×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحریم‌های آمریکا بر تجارت نفت ایران و چین اثر ندارد

هنری روم، تحلیلگر موسسه اوراسیا به پلتس می گوید: “تحریم‌های آمریکا تاکنون خیلی برای جلوگیری از خرید نفت چین از ایران تاثیر نداشته است. نیاز به تجدید چند باره تحریم ها از همین جا می آید.”
شامکاه پنجشنبه وزارت خزانه داری آمریکا به همراه وزارت خارجه دور جدیدی از تحریم را علیه شرکت های نفتی و پتروشیمی در هنگ کنگ، دوبی و شانگهای وضع کردند. به دلیل تجارت چند صد میلیون دلاری نفت خام، محصولات پالایشی و پتروشیمیایی با شرکت ملی نفت ایران.
مطابق اعلام وزارت خزانه داری ایالات متحده، یک شرکت به نام تریلیانس پتروکمیکال، که در هنگ کنگ مستقر است، میلیون ها دلار برای پرداخت به شرکت ملی نفت ایران، در برابر نفت و محصولات نفتی که به چین و امارات متحده عربی رفته است.
این تحریم ها در زمانی اعلام می شود که صادرات نفت ایران از رقم نزدیک به ۲.۷ میلیون بشکه در روز در آوریل ۲۰۱۸، به ۳۹۴ هزار بشکه در دسامبر ۲۰۱۹ سقوط کرده است. با این حال مطابق آمار پلتس، چین همچنان در ماه دسامبر ۲۰۱ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.
در ماه های اخیر قسمت عمده ای از نفت ایران که به چین می رود از طریق امارات و مالزی منتقل شده است؛ هر دو کشور قطب انتقال کشتی به کشتی نفت هستند.
هفته گذشته سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد شرکت های دولتی نفت در چین خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و تنها پالایشگاه های مستقل به خرید از ایران ادامه می دهند. او اضافه کرد که ایالات متحده “با چین همکاری نزدیکی دارد تا مطمئن شود این فعالیت ها نیز متوقف می شود.”
او اضافه کرد وزارت خزانه داری و وزارت خارجه با مقام های چینی دیدار کرده اند و درباره توقف واردات نفت از ایران گفت و گو کرده اند.
در ماه سپتامبر وزارت خزانه داری آمریکا ۶ شرکت چینی و مدیران عامل آن ها، از جمله دو وابسته شرکت کشتیرانی کاسکو را برای تجارت نفت و نقض تحریم های آمریکا تحریو کرد. پیش از آن نیز ایالات متحده شرکت دولتی شوهای شنرونگ و مدیران ارشد آن را برای تجارت با ایران تحریم کرده بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false