×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| آیا داعش می تواند قیمت نفت را تغییر دهد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، ابوحمزه مهاجر سخنگوی گروه داعش به دلیل ایجاد نزدیکی میان اسرائیل و عربستان از شبه ‌نظامیان عضو داعش خواسته است حملات خود را متوجه اهداف نفتی در عربستان کند.
در جدیدترین تحول درباره مناسبات کشورهای عربی منطقه خلیج فارس با اسرائیل، ریاض اعلام کرده است که خطوط هوایی می توانند از آسمان این کشور برای رسیدن به فرودگاه ها در اسرائیل استفاده کنند. مشخص است که کیفیت تسهیل روابط میان عربستان و اسرائیل هرگز به اندازه عادی سازی اوضاع میان بحرین و امارات از یک طرف و اسرائیل از طرف دیگر نیست اما دقیقاً نمی توان گفت به چه دلیل داعش پیشتر از نیروهای خود نخواسته تا علیه اهدافی در امارات و بحرین اقداماتی انجام دهد.
این موضوع این احتمال را تقویت می کند که داعش برخلاف برخی دیگر از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس، همچنان نیروهای فعالی در خاک عربستان دارد و امیدوار است که بتواند از طریق آنها برخی مواضع در عربستان را هدف قرار دهد. البته نباید فراموش کرد که هنوز اعتبار و انتساب نوار صوتی منتشر شده به ابوحمزه مهاجر تایید نشده است.
عربستان پیشتر نیز در زمان اوج فعالیت داعی در سوریه، هدف حملات نیروهای داعش قرار گرفته بود اما هیچ یک از این حملات پیشتر برای ضربه زدن به اهداف نفتی در این کشور طراحی نشده بودند. اما حالا ممکن است اهداف نفتی عربستان هدف حملات جدید داعش قرار گیرد.
سال گذشته تاسیسات نفتی عربستان در جنوب شرق این کشور مورد حملات پهپادی قرار گرفت. مبارزان یمنی مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی در عربستان را برعهده گرفتند اما سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود درباره این حمله پیکان اتهام را به سوی بازیگران دیگری گرفته است.
حمله قبلی به تاسیسات نفتی عربستان تاثیر چندانی بر قیمت نفت نداشت. از یک سو میزان مازاد عرضه نفت بر تقاضا تا آن اندازه بالا بود که اخلال در نزدیک به یک پنجم از تولید نفت دنیا نتوانست تاثیری در قیمت ها گذارد. از طرف دیگر عربستان توفیق داشت که بلافاصله و تقریباً در چهار هفته خسارات وارد به تاسیسات نفتی خود را ترمیم کند.
ضعف عربستان در دفاع از تاسیسات نفتی خود در جریان حمله سابق، این احتمال را جدی می‌ کند که شبه ‌نظامیان داعش نیز بتوانند حملاتی به تاسیسات نفتی عربستان انجام دهند.
با وجود این نباید فراموش کرد که حتی اگر داعش دارای نیروهای فعال در قلمروی عربستان باشد هرگز نمی توانند حملاتی به سطح سازماندهی شده و عمق و شدت حملات پهپادی گذشته به تاسیسات نفتی عربستان داشته باشد. حتی اگر این حملات به اندازه حملات پهپادی شدت داشته باشند احتمال اثرگذاری این حملات بر قیمت نفت قطعاً کم اثرتر از حملات پهپادی سال قبل خواهد بود.
وضعیت بازار نفت در ماه‌ های جاری بسیار بدتر از وضعیت نفت در زمانی است که تاسیسات نفتی شرق عربستان مورد حملات پهپادی قرار گرفتند. بنابراین حتی اگر داعش بتواند حملات وعده داده شده علیه تاسیسات نفتی عربستان را محقق کند، نمی توان انتظار تغییری در قیمت نفت داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false