ونزوئلا نیز با مشکلات گسترده تعمیراتی روبرو هستند. در این کشور چهار پالایشگاه وجود دارد که هم اکنون تنها یک‌ پالایشگاه، فعال است. بدین ترتیب، با کمبود گسترده سوخت، سیاست جیره بندی بنزین در حال اجرا است.
اکثر کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی، ارتش نقش مهمی در تغییر دولت دارد. دولت کنونی مادورو، بسیاری از مدیران شرکت ملی نفت ونزوئلا را از میان کارکنان بخش امنیتی برگزیده و بخشی از درآمدهای این شرکت برای پرداخت حقوق نیروهای نظامی اختصاص می‌یابد. بدین ترتیب، بخش قابل توجهی از کارکنان ارتش خواهان حفظ شرایط کنونی هستند.

ونزوئلا در برابر عراق

آینده اقتصاد ونزوئلا وابستگی زیادی به صنعت انرژی دارد. بازسازی زیرساخت‌ها و احیای شرکت PDVSA به سرمایه‌گذاری هنگفت و سال‌ها زمان نیاز دارد.
یکی از مثال‌های کم‌وبیش مشابه، کشور عراق است. پس از سال‌ها جنگ، تحریم و تغییر رژیم، بغداد توانسته است تولید نفت خود را افزایش چشمگیری دهد. البته شرایط ونزوئلا با عراق، تفاوت‌های قابل توجهی دارد و به همین دلیل، رشد تولیدی مشابه عراق، ناممکن به نظر می‌رسد.
در نمودار (۲)، تولید نفت عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ میلادی نشان داده شده است.

نمودار (۲). تولید نفت عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ میلادی

نمودار (۲). تولید نفت عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ میلادی

برای بازسازی صنعت نفت عراق پس از جنگ سال ۲۰۰۳ میلادی و سرنگونی رژیم صدام حسین، سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام شد. نکته نخست اینکه، عراقی‌ها از شرکت‌های بین‌المللی نفتی دعوت کردند تا در کشورشان فعالیت کنند. تقریباً همه شرکت‌های نفتی بزرگ دنیا برای فعالیت در عراق اعلام آمادگی نمودند.
نکته دوم اینست که مهمترین میادین نفتی کشور عربی عراق در جنوب این کشور و در مناطق شیعه‌نشین قرار دارد. حدود ۷۵ درصد نفت عراق در این منطقه تولید می‌شود. جنگ با داعش در مناطق سنی نشین انجام شد و تأسیسات نفتی این کشور با آسیب‌های اندکی روبرو شد.

نقشه مناطق مختلف شیعه‌نشین، اهل سنت و کرد عراق

نقشه مناطق مختلف شیعه‌نشین، اهل سنت و کرد عراق

با آسیب دیدن عراق در دوره جنگ، پس از ایجاد گروه‌های حرفه‌ای و متخصص فاقد ارتباط با حزب بعث، فعالیت‌های بازسازی با سرعت چشمگیری انجام شد.
اگر تغییر رژیم در کشور ونزوئلا روی دهد، تغییر در بروکراسی کنونی و منافع گروه‌های ذینفع خاص نظیر ارتش از احتمال اندکی برخوردار خواهد بود.
نوسازی صنعت انرژی ونزوئلا، زمان بر و پیچیده بوده و به سرمایه‌گذاری هنگفت، برنامه‌ریزی و نیروهای متخصص زیادی نیاز دارد، اما بدون مقابله با فساد ریشه‌دار، این اقدامات از اثربخشی اندکی برخوردار خواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false