×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| آیا جنگ نفتی روسیه و عربستان مجددا آغاز می شود؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، با نزدیک شدن به پایان سال جاری میلادی احتمالاً تولید کنندگان اصلی نفت در جهان، به دلیل تعارض دیدگاه ها میان روسیه و عربستان درباره چگونگی مدیریت بازار شاهد اختلاف دیگری خواهند بود که ممکن است اسفناک ترین سرنوشت در بازار نفت را ایجاد کند.
محدودیت های اعمال شده درباره سفر و تجمعات در سراسر اروپا به دلیل موج جدیدی از کرونا باعث شده است تا تقاضا برای نفت بار دیگر رو به کاهش بگذارد. برای کشورهای عضو سازمان اوپک که چندی پیش موافقت کردند تا برای ایجاد ثبات در قیمت نفت از حجم تولیدات خود بکاهند، این وضعیت می تواند نگران کننده باشد.
در ماه می کشورهای عصو اوپک ۹٫۷ میلیون بشکه نفت در روز از تولید نفتی خود کاسته بودند. به همین خاطر پیش‌بینی می‌ شود که تقاضا برای کاهش نفت به دلیل مدیریت موج جدید از کاهش تقاضا برای نفت بتواند به تنش های جدید میانه کشورهای عضو این سازمان نفتی منجر شود.
وقتی که به یاد آوریم چگونه و تا چه اندازه اختلاف میان روسیه و عربستان در ماه‌های گذشته، اوضاع بازار نفت را برهم زد، باید به کشورهای اوپک حق داد که از این اختلاف هراسناک باشند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اوپک هر دو پیش‌بینی خود از میزان تقاضا برای نفت در سال جدید را تغییر داده و آن را کاهش داده اند. گزارش آژانس بین‌ المللی انرژی در دو ماه گذشته نشان می ‌دهد که این سازمان بین المللی بر این باور است که میزان تقاضا برای نفت کاهش پیدا خواهد کرد.
در گزارش آژانس آمده است که میزان تقاضا برای نفت به نسبت پیش ‌بینی قبلی تقریباً ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز پایین خواهد آمد. این در حالی است که پیش‌بینی اوپک نشان می دهد این رقم ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز خواهد بود.
نیل آتکینسون، مدیر بخش بازارهای نفتی آژانس بین المللی انرژی گفته است آخرین تحلیل ها در این سازمان نشان می ‌دهد که بازار آمادگی بیشتری برای کاهش میزان تقاضا دارد تا افزایش آن.
موج گسترده افت تقاضا برای نفت ناشی از پایین آمدن فعالیت‌ های صنعتی و به ویژه کوچک تر شدن حجم اقتصاد های دنیا در اثر تبعات مخرب ویروس کرونا است. تبعاتی که به نظر نمی رسد در کوتاه مدت از عرصه جهان رخت بربندد.
به این ترتیب به نحوی مشابهی در کشورهای جهان دیده می شود که کاهش فعالیت های اقتصادی و افزایش محدودیت های جدید، تقاضا برای نفت را پایین آورده است. هم در اروپا و هم در آمریکا و هم در میان مصرف کنندگان آسیایی این موضوع به خوبی قابل مشاهده است. تنها کشوری که در این زمینه آمار متفاوتی از خود به جا گذاشته است تایلند است که میزان تقاضا برای نفت در این کشور به نحو عجیبی افزایش داشته است.
شاید تنها خبر خوش برای کشورهای عضو اوپک این باشد که کاهش قیمت نفت، حفاری و تولید نفت شیل آمریکا به عنوان مهمترین رقیب نفتی کشورهای عضو اوپک را غیر اقتصادی کرده و بنابراین پیش بینی ها نشان می دهد که احتمالاً تولید نفت در آمریکا به نسبت گذشته کاهش داشته باشد.
جدیدترین آمارها از میزان تولید نفت در آمریکا نشان می ‌دهد که فعالیت‌ های حفاری در این کشور و به تبع میزان تولید در قیاس با آمارهای قبلی افت داشته اند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز کاهش تولید نفت در این کشور را تایید کرده است. این موضوع می‌تواند فضای جدیدی در اختیار دولت‌ های عضو اوپک قرار دهد که کمبود تولید نفت شیل را با افزایش تولید خود را جبران کنند. اما در میان کشورهای عضو اوپک درباره سیاست افزایش تولید اختلاف نظر وجود دارد.
در درجه نخست باید بر میزان تولید نفت از سوی لیبی تاکید کرد. کشوری که به دلیل جنگ داخلی از توافق جدید کاهش تولید در اوپک مصون مانده است. لیبی قصد دارد تا میزان تولید خود را افزایش دهد.
در حقیقت با کاهش درگیری ها در برخی از مناطق نفت خیز این کشور و خروج نظامیان وابسته به خلیفه حفتر از این مناطق، دولت مرکزی در لیبی اعلام کرده است که کار استخراج و تولید نفت در این مناطق را که برای ماه ها تعطیل شده بودند آغاز خواهد نمود.
فعالیت در این مناطق می تواند به سرعت میزان تولید نفت در لیبی را به ۲۶۰ هزار بشکه در روز برساند. گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است اگر روند تنش زدایی در لیبی به همین شکل ادامه پیدا کند این کشور قادر است تا میزان تولید نفت خود را در پایان سال جاری میلادی به دو برابر میزان کنونی برساند.
اما در میان همه کشورهای عضو اوپک، عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری حامی جلوگیری از افزایش تولید است. ریاض اعتقاد دارد هرگونه افزایش تولید می تواند به سرعت قیمت نفت را پایین بیاورد.
اما در مقابل روسیه مانند قبل، کمتر نگران قیمت نفت است و مهمترین هدف این کشور حفظ کنترل بر بازار نفت از طریق بالا بردن افزایش به قصد پر کردن خلاء ناشی از کاهش تولید در نفت شیل آمریکاست.
در روزهای اخیر الکساندر نواک وزیر نفت روسیه اعلام کرده است که نسبت به تمدید توافق کاهش نفت گروه اوپک پلاس چندان خوشبین نیست البته او افزوده است که برای تصمیم گیری نهایی باید همچنان منتظر نزدیک شدن به پایان این توافق بود.
این موضوع ممکن است دور جدیدی از اختلافات میان عربستان و روسیه را دامن بزند. جهان شاهد این اختلاف در ماه مارس میان این دو بزرگترین تولید کننده نفت بود. اختلافی که باعث شد تا قیمت نفت به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه برسد.
بنابراین طبیعی است که هیچ کدام از تولیدکنندگان نفت علاقه ‌ای به در گرفتن این اختلاف میان روسیه و عربستان نداشته باشند اما اینکه چرخش به کدام استراتژی می‌تواند مانع از این درگیری میان روسیه و عربستان شود در حال حاضر مشخص نیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false