×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| ادعای ترکیه از میدان گازی  دریای سیاه چقدر قابل باور است؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، دولت ترکیه گفته است تخمین قبلی اش از میزان ذخایر موجود گاز در دریای سیاه که سابقاً ۳۲۰ میلیارد متر مکعب برآورد شده بود، اشتباه بوده و اکتشافات جدید، این میزان را بیشتر نشان می‌ دهد.
کشف حوزه های جدید گاز در دریای سیاه اهمیت مضاعفی برای ترکیه دارد. از یک طرف این کشور می ‌تواند از طریق ذخایر گاز موجود در دریای سیاه، وابستگی خود را به ایران، عراق و روسیه کاهش دهد. از طرف دیگر ترکیه امیدوار است که اتحادیه اروپا در قالب تنوع در منابع تامین گاز خود، توجه بیشتری به ترکیه داشته باشد. این موضوع می تواند برگ برنده برای آنکارا در مذاکرات احتمالی بعدی با اتحادیه اروپا به شمار آید.
اگرچه درباره کشف میدان گازی ساکا ریا در دریای سیاه نمی توان اظهار تعجب و تردید داشت اما کارشناسان از همان ابتدا نسبت به میزان برآورد دولت ترکیه از گاز موجود در این میدان اظهار تردید کرده بودند. آن ها گفته ‌اند اگرچه ممکن است در میادین مختلف دریای سیاه مقادیر معتنابهی گاز طبیعی وجود داشته باشد اما آن میزان گاز طبیعی که از سوی ترکیه اعلام شده نمی تواند در آن منطقه ای که از طرف این کشور مشخض شده و با توجه به عمق حفاری هایش قابل بهره برداری باشد.
اما حالا دولت ترکیه ادعاهای خود را فراتر از آنچه که سابقه مطرح کرده، برده است و اعلام کرده که به زودی رقم جدیدی از میزان ذخایر موجود گاز در میدان ساکاریا اعلام خواهد نمود.
پیتر اوفاریا، تحلیلگر مسائل امنیتی منطقه مدیترانه معتقد است دولت رجب طیب اردوغان به ویژه از زمان شکست کودتای ۲۰۱۶ در این کشور سیاست خارجی تهاجمی تری در پیش گرفته است. از جمله نشانه ‌های این سیاست تهاجمی، تشدید اختلاف های ترکیه با یونان، ارمنستان و همچنین تحریک برخی نیروهای مسلح در لیبی است.
او می گوید: برای تداوم سیاست تهاجمی در عرصه روابط خارجی، باید تجهیزات لازم را در اختیار داشت. یکی از مهمترین برگ های برنده در معادلات در منطقه مدیترانه کنترل منابع انرژی به ویژه گاز است.
او تاکید دارد که به همین دلیل است که علاوه بر ترکیه، اسرائیل نیز به شعاع حفاری های خود در ساحل مدیترانه افزوده است به این امید که به منابع انرژی بیشتری دست پیدا کند.
این تحلیلگر می گوید: کشف منابع انرژی جدید، بیشتر از آنکه فواید داخلی داشته باشد سودمندی های خارجی دارد. در حقیقت دستیابی ترکیه به منابع گازی جدید، سطح مذاکرات و چانه‌ زنی ترکیه با رقبای منطقه ای و فرامنطقه خود را بالاتر خواهد برد.
پیشتر و پس از اعلام کشف حوزه ‌های جدید گازی در دریای سیاه، موسسه گلوبال انرژی در نروژ که دست اندر کار تخمین و اندازه ‌گیری منابع انرژی در سطح جهان است اعلام کرد که پیشتر برخی نقشه ها و تحقیقات از وجود منابع گازی در منطقه دریای سیاه حکایت داشتند اما هیچ کدام از تحقیقات به دقت نشان نمی ‌دهد که این میزان از منابع گاز در منطقه مورد اشاره ترکیه وجود داشته باشد.
از آن زمان تاکنون نیز ترکیه هیچ سند قابل توجه و اطمینان بخشی مبنی بر وجود این میزان از گاز طبیعی در منطقه دریای سیاه را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.
اتفاقا بعد از اعلام برخی تردیدها نسبت به ادعای ترکیه درباره منابع گاز در دریای سیاه، یونان که پیشتر با شدت قابل توجهی از اقدامات حفاری در میدان ساکاریا گلایه کرده بود و آن را مداخله در منطقه اختلافی می دانست از شدت موضع گیری های خود کاست. تا زمانی که دولت ترکیه اسناد موثقی درباره حجم ذخایر گاز در دریای سیاه اعلام نکند نمی ‌توان با قطعیت صحت علمی ادعای این دولت را باور داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false