×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| آیا پروژه نورد استریم ۲ به آخر خط رسیده است؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در ماه جاری به شرکت های اروپایی هشدار داده است اگر در ساخت خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ مشارکت داشته باشند آنها را مشمول تحریم های مالی و همچنین خسارت های تنبیهی که در دولت دونالد ترامپ به تصویب رسیده است قرار می دهد.
یک منبع در دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفته است ما در حال تلاش هستیم که شرکت های اروپایی را از خطرات مربوط به مشارکت در ساخت این خط لوله آگاه کنیم تا آنها قبل از آنکه دیر شود از حضور در این پروژه منصرف شوند.
این منبع گفته است که انتظار می ‌رود وزارت امور خارجه آمریکا طی دو روز آینده به شرکت هایی که گمات می ‌رود در حال کمک به ساخت این خط لوله انتقال گاز هستند گزارشی درباره ممنوعیت های این پروژه ارائه دهد. از قرار معلوم این شرکت ها آن دسته از موسساتی به شمار می آیند که دست اندرکار ارائه بیمه یا کمک به ساخت خطوط زیر دریا یا راستی آزمایی کیفیت تاسیسات ساخت این پروژه هستند.
منابعی در وزارت امور خارجه آمریکا گفته اند اگر این شرکت ها بعد از هشدار های اعلامی توسط وزارت امورخارجه مشارکت در ساخت پروژه نورد استریم ۲ را ادامه دهند مشمول تحریم های مالی خواهد شد که اکنون بر اساس قوانین آمریکا نسبت به شرکت‌های تحت تحریم اجرا می شود. به گفته این منابع موسسه بیمه زوریخ یکی از همان شرکت‌هایی است که احتمالاً تحت تحریم های آمریکا قرار گیرد.
خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ که ارزشی به اندازه ۱۱ میلیارد دلار دارد یکی از بزرگترین پروژه هایی است که روسیه را به اروپا متصل می‌ کند و البته باعث تنش‌ های جدی میان واشنگتن و مسکو شده است.
دولت دونالد ترامپ به این دلیل با این پروژه مخالف است که باعث می شود تا اوکراین در پروژه انتقال گاز از روسیه به اروپا خارج شده و به نوعی مسکو می‌خواهد با این پروژه اوکراین را دور بزند.
در همین حال دولت ترامپ معتقد است که خط لوله گاز نورد استریم ۲ باعث افزایش میزان نفوذ و قدرت چانه ‌زنی روسیه در مقابل اروپا خواهد شد. البته واشنگتن همچنین اعتقاد دارد که این خط لوله باعث کاهش شدید صادرات گاز مایع از آمریکا به کشورهای اروپایی می شود.
در مقابل مسکو چندین نوبت اعلام کرده است که این خط لوله که توسط شرکت روسی گازپروم مدیریت می شود صرفاً دارای اهداف تجاری است. آلمان نیز که طرف دیگر این خط لوله به شمار می ‌آید تاکید کرده است که این پروژه صرفاً مقاصد تجاری را دنبال می‌ کند.
جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا نیز زمانی که در دوران باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت می ‌کرد مخالفت خود را با این خط لوله اعلام کرده بود اما اکنون مشخص نیست که آیا او در دوران فعلی نیز همچنان بر عقاید گذشته خود اصرار دارد یا خیر.
در همین حال یک منبع دیگر گفته است که مکاتبات میان وزارت امور خارجه آمریکا با برخی از شرکت ‌های اروپایی را مشاهده کرده که در آن دولت آمریکا از این شرکت‌ ها خواسته است فعالیت ‌های گذشته خود درباره پروژه نورد استریم ۲ را تشریح کنند. این منبع گفته است که این مکاتبات در ماه اکتبر انجام شده است. وزارت امور خارجه آمریکا از این شرکت ها خواسته است که ارزش مالی هر گونه حمایتی که از پروژه نورد استریم داشته اند را به طور مشخص اعلام نمایند. در همان ماه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به ادامه ساخت این خط لوله هشدار داده بود.
به نظر می رسد که برنامه وزارت امور خارجه آمریکا برای تحریم کردن آن دسته از شرکت های اروپایی که مشغول فعالیت در این خط لوله هستند جدی ترین اقدام واشنگتن برای متوقف کردن ساخت پروژه‌ ای است که از سال ۲۰۱۹ در حال پیشروی است. به هر حال، میزان موفقیت برنامه جدید آمریکا دقیقا وابسته به چشم انداز دولت جدید آمریکا نسبت به مراودات گازی اروپا با روسیه است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false