×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحریم‌های نفتی علیه ایران و ونزوئلا کارساز نبوده

مترجم: عارف صفی پور
وزیر انرژی عربستان سعودی در کمیته نظارت اوپک و غیر اوپک اعلام کرد که تحریم‌های نفتی ایالات‌متحده علیه ایران و ونزوئلا تأثیر چندانی نداشته و احتمال تداوم طرح کاهش تولید اوپک وجود دارد.
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز یکشنبه در کمیته نظارت اوپک و غیر اوپک گفت: «تولید نفت خام ایران و ونزوئلا در برابر تحریم‌های آمریکا چندان تغییر نکرده است. بنابراین در حال حاضر، اوپک و متحدانش باید تا ماه ژوئن (خردادماه) به توافق کاهش تولید ۱/۲ میلیون بشکه‌ای پایبند باشند.»
خالد فالح با حضور این نشست که در باکو، آذربایجان برگزار شد، گفت: «واقعیت این است که کاهش تولید ایران و ونزوئلا چندان سریع پیش نرفته است و تا جایی که می‌بینیم ذخایر نفتی در حال افزایش است.»

وی در ادامه گفت: «ونزوئلا به دلیل تحریم‌های آمریکا، بخشی از جریان صادرات نفت خام خود را به جای فروش به پالایشگران آمریکایی، به آسیا ارسال می‌کند.»

فالح گفت: «بنابراين به طور کلی، بشکه‌های نفت ونزوئلا همچنان به بازار تزریق می‌شود. عرضه کلی نفت در بازار برای مدت طولانی ثابت باقی می‌ماند و آنطور که من می‌بینم، پیش‌بینی می‌شود که این روند تا پایان سال جاری میلادی تداوم داشته باشد.»

وزیر انرژی عربستان در ادامه گفت: «عربستان سعودی تولید نفت خود را برای ماه مارس و آپریل (اسفند و فروردین) در حدود ۹/۸ میلیون بشکه در روز حفظ خواهد کرد و این در حالیست که ما صادرات خود را برای هر دو ماه ذکر شده، کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز نگه می‌داریم.»

وی افزود: «این کارتل همچنان به مدیریت عرضه نفت با هدف ایجاد ثبات در بازار ادامه خواهد داد و نه تنها تحریم‌های ایالات‌متحده را در نظر می‌گیریم بلکه تقاضای نامشخص چین، هند و سایر اقتصادهای رو به رشد را زیر نظر داریم.»

فالح گفت: «ما همچنان روی عرضه و تقاضا نظارت داریم و باید کاری را انجام دهیم که بازار را در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی نیز متعادل نگه داریم.»

تولید ونزوئلا در ماه فوریه (بهمن‌ماه) به ۱/۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است که این مقدار در ماه ژانویه (دی‌ماه) در حدود ۱/۱۶ میلیون بشکه در روز بوده است، با توجه به آخرین بررسی‌های پلاتس از تولید اوپک، انتظار می‌رود که کاهش تولید ونزوئلا به میزان قابل‌توجهی بر سطح تولید اوپک تأثیرگذار باشد.

در عین حال، تولید ایران در ماه فوریه (بهمن‌ماه) بدون تغییر بود و در حدود ۲/۷۲ میلیون بشکه در روز باقی ماند. این امر نشان می‌دهد که اعطای معافیت آمریکا به ۸ کشور برای ادامه خرید نفت ایران، به صادرات این کشور کمک می‌کند. این معافیت در ماه مه (اردیبهشت‌ماه) منقضی می‌شود و مقامات آمریکایی گفته‌اند که قصد دارند تحریم‌ها را علیه ایران توسعه دهند.
اوپک و ۱۰ عضو غیر وابسته به اوپک به رهبری روسیه در ماه دسامبر موافقت کردند که میزان تولید خود را تا ماه ژوئن (خردادماه)، ۱/۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز در این خصوص گفت: «از زمان توافق کاهش تولید، بازار نفت شاهد کاهش قابل توجه میزان نوسان قیمت‌ها بوده است و اعضای اوپک و غیر اوپک در مورد احتمال تداوم طرح کاهش تولید، باید تا ماه می یا ژوئن (اردیبهشت یا خردادماه) تصمیم گیری کنند.»
نواك گفت: «ما تمامی موارد را زیر نظر می‌گیریم و با ارزیابی نهایی، تصمیم می‌گیریم كه چه اقداماتی باید انجام شود. تمام اعضا بار دیگر تأیید کرده‌اند که به توافق در ماه دسامبر متعهد هستند و ما شاهد این موضوع خواهیم بود.»
جلسات کامل بعدی اعضای اوپک و غیر اوپک در ۱۷و ۱۸ آوریل (۲۸ و ۲۹ فروردین ماه) و در ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر‌ماه) در وین برگزار می‌شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false