×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| استقلال انرژی آمریکا را باور نکنید

به گزارش نفت خبر از بلومبرگ، هرچند که اغلب سیاستمداران بر این باور هستند که ایالات‌متحده از نظر انرژی مستقل است، اما به معنای واقعی کلمه آمریکایی‌ها از نظر انرژی «مستقل» نیستند.

به طور عمومی، استقلال انرژی را می‌توان به این معنی دانست که کشوری انرژی بیشتری نسبت به میزان مصرف خود تولید می‌کند. این مبنایی است که سیاستمداران بر اساس آن به مستقل شدن آمریکا در بخش انرژی ادعا می‌کنند، اما آنها مجموعه‌ای از وابستگی‌های متقابل با کشورهای خارجی را پنهان می‌کند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۹ میلادی توانست انرژی اولیه که اغلب شامل نفت، گاز طبیعی، زغال‌سنگ، سوخت‌های زیستی و مقداری برق می‌شود را بیش از میزان مورد مصرف در کشور تولید کند. این اولین باری بود که این کشور از دهه ۱۹۵۰ این کار را انجام می‌داد و ادعای استقلال انرژی به همین دلیل است.

نوسان بسیار بزرگی بوده است. بر اساس ارقام اداره اطلاعات انرژی، در سال ۲۰۱۹، تولید انرژی بیش از مصرف معادل ۴۱۲ هزار بشکه نفت در روز بود. یک دهه قبل، مصرف انرژی آمریکا ۱۰ میلیون بشکه در روز از تولید پیشی گرفت. در سال ۲۰۰۵ این شکاف بیش از ۱۴٫۵ میلیون بشکه بود.

قبل از وقوع همه‌گیری ویروس کرونا، ایالات‌متحده هنوز واردکننده خالص نفت، شامل نفت خام و محصولات پالایشی بود. اما سال گذشته، برای اولین بار از سال ۱۹۵۲، ایالات‌متحده بیش از واردات نفت، صادر کرد.

در حالی که توازن تغییر کرده بود، اما لزوماً به معنای خودکفایی این کشور نبود. سال گذشته ایالات‌متحده نزدیک به ۶ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد می‌کرد که برابر با بیش از نیمی از نفت تولیدی در داخل آمریکا بود.
از سوی دیگر، هرچند که صادرات محصولات پالایشی آمریکا در حدود ۵ میلیون بشکه در روز است، اما این کشور حدود ۲ میلیون بشکه در روز محصولات پالایشی را از خارج از کشور وارد می‌کند.

در این بین برخی شرکای تجاری شگفت‌آور نیز وجود دارند. روسیه پس از کانادا، دومین تامین کننده بزرگ خارجی محصولات پالایشی به ایالات‌متحده به شمار می‌رود و تقریباً یک‌چهارم واردات محصولات پالایشی آمریکا در ۱۱ ماه سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

هرچند که آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایالات‌متحده از ابتدای سال گذشته نسبت به واردات فراتر رفته، اما این امر هنوز به معنای خودکفایی آمریکا نیست.

وقایع در خاورمیانه شاید دیگر به اندازه گذشته برای امنیت انرژی ایالات‌متحده حیاتی نباشد، اما هنوز هم بی‌ربط نیستند. علاوه بر این، ایالات‌متحده نشان داده که می‌تواند روند بازی را تغییر دهد. با توجه به اینکه جو بایدن مواضع سخت‌تری نسبت به ترامپ در قبال عربستان سعودی اتخاذ کر ، برخی نگران هستند که وی ممکن است استقلال انرژی ایالات‌متحده را در معرض خطر قرار دهد.

جریان‌های فیزیکی نفت خام از خلیج‌فارس به سواحل ایالات‌متحده کاهش یافته و حاکی از آن است که توقف کلی تأثیر چشمگیری نخواهد داشت و می‌تواند با افزایش خرید از منابع دیگر یا کاهش آرام ذخایر استراتژیک جبران شود. اما وقایع در منطقه‌ای که هنوز هم یک‌سوم از نفت خام جهان را پمپاژ می‌کنند، همچنان می‌تواند بازارها را متلاطم کند و نوسانات زیادی را در قیمت نفت ایجاد کند که حتی روی هزینه رانندگان خودرو نیز تأثیر می‌گذارد.

تا زمانی که ایالات‌متحده نتواند خود را از این نوع اثرات جدا کند، هرگز از نظر انرژی مستقل نخواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false